Czego warto spróbować? [maj 2018]

Maj sypnął konkretnie ciekawymi pozycjami. Każdy znajdzie coś dla siebie i fani ciężkiego klimatu i piw niskoalkoholowych.

Piwo maj 2018

Kuźnia Piwowarów 2018 Coffee Pale Ale [Jan Olbracht Browar Rzemieślniczy]

Kuźnia Piwowarów 2018 Coffee Pale Ale [Jan Olbracht Browar Rzemieślniczy]
fot. facebook.com/jan.olbracht.browar.rzemieslniczy

Nie piłem jeszcze Pale Ale z dodatkiem kawy, ale pozycja z tegorocznej Kuźni Piwowarów to zmieni. Piwo Coffee Pale Ale zostało uwarzone według zwycięskiej receptury, której autorem jest Krzysztof Onyszko. Jeśli chodzi o kawę, to dodano ją w formie Cold Brew. Jestem bardzo ciekawy efektu połączenia kolumbijskiej kawy oraz amerykańskich chmieli. Oprócz tego w piwie wylądowała wanilia. Piwo ma parametry 15 BLG oraz 6 ABV i jest już dostępne w sklepach.


Róża Wiatrów [Browar Spółdzielczy]

Róża Wiatrów [Browar Spółdzielczy]

Kolejne Pale Ale z dodatkiem. Browar Spółdzielczy zdecydował się na dodanie do piwa płatków róży. Jadłem już miód z owymi płatkami i był ok, ciekawe jak będzie z piwem? Za dodatek odpowiedzialna jest Monika Nowosielska, czyli koleżanka od piwa Herbal Ale z Kuźni Piwowarów 2017. Poza tym chmiel Citra oraz 5 ABV. Lekko i przyjemnie? Trzeba będzie sprawdzić.


Boldheart [Browar Rockmill]

Boldheart [Browar Rockmill]
fot. facebook.com/browarrockmill

Lekkie piwa, ciąg dalszy. Browar Rockmill serwuje nam Fruit Saison o parametrach 9,5 BLG oraz 4 ABV. Tutaj również mamy jeden rodzaj chmielu – Citra. Oprócz laktozy oraz płatów owsianych (nadały one ciała) w piwie wylądowały soki z yuzu oraz agrestu. Czyżby lekkie połączenie słodyczy oraz kwasu? Zdążyłem już ochłonąć po zeszłorocznym wysypie piw z yuzu i z chęcią sprawdzę pozycję z Rockmilla.


Vermont IPA [Browar Grodzisk / Browar Szałpiw]

Vermont IPA [Browar Grodzisk / Browar Szałpiw]
fot. facebook.com/szalpiw

Browar Grodzisk połączył siły z poznańskim Browarem Szałpiw, efektem współpracy jest piwo w stylu Vermont IPA. Za owocowo-chmielowy profil smakowy odpowiada trio Chinook, Oktawia i Citra. Smak został jeszcze wzbogacony dodatkiem kocimiętki. Ciekawe, czy będzie to produkcja na miarę White IPA? Piwo ma parametry 14 BLG oraz 6 ABV i jest już dostępne w sklepach.


Sourtime Mango [Browar Maryensztadt]

Sourtime Mango [Browar Maryensztadt]
fot. facebook.com/browarmaryensztadt

Pora na coś mocniejszego. Browar Maryensztadt kontynuuje serię piw kwaśnych. Sourtime Mango to Imperial IPA uwarzona z dodatkiem … tak, zgadliście, mango. Parametry piwa to 18 BLG oraz 8,5 ABV. Mango kojarzy mi się raczej ze słodyczą, jednak z chęcią spróbuję jego w kwaśnej odsłonie.


Porter z Puszczy [Browar Waszczukowe]

Porter z Puszczy [Browar Waszczukowe]
fot. facebook.com/Browarwaszczukowe

Ta pozycja zapowiada się naprawdę nieźle. Porter z Puszczy to Imperialny Porter Bałtycki, który prawie pół roku leżakował z płatkami dębowymi macerowanymi w whisky. Parametry piwa to 23 BLG oraz 10 ABV. Piwo jest już dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów. Nieźle, piwa tego typu wychodzą często w trzystatrzydziestkach.


WRCLW Imperial Stout [Browar Stu Mostów]

WRCLW Imperial Stout [Browar Stu Mostów]
fot. facebook.com/BrowarStuMostow

Najmocniejsze piwo w dzisiejszym zestawieniu i najmocniejsze jakie do tej pory uwarzył wrocławski Browar Stu Mostów. Ich Imperial Stout ma parametry 30 BLG oraz 11% alkoholu. IBU na poziomie 62 ma gwarantować przesunięcie profilu smakowego w kierunku słodszych klimatów. Duża ilość palonych słodów, w smaku czekolada oraz kawa, warto będzie jego spróbować. Premiera przewidziana jest na 17.05


Ale Meksyk [Browar Na Jurze]

Ale Meksyk [Browar Na Jurze]
fot. facebook.com/jurajskie/

Wracamy do lekkich klimatów, a wszystko za sprawą Browaru Na Jurze. Ale Meksyk to Ale 😉 o zawartości alkoholu na poziomie 2%. Piwo łączy w sobie elementy świeżo wytłoczonego soku z ananasa, świeżych ziół kolendry i bazylii oraz chmielu z USA. Prawdziwy Meksyk. Do tego całość fermentowała na drożdżach Wyeast 1388 Belgian Strong Ale. Fajnie, że w przypadku lekkich piw browar nie szczypie się z dodatkami. Czy nie będzie to jednak przerost formy nad treścią? Piwo jest już dostępne, więc trzeba będzie to sprawdzić.


EC-2 [Piwoteka]

EC-2 [Piwoteka]
fot. facebook.com/BrowarPiwoteka

Na dwójeczkę zdecydowała się też Piwoteka. Ich EC-2 to American Pale Ale z 2% alkoholu. W zasypie znalazły się słody żytnie, pszeniczne i płatki owsiane. Ciało powinno być gładkie. Mieszanka chmielu to reprezentacja USA: Citra, Mosaic, Simcoe. Browar zapewnia, że piwo pasuje do wszystkich potraw z grilla. Na pewno to sprawdzę 😉 Butelki pojawią się w sprzedaży jeszcze w tym tygodniu.


MVPils [Browar Trzech Kumpli]

MVPils [Browar Trzech Kumpli]
fot. facebook.com/Browar.TrzechKumpli

Teraz coś dla fanów klasyki, Browar Trzech Kumpli prezentuje piwo w stylu Amercian Pils. Uwarzono je w prawie klasyczny sposób. Magicznym dodatkiem jest tu amerykański chmiel (Cascade, Amarillo oraz Simcoe), który wniesie tu żywiczny oraz owocowy charakter. Parametry piwa to 10,5 BLG oraz 4,4 ABV. W sklepach pojawi się w przyszłym tygodniu, a premiera MVPils odbyła się 12.05 w pubie Hoppiness Beer & Food.


Nomono 6 [Browar Solipiwko]

Nomono 6 [Browar Solipiwko]
fot. facebook.com/browarsolipiwko

To już szóste wcielenie Nomono. Tym razem browar Solipiwko zdecydował się na piwo w stylu Mango Summer Ale. Piwo ma charakteryzować się niską goryczką na poziomie 20 IBU. Pozostałe parametry to 15,5 BLG oraz 5,6 ABV. Piw z dodatkiem mango nigdy nie za wiele. Dodatkowo czekam na kolejny stylowy projekt etykiety 😉


Black Square [Browar Absztyfikant]

Black Square [Browar Absztyfikant]
fot. http://absztyfikant.beer

Jeśli jakiś polski browar kojarzy mi się z tonką to jest to Browar Absztyfikant. Piwo Black Square to Imperial Stout, do którego trafiły prażone ziarna kakaowca oraz macerowana tonka. Parametry piwa są konkretne: 24 BLG, 9,5 ABV oraz 70 IBU. Jeśli lubicie czekoladowe klimaty z nutą marcepanu, to warto spróbować nowości z Absztyfikanta. Dla mnie jest to pozycja obowiązkowa 😉


Beatnik [Browar Kingpin]

Beatnik [Browar Kingpin]
fot. facebook.com/browarkingpin

Browar Kingpin uwarzył piwo w stylu Bruit IPA. W Polsce tego stylu jeszcze nie było, w Europie chyba też nie. Co to jest to Bruit? Połączenie klasycznego wytrawnego West Coast IPA z soczystym New England IPA. Brzmi interesująco. Browar obiecuje wysoką pijalność oraz konkretny aromat. Chmiel to oczywiście reprezentacja USA: Simcoe, Centennial, Ekuanot, oraz Citra (po raz który już dziś?). Piwo ma parametry 14 BLG oraz 6,3 ABV.


Coffee Kamaz [Browar Artezan]

Coffee Kamaz [Browar Artezan]
fot. facebook.com/browar.artezan

Podstawą piwa jest Czarny Kamaz, czyli Double Oatmeal Stout. Browar zdecydował się na dodanie do piwa kawy i tak powstał Coffee Kamaz. Jego parametry to 16,2 BLG oraz 7% alkoholu. Piwo miało swoją premierę w ostatni weekend w Pubie Browaru Artezan.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments