Dark Saison [Browar Zamkowy Cieszyn]

Browar Zamkowy Cieszyn nie trzyma się standardów. Świadczy o tym piwo Dark Saison.

piwo Dark Saison [Browar Zamkowy Cieszyn]

Browar Zamkowy Cieszyn zdecydował się na styl dosyć innowacyjny. Może nie innowacyjny, a ciekawy. Nie jest to kolejna IPA, Porter czy Stout. Browar serwuje nam Cieszyński Dark Saison. Co to za styl? Nie jest to oficjalny styl BJCP, a producent na etykiecie opisuje swój produkt jak “piwo górnej fermentacji z dębowo-owocową nutą”. Ja kupując to piwo pomyślałem, że będzie Saison w ciemniejszej odsłonie. Saison to piwo lekkie (chociaż Browar Trzech Kumpli ma inne zdanie na ten temat), orzeźwiające, owocowo-przyprawowe i wytrawne. Chociaż wariacji na temat Sasion jest sporo i piwa w tym stylu mogą smakować bardzo różnie. Był już Saison z amerykańskimi chmielami oraz z jałowcem.

STYL: Dark Saison
EKSTRAKT: 15,0% wag.
ALKOHOL: 7.0%
SŁODY: jęczmienne (jasny, monachijski, karmelowy, czekoladowy)
CHMIEL: ?
DODATKI: wiórki dębowe
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 09.10.2017

Jak widać w składzie mamy słód karmelowy oraz czekoladowy, to one mają nadać piwu ciemnej duszy (albo barwy…). Piwo dosyć głęboko odfermentowało, więc powinno być wytrawne. Za wspominany wyżej dębowo-owocową nutę odpowiedzialne są wiórki dębowe. Co do etykiety to bardzo przypadła mi ona do gustu. Biel dobrze komponuje się z czarnymi i czerwonymi elementami. Czcionka stalowana na zamkowy klimat robi robotę. Razem z logiem Browaru sprawiają, że całość wygląda dostojnie. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Cieszyn.

piwo Dark Saison [Browar Zamkowy Cieszyn]

Piwo jest przejrzyste, wydaje się być wodniste i dosyć mocno nagazowane. Piana bardzo szybko opada. W kolorze widzę ciemny brąz, podobny trochę do Coca-Coli.

W aromacie jest metal, daje o sobie znać już na samym początku. Poza tym czuć alkohol, który lekko grzeje w nos. Całość jest na razie średnia, więc co z pozytywami? Jest trochę palonych nut oraz lekkie muśnięcie słodyczy i wanilii.

W smaku na początku za dużo się nie dzieje. Na pewno czuje tu sporą goryczkę i to wszystko. Alkohol zaczyna rozgrzewać już od pierwszego łyku. Czuję też lekkie ściąganie języka, wytrawność piw w stylu Saison jest więc wyczuwalna. Po kilku głębszych łykach pojawiły się nuty beczki oraz wanilii, są one bardzo słabo wyczuwalne, a wanilia jest sztuczna. Dużo jej brakuje do poziomu Omnipollo. Każdy następny łyk przynosi lekkie orzeźwienie, czuję trochę czerwonych owoców. Potem jest beczka i gorzka kawa. Wszystko jednak jest słabo wyczuwalne, do tego wysokie nagazowanie. Musiałem się nieźle napracować, żeby cokolwiek o tych aromatach napisać.

Dark Saison [Browar Zamkowy Cieszyn]
OCENA: 5/10

Piwo Dark Saison wyszło średnio. Na wstępnie zniechęca metal oraz alkohol. Beczka oraz orzeźwienie są słabo wyczuwalne. Plus za styl, oby piwo pojawiło się ponownie w bardziej dopracowanej wersji.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o