Coffee & Salt [Browar Funky Fluid]

Mała zmyłka, pod nazwą Coffee & Salt, piwa spod szyldu Browar Funky Fluid  kryje się Balck IPA.

Coffee & Salt [Browar Funky Fluid]

Styl o nazwie Black IPA odchodzi powoli w zapomnienie. Cieszy mnie więc fakt, że Funky Fluid postanowił odkurzyć ten styl. Chociaż z drugiej strony, przy tak ogromnej ilości premier głupio warzyć same IPA. Zauważyłem, że ciemna odmian IPA kojarzy się wielu osobom ze słynnym palonym słonecznikiem. Według wytycznych BIPA powinna się różnić od zwykłej IPA jedynie wyglądem. W smaku nie ma więc miejsca na palony słonecznik. Większość Black IPA uwarzonych w kraju nad Wisłą powinno się więc uznać za niestylowe. Mało mnie to interesuje, ja też lubię niewielką paloność w ciemnym IPA. Nawet jeśli nie jest ona pożądana przez sędziów. Dziś może jej nie być za wiele, wszystko za sprawą dodatków, mogących ją zdominować.

STYL: Double Black IPA
EKSTRAKT: 19,0 Plato
ALKOHOL: 8,2 %
SŁODY: jęczmienny, owsiany, żytni
CHMIEL: Citra, Lemon Drop, Idaho 7 Cryo, Chinook, Centennial, Simcoe
DODATKI: Sól Black Lava, kawa Brazil Fazenda Santo Inacio
DROŻDŻE: US-05
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 21.12.2021

Jak na IPA przystało, sporo tu odmian chmielu. Browar pochwalił się hop rate w granicach 21 gram na litr. Powinno się to przełożyć na sporo tropikalnych oraz cytrusowych nut. Jak ma się w odniesieniu do kawy? Odmiana Brazil Fazenda Santo Inacio wypalona przez palarnię Czarna Fala charakteryzuje się nutami nugatu, anyżu oraz marcepana. Kompletnie inny smakowy świat. Całość będzie podkręcona przez sól. Odmianę Black Lava kojarzę już z piwa o tej samej nazwie. Alkohol wynosi tu nieco ponad osiem procent, Funky Fluid może więc spokojnie mówić o Triple Black IPA 😉

Wygibasy w stylu lejącej lawy, ocieka ona po skałach. Przynajmniej ja tak to widzę. Kolorystyka w tonach czerni oraz brązu. Piwo jest dostępne w puszkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Nepomucen w Szkaradowie.

Coffee & Salt [Browar Funky Fluid]

KOLOR
Wygląda jak Cola, w szkle widzę już ciecz o znacznie ciemniejszej barwie. Piana na piątkę, może nawet na szóstkę?

AROMAT
Jest bardzo cytrusowo. Na pierwszym planie pojawia się cytryna oraz limonka. Może też nieco soli? Ten kwaśno-słono-cytrusowo-wykręcający klimat jest bardzo orzeźwiający. W tle wyczułem nektarynkę, brzoskwinię, grupa pestkowców ma tu również mocną reprezentację. Całość ma kawową duszę. Niezły misz-masz.

SMAK
Pierwszą rzeczą na którą zwróciłem uwagę jest kremowość. Oby nie był to ulotny motyw. Sporo tu cytrusów, idą one w klimat zestu. Czuję tu charakterystyczny smak skórki cytryny, limonka jest bardziej stonowana. Do tego szczypta soli, to ona podkreśla smak oraz zaokrągla odczucia w ustach. Finisz to długi posmak blednącej cytryny oraz nuty ziaren kawy. Dla mnie są to orzechy, obiecywany marcepan nie zagościł póki co na moim podniebieniu. Kolejne podejścia do szkła przyniosły nieco soczystości, jest ona w połowie cytrusowa, a w jednej trzeciej tropikalna. Pozostała jej część to charakterystyczne nuty drzew iglastych, nieco żywicy. To zapewne chmiel Simcoe. W tle majaczą orzechy, które powoli przechodzą w czarnoziem. Całość ma ogólnie lekko cytrusowo-kwaśny klimat. Pod koniec goryczka przybiera na sile, osiągając finalnie przyzwoity poziom.

Coffee & Salt [Browar Funky Fluid]
OCENA : 4,25 / 5,00

Lubię piwne eksperymenty. Piwo z Funky Fluid jest najlepszym przykładem dobrego połączenia kilku nieoczywistych elementów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments