Czego warto spróbować? [luty 2017]

Jeśli chodzi o piwne premiery, to ten rok zaczął się bardzo dobrze. Obok Imperium Prunum mieliśmy kilka innych perełek. Z racji obchodzonego Święta Porteru Bałtyckiego, były to głównie Portery. Miesiąc mija, więc postanowiłem sprawdzić, co czeka nas w lutym.  Ku mojej uciesze, szykuje się kolejny dobry miesiąc.

Samiec Alfa Browar Artezan
fot. facebook.com/browar.artezan

W tym segmencie będę starał się co miesiąc pisać o piwach, które dopiero co pojawiły się na naszym rynku lub będą miały pojawić się na nim lada chwila. W tym miesiącu postanowiłem napisać o dwóch piwach, które będą mały swoją premierę w lutym.

Samiec Alfa beczka
fot. facebook.com/browar.artezan

Pierwsze z nich to Samiec Alfa z Browaru Artezan. Samiec Alfa to Imperialny Stout leżakowany w beczkach po bourbonie. Piwo ma aż 27% ekstraktu, czyli dość dużo jak na RISa. Samiec Alfa znajduje się w top 50 ratebeer’a w kategorii imperial stout.  Jest wiele głosów, że piwo w tym roku awansuje do top 20. Czytając recenzje piwa bardzo możliwe, że tak będzie.

Browar zapowiedział oficjalną premierę piwa na 3 lutego w swoim pubie w Warszawie. 9 lutego wersja butelkowa pojawi się w hurtowniach. Piwo po raz pierwszy pojawi się w butelkach 500 ml. W latach poprzednich piwo wychodziło w mniejszych butelkach, 330 ml. Moim zdaniem 330 ml jest odpowiednią pojemnością jeśli chodzi o RISy. Browar tłumaczy to problemami z rozlewaniem przy poprzedniej warce i stratami jakie przy tym wynikły. Butelek będzie około 2000, więc ciężko będzie je dostać. Szczególnie jeśli przypomnę sobie co działo się kilka dni temu przy okazji premiery Prunum. Ale może i tym razem się poszczęści.

Drugie piwo które wybrałem nie jest do końca tym, za czym rozglądam się na sklepowych półkach. Ciekawość sprawia jednak, że z chęcią jego spróbuje. Mowa to o Braggot Barleywine z Browaru Perun. Sam browar zapowiada swój produkt, jako fuzję miodu pitnego i piwa.  Będzie to absolutna premiera tego piwa. Ekstrakt 25%, 12,4% alkoholu, czyli sporo. Przy produkcji piwa użyto 800 kg miodu gryczanego oraz 300 kg miodu wielkokwiatowego. Braggot będzie sprzedawany w butelkach 330 ml. Piwo ma się pojawić w sklepach na początku lutego. Miodowe piwa do mnie nie przemawiają, mam jednak nadzieje, że piwo z Browaru Perun to zmieni.

Braggot - Browar PERUN
fot. facebook.com/BrowarPERUN
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments