Circumstellar [Gamma Brewing]

Do szkła wbija duński kraft w postaci browaru Gamma Brewing i ich Circumstellar.

Circumstellar [Gamma Brewing]

Co wiecie o duńskim krafcie? Ja też praktycznie nic. Jest oczywiście Mikkeller, który sporą część piw warzy w Ameryce. Poza tym kilka innych browarów, ale żaden z nich nie pojawiał się zbyt często na moim blogu. Dziś pora na kolejny. Od kilku miesięcy w brytyjskich sklepach popularnością cieszy się browar o nazwie Gamma Brewing. Ja na niego jeszcze nie polowałem, ale ilekroć sprawdzałem aktualne piwa to widniał przy nich napis “sold out”. To wprawiło w ruch łańcuch, ludzie kupują, musi być dobre. I tak kilka razy, ale nie pokusiłem się nigdy o sprawdzenie ocen tego browaru. Gamma Brewing to duński browar założony w 2015 roku niedaleko Kopenhagi. Cel? Taki jak u większości, czyli warzenie dobrego piwa, bez względu na styl. Browar ma na koncie kilka kooperacji z dużymi graczami. Uwarzyli już ponad 80 piw, więc pora poszerzyć swoje piwne CV o kolejny ciekawy punkt europejskiej sceny kraftowej.

STYL: Imperial IPA
EKSTRAKT: ?
ALKOHOL: 8,0 %
SŁODY: Golden Promise, Oat Malt, Torrefied Wheat, CaraPils
CHMIEL: Citra, Idaho 7
DODATKI: ?
DROŻDŻE: London Ale III
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 08.04.2020

Czy można zacząć lepiej poznać nowy browar, niż od spróbowania ich Imperial IPA? Nie sądze. Circumstellar  to DIPA o zawartości alkoholu na poziomie 8%. Podobno niżej to już nie DIPA, tak mówią na wyspach. Jeśli chodzi o dobór chmielu to browar zaufał nieśmiertelnej odmianie, którą jest Citra. Obok niej Idaho 7, który nie przebił się chyba mocno? Nie widać do za często na puszkach z napisem  IPA. Tak więc mocno, chmielowo, sprawdzam zasyp a tam … prażona pszenica? Nie jest to standardowy słód, na pewno nie w IPA. Powinien on zwiększyć treściwość i trwałość piany.

Zastanawiam się co przedstawia etykieta? Sprawdziłem jednak w google znaczenie słowa Circumstellar i już wiem. Te kolorowe plamy to okołogwiezdny  pył. Piwo jest dostępne w puszkach o pojemności 400 mililitrów i zostało uwarzone w Gamma Brewing w Gørløse w Danii.

Circumstellar [Gamma Brewing]

KOLOR
Standardowa jasna barwa. Piwo jest pełne i żółte, do tego nieco piany, która szybko znika z pola widzenia.

AROMAT
Czuję cytrusy, ale nie są one zbyt wyraźne. Zamiast nich jest nieco trawiastej nuty. Ogólnie brakuje tu wyrazu. Zapach jest bardzie rozmyty i krótki.

SMAK
W nieco średnim nastroju podchodzę do szkła. Przechylam i już mi lepiej. Za tą poprawę nastroju odpowiada wyraźne ciało, nieco gęste, ze sporą dawką owoców. To co rzuca się w oczy, a bardziej usta, to bardzo niska słodycz. Owoce mają raczej wytrawny charakter, a finisz to wyraźna dawka goryczki. Jest tu nieco brzoskwini oraz pomelo i grejpfrut. Ten ostatni ma najwięcej do powiedzenia. Niska słodycz przekłada się na mało soku. To raczej pozycja idącą w kierunku klasyki, osób lubiących piwo za ibu. Każdy kolejny łyk utwierdza mnie w tym, co napisałem wcześniej. Wytrawne, mało wyraźne. Znaczy, nie jest źle, ale w erze DDH piłem już lepsze pozycje. Pod koniec nie co się rozkręciło i ocena poszła nieco w górę. Teraz więcej to owoców w stylu jabłka, gruszki, pomelo. Goryczka te, które jest dużo niższa. Proszę, co za zmiana. Szkoda tylko tej pierwszej połowy puszki.

Circumstellar [Gamma Brewing]
OCENA : 3,75 / 5,00

Podsumowując, liczyłem na więcej. W dzisiejszych czasach nie jest to najwyższy poziom, ale bez obaw można po nie sięgnąć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments