DDH Double Dusty [More Brewing]

DIPA z USA? Zawsze chętnie taką przytulę. Dziś recenzja piwa DDH Double Dusty z browaru More Brewing.

beer DDH Double Dusty [More Brewing]

Na starcie słów kilka o DDH. Ten człon pojawia się coraz częściej w nazwach piw. Skrót ten oznacza podwójne chmielenie na zimno eng. double dry hop. Co to daje? Więcej aromatu pochodzącego z chmielu. Zazwyczaj daje się jedną dawkę na zimno, odpowiednia ilość chmielu dodana na kilka dni przed butelkowaniem zapewnia fajny aromat. Dwie dawki stają się powoli standardem. Zresztą, Northern Monk zwiększył już liczbę do trzech. Nie wiem na ile jest to chwyt marketingowy, a na ile rzeczywisty wpływ na aromat? Czekam na pierwsze piwo quad dry hoped 😉 Wracając do DDH Double Dusty. Jest to imperialna wersja Pale Ale o nazwie Dusty, uwarzona przez More Brewing. Piwa z tego browaru jeszcze nie piłem. Mają na koncie kilka bardzo dobrych Imperial Stoutów oraz IPA. Szkoda, że USA jest tak daleko.

STYL: Double IPA
EKSTRAKT: ?
ALKOHOL: 8.0%
SŁODY: ?
CHMIEL: Citra
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: ?

Mamy tu więc wersję imperialną. Podstawa miała około 6% alkoholu, tutaj jest ich aż 8. Nie mam daty ważności ale ostatnio piwo pojawiło się w browarze w czerwcu i przypuszczam, że jest to właśnie ten wypust. Całkiem świeżo. Pierwsze skrzypce ma tu grac Citra. Ehh ta Citra, wszędzie jej pełno, a tu jeszcze w podwójnym chmieleniu 😉

Puszka nie ma na sobie zbyt wiele grafiki. Zachowany tu minimalizm. Widzę tu szkic logotypu browaru (całkiem fajny, tak przy okazji). Poza tym pomarańczowa czcionka i nazwa browaru oraz piwa. Mówiłem, że za wiele się tu nie dzieje? Piwo jest dostępne w puszkach o pojemności 473 mililitrów  zostało uwarzone w More Brewing w Villa Park.

beer DDH Double Dusty [More Brewing]

KOLOR
Piwo ma na pewno faktor Hazy. New England jak się patrzy. Kurcze, ostatnio piłem kilka NEIPA uwarzonych w Polsce i z wyglądem, to jesteśmy daleko w tyle. Jak to piwo się pięknie prezentuje w szkle. Wygląda jak mętna pomarańcza. Piana nie jest zbyt obfita, dosyć szybko opada.

AROMAT
Citra pełną gębą, co tu więcej pisać? Nuty tropików są lekkie, ale bardzo, bardzo świeże. Czuję się jakby ktoś pod moim nosem kroił mandarynki oraz pomarańcze. Wszystko jest bardzo soczyste. Dawno nie czułem, aż takiej świeżości w piwie z puszki. Całość przypomina mi trochę gumę do żucia z mamby.

SMAK
Biorę pierwszego łyka. Mniam, myślałem, że Verdant robi 0 IBU z klasą, ale co tu się właśnie wydarzyło? Szok. W buzi czuję smak tropikalnej gumy do żucia. Smak jest łagodny, słodki i soczysty, bardzo soczysty. Ciężko to porównać z jakimś wcześniejszym piwem, które już piłem. Ta DIPA jest tak sesyjna, że spadłyby mi kapcie, gdybym je nosił. Każdy następny łyk to kolejna dawka orzeźwiających cytrusów. Finisz to łagodne mango, z rodzaju mało słodkich, zerowa goryczka. Po prostu słodycz na moment znika, żadnego grejpfruta, żadnej żywicy. Ciało nie jest zbyt gęste, jak na Double IPA. Alkohol jest dobrze ukryty. Świeżość, orzeźwienie i tak z każdym kolejnym łykiem. Z czasem goryczka przybiera na sile, ale i tak jest to niskie IBU.

DDH Double Dusty More Brewing
OCENA: 4,50 / 5,00

Wielkie brawa. Pierwszy kontakt z More Brewing i strzał w dziesiątkę. Piwo cechuje duża soczystość i lekkość. DIPA Citra z Cloudwater wypada przy tym naprawdę blado.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
dzudo-honor
dzudo-honor
3 lat temu

Quadrupel Dry Hopped już są, np. Answer ma takie na koncie. Polecam spróbowanie jakiegoś TIPA od Monkish, którzy praktycznie każde IPA robią na Citrze i robią fenomenalnie pijalne 10% soki 🙂

dzudo-honor
dzudo-honor
3 lat temu

Błędnie napisałem – Quadruple powinno być.