Château 2017 [Browar Artezan]

Jak piwo Château zniosło próbę czasu? Pora sprawdzić jak smakuje jedna z czołowych pozycji Browaru Artezan.

piwo Château 2017 [Browar Artezan]

O samym piwie dużo pisał nie będę. Piwo Château opisałem już przy okazji wpisu “Czego warto spróbować?” z marca. Ciężko było znaleźć chociaż jedną butelkę, ale ku mojemu zdziwieniu znalazłem kilka sztuk w jednym ze sklepów internetowych. Udało mi się ją zamówić i kilka miesięcy przestała w mojej piwnicy. Tak dobrego piwa nie warto wypić bez okazji.  Kilka dni temu odwiedził mnie mój brat i razem spróbowaliśmy kilku polskich “sztosów”. W ciągu najbliższych dni zamieszczę ich recenzje na blogu.

Wśród owych sztosów nie mogło zabraknąć kwasu z Artezana. Piwo Château znajduje się obecnie w top 20 piw w stylu Sour Red/Brown na ratebber.com. Warto zwrócić uwagę, że nie jest to jedyna wersja. Browar Artezan wypuścił już Château w latach ubiegłych. Ja ich nie piłem, w 2015 nie wiedziałem jeszcze co to Artezan 😉 Dziś mam do czynienia z trzecim wcieleniem Szato. Dwie pierwsze warki były identyczne, teraz jest to zupełnie inne piwo. Zostało one uwarzone w 2015 roku, a następnie przelane do beczek po francuskim winie Taberner, gdzie spędziło prawie dwa lata. Liczby robią wrażenie.

Podobnie jest z butelką. Cieszę się, że coraz więcej browarów odchodzi od zwykłem butelki 0,33. Etykieta została zaprojektowana z klasą. Widać na niej czarno-biały szkic budynku z cegły. Papier też sprawia wrażanie mocniejszego niż zwykle. Podoba mi się też czcionka imitująca ręczne pismo. Całość nabiera przez to jeszcze więcej klimatu.

STYL: Sour Ale Aged in Red Wine Barrels
EKSTRAKT: 17,5% wag.
ALKOHOL: 7.2%
SŁODY: jęczmienny
CHMIEL: ?
DODATKI: płatki pszenne
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 30.06.2017

Ze składu za dużo się nie dowiedziałem. Martwi mnie tylko data ważności. Chociaż tego typu piwa też nadają się na leżak, więc ten miesiąc nie powinien tutaj zaszkodzić. Piwo zostało uwarzone w Browarze Artezan i jest dostępne w stylowych butelkach o pojemności 330 mililitrów.

piwo Château 2017 [Browar Artezan]

Patrzę na kolor i styl, w jakim Château zostało umieszczone na ratebeer się w stu procentach zgadza. W szkle widzę bowiem ciemny brąz z lekko czerwonym odcieniem. Piwo jest nisko nagazowane, a o pianie możecie zapomnieć.

Aromat już od pierwszego wdechu szczypie mnie lekko w nos.W zapachu czuję głównie czerwone owoce, całość przypomina czerwone wino (of corz). Aromat jest świeży, intensywny i dobrze ułożony. Z czasem pojawia się coraz więcej wiśni.

Biorę pierwszego łyka i w smaku czuję dużo kwasu. Na finiszu pojawiają się nuty beczki oraz lakieru. Całkiem przyjemnie. Piwo lekko grzeje w przełyk, ale nie jest to alkohol. Po kilku łykach zaczynam coraz wyraźniej wyczuwać białe winogrona. Na języku czuję … bąbelki. Piwo musujące? goryczka jest niska i jest trochę pestkowa, podobna do oliwy. Z czasem pojawia się coraz więcej czerwonych owoców i charakterystyczne nuty końskiej derki oraz stajni. Ciało jest raczej średnie, pijalność jest za to bardzo wysoka.

OCENA: 8/10

Piwo Château jest lekkie i bardzo pijalne. Sam już nie wiem, czy to piwo, czy to wino? Dodatkowo czułem w smaku zarówno białe jak i czerwone owoce. Bardzo dobre piwo, daję mu 8.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments