Dark City 2018 Devil’s Delight [Northern Monk / Lervig]

Dziś coś dla fanów ciemnych klimatów.  Northern Monk oraz Lervig, prezentują Dark City 2018 Devil’s Delight.

Dark City 2018 Devil's Delight [Northern Monk / Lervig]

Dark City 2018 Devil’s Delight to oficjalne piwo festiwalu Dark City organizowanego przez Northern Monk. Festiwal odbył się w listopadzie zeszłego roku w Leeds. Przywołało one we mnie dobre wspomnienia po poprzednim oficjalnym piwie imprezy, czyli Hop City DIPA 2018. Tym razem mnisi zaprosili do współpracy norweski browar Lervig. A ci panowie potrafią w ciemne i mocne piwa. Northern Monk też dobrze radzi sobie w tej dziedzinie. Lubię ich eksperymenty z różnymi dodatkami. Dla przykłady kawa i syrop klonowy dobrze zgrały się w ich Kentuckyshire Breakfast Stout.

STYL: Imperial Stout
EKSTRAKT: 32,20% wag.
ALKOHOL: 9.0%
SŁODY: ?
CHMIEL: ?
DODATKI: Laktoza, wanilia, Creme Du Cacao, dekstroza
DROŻDŻE: ?
IBU: 25
DATA SPOŻYCIA/WARKA: ?

Oficjalny styl piwa to Crème Du Cacao, Vanilla and Butterscotch Imperial Stout. Moje uszy słyszą słodycz, słodycz, słodycz. Northern Monk osiągnął też najwyższy jak dotąd OG, wynosiło ono dokładnie 1.129. Zasyp składał się z ośmiu różnych słodów, następnie dwie odmiany chmielu i drożdże. W piwie wylądowało też toffi oraz wanilia, aby finisz był jak najbardziej gładki. Oba elementy wniosły też słodycz. Crème du cacao to gęsty czekoladowy likier. Jeśli piwo ma być odwzorowaniem tego trunku,to może być ciekawie.

Puszka jest bardzo podobna do tej z poprzedniej edycji. Tym razem elementy nie są złote, ale czarne. Poza tym mamy tu mapę festiwalu oraz informacje na temat wystawców. Wszystko jest widoczne po zerwaniu pierwszej etykiety. Wow, widziałem to już wcześniej, ale dalej robi to na mnie wrażenie. Piwo jest dostępne w puszkach o pojemności 440 mililitrów i zostało uwarzone w browarze Northern Monk w Leeds.

Dark City 2018 Devil's Delight [Northern Monk / Lervig]

KOLOR
Uuu, ale to jest gęste. Dawno nie widziałem takiego betonu podczas przelewania piwa do szkła. Widzę tu konkretną czerń. Do ideału brakuje tylko obfitej piany, opada ona bardzo szybko. No cóż, nie można mniej wszystkiego.

AROMAT
Pierwszy wdech połączony jest z dosyć mocnym rozgrzewaniem. Jednak przy drugim zaciągnięciu nie ma już po nim żadnego śladu. W mój nos uderza zapach czerwonych owoców oraz niewielkie muśniecie czekolady. Szukam tu karmelu, ale na razie ciężko go wyczuć. Podoba mi się ten zapach, narobił mi smaku.

SMAK
Tak, dzisiejsza degustacja będzie udana. Na początku czuję tu sporo czerwonych nut z fajnym czekoladowym finiszem. Może zatrzymam się na chwilę przy czekoladzie, ma ona deserowy charakter. W połączeniu z wiśnią daje to naprawdę smaczny efekt. Słodycz nie może się do końca rozbujać. Pojawia się na początku i robi się deserowa, dobrze to wyszło. Z czasem wyczuwam tu też trochę nut palonego karmelu. Kolejny element w dobrze ułożonej układance. Ciało oceniam 50/50 z lekkim przechyłem w stronę pełni. Przy przełykania pieści ono moje podniebie. I tak wisienka przechodzi w lekko gorzką czekoladę z palony karmelem w tle. Nie to nie czekolada, z każdym łykiem smak przypomina mi bardziej Crème du cacao. Każdy smak jest wyraźny i dobrze zaznaczony. Aha, jeszcze jedno. Ten Imperial Stout jest bardzo lajtowy, jeśli chodzi o odczucie woltażu.

Dark City 2018 Devil’s Delight [Northern Monk / Lervig]
OCENA: 4,25 / 5,00

Wszystko co było obiecane na etykiecie zostało spełnione. Palony karmel, czekolada, fajna intensywność. Warto było je kupić.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments