Chmiel Strata [Charakterystyka plus test]

Dziś przyjrzę się dokładnie nowej popularnej odmianie chmielu o nazwie Strata i postaram się przedstawić jej charakterystykę.

Chmiel Strata [Charakterystyka plus test]

Na świecie powstają coraz to nowsze odmiany chmielu. Nie jest tajemnicą, że większość z nich tworzona jest, aby w końcu wylądować w piwie typu IPA. To na co patrzy teraz większość odbiorców to już nie same alfakwasy, ale olejki i aromat oddawany przez dany chmiel. Amerykańska firma Indie Hops zarejestrowała nową odmianę chmielu o nazwie Strata w 2018 roku. Wcześniej odmiana nosiła eksperymentalną nazwę X-331. Chmiel zalicza się do rodzaju chmieli uniwersalnych. Można go stosować zarówno na goryczkę, jak i na aromat. Sprawdźmy jego parametry:

STRATA

Alfa-kwasy 11 – 13%
Beta-kwasy 5 – 6 %
Kohumulon 21% Alfa-kwasów
Zawartość olejków 2,3 – 3,5 ml / 100 g
Myrcen 52 – 65%
Humulen 22 – 30%
Kariofilen 5 – 12.5%
Farnezen <1%

Chmiel ten zyskał bardzo dużą popularność w 2020 roku. Pierwszym moim piwem chmielonym odmianą Strata było rewelacyjne Balcony Rhapsody z Browaru Maltgarden, a później było jeszcze lepsze If Not Now z Track Brewing. Opis sensoryczny chmielu jest nieco rozjechany. Co piszą oficjalne strony?

Aromat i smak chmielu Strata : marakuja, grejpfrut, truskawka oraz aromat świeżej Cannabis.

Brzmi bardzo ciekawie i intrygująco. O ile marakuja i grejpfrut nie są niczym nowym to truskawki nie są częstym aromatem. Jeszcze rzadziej Canabis. Aby sprawdzić odczucia smakowe postanowiłem zakupić piwo typu Strata Single Hop i skupić się na jego pojedynczych walorach aromatycznych. W lodówce znalazłem puszkę brytyjskiego browaru Whiplash o nazwie Reckoner. Jest to IPA chmielona tylko i wyłącznie chmielem Strata. Prosty zasyp oparty w dużej mierze na słodzie Marris Otter i finalnie 6,3 % alkoholu. Wypisałem sobie kilka aromatów, które wnoszą chmiele i ocenię ich występowanie w skali 1 – 10. Do testy zaprosiłem żonę, co dwa nosy to nie jeden. Oto wyniki:

Chmiel Strata [Charakterystyka plus test]

Podsumowując, chmiel wyróżnia się nieco od pozostałych poprzez wyczuwalne nuty truskawek w aromacie oraz nutę suchej łodygi, Cannabis. Poza tym w aromacie czuć wyraźne pestkowce, z brzoskwinią oraz nektarynką na czele. W tle pojawia się truskawka, czy to autosugestia? Raczej nie, jej nuty są bardzo wyraźne. Mniej niż brzoskwinia, ale daje ona fajne tło. O dziwo, w smaku pestkowce nie są już tak dominujące. Strata dostarcza więcej tropików. Poza tym jest ten Cannabis, który na początku skojarzył mi się ze suchą trawą. Ogólnie wszystkie elementy w smaku są do siebie bardzo zbliżone. Truskawki? W smaku są średnio wyczuwalne. Ciekawa odmiana chmielu, ale czy nadaje się idealnie do piwa typu Single Hop? Wolę jednak odmiany ukierunkowane na jedną dominującą nutę.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments