Czego warto spróbować? [styczeń 2018]

Na początku nowego roku nie mogło zabraknąć listy piw, na które warto zwrócić uwagę w styczniu.

Czego warto spróbować? [styczeń 2018]

Going Dark [Browar Rockmill]
Going Dark [Browar Rockmill]

Pierwszy Imperial Stout uwarzony przez Browar Rockmill. Do tej pory w ofercie browaru znaleźć można było dużo odmian IPA, jak wypadną w cięższej kategorii? Parametry piwa to 25 BLG oraz 10% alkoholu. Piwo ma zachwycać aromatem pralin, kawy i czekolady. Największą niespodzianą jest ilość wersji Going Dark. Browar wypuści na rynek 4 warianty piwa. Podstawowa oraz 3 leżakowane w beczkach. Tak więc dostępne będą wersje: Wild Turkey Bourbon, Heaven Hill Bourbon oraz Jack Daniel’s American Whiske. Wow, pierwsze podejście do Barrel Aged i od razu z taką pompą. Martwi mnie tylko informacja o limitowanej ilości butelek.

Yam Yam Ramen [Browar Deer Bear]
Yam Yam Ramen [Browar Deer Bear]

Co ten Deer Bear to ja nie wiem. Ramen IPA jest pierwszym piwem w tym stylu w naszym kraju. Największe poruszenie wzbudziło tu dodanie do piwa … makaronu pszennego 🙂 Oprócz niego dodano też wodorosty Kombu, świeżą trawę cytrynową, świeży imbir oraz kolendrę. Zwiększono też udział płatków owsianych w zasypie. Parametry to 16 Plato oraz 6,6%. Czy spróbuję? Brzmi ciekawie, a ja lubię odkrywać nowe smaki.

Porter Bałtycki [Browar Ukiel]
Porter Bałtycki [Browar Ukiel]

Po sukcesie West Coast IPA browar szykuje kolejne piwne premiery. W styczniu w sklepach pojawi się ich Porter Bałtycki o parametrach 21 Plato oraz 8,5% alkoholu. Próbowałem już wersji z tanku i urzekło mnie wyraźne przejście ze słodyczy w nuty palone. Ciekawe czy za kilka tygodni będzie tak samo? Na pewno zaopatrzę się w kilka butelek. Może zrobię porównani z innym Porterem z Olsztyna?

Imperium Prunum [Browar Kormoran]
Imperium Prunum [Browar Kormoran]

Powrót Króla. Takim hasłem Browar Kormoran zapowiada trzecie wcielenie swojego Imperial Baltic Porter z suska sechlońską. Parametry to 26 BLG oraz 11% alkoholu. Największą zmianą w porównaniu do dwóch poprzednich wcieleń piwa jest strona wizualna. Piwo będzie teraz dostępne w mniejszych butelkach, a strona graficzna … poszła w złym kierunku. Ale to moje zdanie. Premiera przewidziana jest na 20 stycznia, chociaż piwo pojawi się w sprzedaży pewnie kilka dni wcześniej. Jestem bardzo ciekawy jak to będzie wyglądało cenowo. Mniejsza butelka powinna kosztować mniej niż 0,5 sprzed roku. Patrząc na zainteresowanie produktem nie był bym tego aż taki pewien.

Deep Dark Sea Bourbon BA [Brokreacja]
Deep Dark Sea Bourbon BA [Brokreacja]

Imperialny Baltic Porter z Brokreacji doczekał się wersji beczkowej. Podstawowa wersja może się pochwalić konkretnymi parametrami 24 Plato oraz 10.1% alkoholu. Wersja Barrel Aged leżakowała w beczkach po bourbonie. Na razie nie wiadomo ile butelek trafi do sklepów. Piwo prawdopodobnie będzie miało swoją premierę w okolicach Święta Porteru Bałtyckiego.

Samiec Alfa [Browar Artezan]
Samiec Alfa [Browar Artezan]

Jak co roku Browar Artezan zaczyna od mocnego uderzenia. W styczniu do butelek trafi Samiec Alfa Bourbon Barrel Aged. Piwo posiada identyczne parametry jak poprzednie wersje, czyli 28 Plato oraz 11% alkoholu. Liczba butelek ma być podobna, do tej z zeszłego roku, więc będzie ją bardzo ciężko zdobyć. Ciekawe jak będzie z ceną?

Raisa Bourbon Whisky Barrel Aged [Browar Maryensztadt]
Raisa Bourbon Whisky Barrel Aged [Browar Maryensztadt]

Browar Maryensztadt także zdecydował się na leżakowanie swojego piwa w beczkach po Whisky. Ich RIS ma parametry 22 Palto oraz 9,4% alkoholu. Podstawy nie piłem, ale wersja z Espresso wypadła bardzo dobrze.

Double Ego [Piwne Podziemie]
Double Ego [Piwne Podziemie]

Piwne Podziemie zaczyna rok od podwójnej wersji North East IPA o parametrach 18.5 Blg oraz 8.4% alk. Zapowiada się konkretne Ajpiej. Za klimat mają tu odpowiadać trzy odmiany chmielu: Citra, Mosaic oraz Simcoe. Jeśli ktoś lubi klimat NEIPA oraz moc powinien spróbować tego piwa.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Andurin
Andurin
3 lat temu

Raisa bowmore BA to chyba nie to samo co bourbon BA…