Coconut Milk New England DDH IPA [AleBrowar / MOVA Brewing Co]

I kokos, i New England, to musi być dobre. Dziś sprawdzę Coconut Milk New England DDH IPA z AleBrowar oraz MOVA Brewing Co.

Coconut Milk New England DDH IPA [AleBrowar / MOVA Brewing Co]

Pisałem już wiele razy, że kokos jest jednym z moich ulubionych dodatków. Bardzo odpowiadają mi klimaty New England, a Coconut Milk New England DDH IPA łączy właśnie oba te elementy. Czy to się może nie udać? Do tej pory próbowałem jedynie ciemnych piw z kokosem, dzisiejsza degustacja będzie więc czymś nowym. Dawno nie sięgałem po piwa z AleBrowaru. Od momenty ukazanie się serii DDH DIPA w moje ręce wpadło jedynie QDH, które moim zdaniem było lekko przekombinowane. Dziś browar z Lęborka nie jest sam, piwo zostało uwarzone w kooperacji z ukraińskim browarem MOVA Brewing Co. Nie miałem jeszcze przyjemności próbować żadnego piwa z tego kraju. MOVA jest dosyć młodym i dobrze ocenianym browarem, więcej nic o nim nie wiem.

STYL: New England IPA
EKSTRAKT: 14,0 Plato
ALKOHOL: 4,5 %
SŁODY: Pale Ale, pszeniczny, owsiany, dekstrynowy, płatki owsiane, płatki pszeniczne
CHMIEL: First DH : Citra BBC, Mosaic BBC, Second DH : HBC 472
DODATKI: laktoza, płatki kokosowe
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 14.01.2020

Od razu zauważałem niski woltaż, ten trend jest coraz lepiej widoczny na sklepowych półkach. DDH oznacza w tym wypadku prawdziwe podwójne chmielenie na zimno. Browar podał jakie odmiany chmielu podano w obu seriach, szanuję. Za smak kokosa mają odpowiadać płatki kokosowe, a nie żaden aromat. Do tego laktoza, która wniesie tu słodycz. Brzmi trochę jak Milkshake IPA, co nie?

Etykieta wygląda średnio, chyba ktoś robił ją na ASAP. Dziwny facet trzymający kokosa ze słomką oraz duża czcionka z nazwą piwa. Ta czcionka jest ok, ale ta wybrania do opisu składu woła o pomstę do nieba. Rozbolały mnie od niej oczy. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w AleBrowarze w Lęborku.

Coconut Milk New England DDH IPA [AleBrowar / MOVA Brewing Co]

KOLOR
Piwo ma bardzo jasną barwę. Kolor słomkowy przechodzi w jasno żółty, jak w najlepszych New England. Piana nie jest zbyt okazała, pojawia się i po chwili znika.

AROMAT
Zapach jest intensywny i nie piszę tych słów pierwszy raz przy IPA z AleBrowaru, mają więc patent na dobry aromat. Na pierwszym planie czuć tu zdecydowanie chmiel, reprezentują go owoce tropikalne oraz pestkowce. A kokos? Pałęta się może gdzieś tam w tle, na pewno nie gra pierwszych skrzypiec.

SMAK
Piwo jest bardzo gładkie i fajnie spływa po moim gardle, niczym tropikalny sok. Co do kokosa, jest on tu wyczuwalny bardziej jako woda kokosowa, niż płatki kokosowe. Znaczy nie jest nachalny, a stonowany i stanowi uzupełnienie dla chmielu. A ten jest łagodniejszy niż w aromacie. W zapachu było dużo więcej tropików, tu czuję jedynie brzoskwinię, może nieco mango? Mam problem ze słodyczą, może bardziej z określeniem jej poziomu. Na początku jest słodko, jednak nuta wody kokosowej łagodzi słodki klimat hamując jego zapędy. Podoba mi się ten efekt. Ciało też oceniam na plus, gładkie, nawet cieliste jak na tą wartość ekstraktu, idealne do kolejnego przechylenia szkła. Czy to piwo ma minusy? Momentami czułem nieco granulatu chmielowego co przełożyło się na lekki hopburn, poza tym ok. Smak nie ulatuje, kokos i tropiki są trafionym połączeniem.

Coconut Milk New England DDH IPA [AleBrowar / MOVA Brewing Co]
OCENA : 4,00 / 5,00

Bardzo przyjemna NEIPA. Kokos nieco schowany, ale dobrze wpasował się w całość. Bardzo udana koncepcja.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments