Cor Caroli [Browar Mintaka]

Niedawno w moje ręce wpadło piwo Cor Caroli z Browaru Mintaka. Pora je sprawdzić.

Cor Caroli [Browar Mintaka]

Browar Mintaka to debiutant, który pojawił się na ryku w ubiegłym roku. Zajął on 20 miejsce w rankingu najlepiej ocenianych młodych browarów z 2018 roku. Czy to dobra lokata? Wszystkich browarów było około 60, więc nie jest źle, ale na pewno chłopaki liczą na więcej. Ich pierwsze piwo Heka wywarło na mnie pozytywne wrażenie. Na pewno nie było to idealne odwzorowanie stylu New England, ale jako American IPA wypadło bardzo dobrze. Jaki styl przyjdzie mi dziś wypić?

STYL: Double Wheat IPA
EKSTRAKT: 18,0% wag.
ALKOHOL: 7,9%
SŁODY: Pale Ale, pszeniczny, płatki pszeniczne, płatki owsiane
CHMIEL: Jarrylo, Galaxy, Huell, Melon, Mosic, Columbus
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: 5/10
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 27.0452019

Doble Wheat IPA? W tym stylu rządzi Pan IPAni z browaru Trzech Kumpli. W zasypie znalazło się sporo płatków pszennych oraz owsianych, praktycznie tak, jak w New England. Czy to piwo okaże się lepszą NEIPĄ niż ostatnie? Wcale bym się nie zdziwił patrząc na rodzaje chmielu jakich tu użyto. Moją uwagę przykuły dwie odmiany: Jaryllo oraz Melon. Pierwszy z nich wnosi aromaty banana oraz gruszki, a drugi … melona 😉 Muszę przyznać, że mieszanka wygląda obiecująco. Goryczka oceniona jest jako 5 na 10, wolałbym widzieć tu trójkę 😉

Na etykiecie widzę dwa kłosy pszenicy. Mienią się one w świetle gwiazd. Całość wpasowuje się w kosmiczny klimat znany mi z poprzedniego piwa. Tym razem królują tu czerwono-różowe barwy. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Bartek w Gołuchowie.

Cor Caroli [Browar Mintaka]

KOLOR
Piwo jest klarowne i ma brązowy kolor. Może brązowy z elementami czerwieni. Za to piana? Panie, ależ to ogromne! Do tego utrzymuje się długo na powierzchni.

AROMAT
Piwo pachnie bardzo klasycznie. Od razu przypomina mi IPA sprzed kilku lat. Owoce nie grają tu pierwszych skrzypiec. Pałętają się gdzieś w tle, reprezentują je tropiki oraz jakieś czerwone odmiany. Pszenica daje o sobie znać już na samym początku. Fajnie przechodzi w te owoce. Szkoda, że zapach jest tak mało intensywny.

SMAK
Zaraz po nabraniu piwa do ust poczułem sporo owoców. Chciałem powiedzieć wow, ale ten stan szybko minął. Na pierwszy plan wysunęły się nuty pszenicy oraz niska goryczka. Oba elementy szybko pokazują owocom, gdzie jest ich miejsce. Jak na tak wysokie parametry spodziewałem się cięższego uderzenia,  a jest dosyć gładko i spokojnie. Moc piwa nie wgniata w ziemię. Goryczka określona jako 5/10 chyba idealnie oddaje jej faktyczny stan. Żałuję tylko tego chmielu. Taki owocowy miks mógł dać niezły efekt, ale dobra, nie każda IPA musi reprezentować styl New England. Piwo jest dobre. Bardzo szybko znika z mojego szkła, co świadczy o wysokiej pijalności. Alkohol jest dobrze ukryty, nic nie grzeje w przełyk. Minusem jest na pewno to, że piwo nie wyróżnia się na tle tego co obecnie można kupić w sklepie. Smak też zanika z czasem. Fani New England wybiorą na pewno coś innego, a w kategorii Wheat IPA mamy też jednego tuza. Piwo jest ok, teraz trzeba je podnieść na wyższy level i wszystko będzie grało.

Cor Caroli [Browar Mintaka]
OCENA : 3,50 / 5,00

Kolejne dobre piwo z Browaru Mintaka, czekam na bardzo dobrą pozycję, która wyrwie mnie z butów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments