Caramel Fudge Stout Pedro Ximénez BA [Brouwerij Kees]

Uczta dla miłośników krówek. Tak można w skrócie opisać piwo Caramel Fudge Stout Pedro Ximénez BA z Brouwerij Kees.

Caramel Fudge Stout Pedro Ximénez BA [Brouwerij Kees]

Nie znam zbyt wiele holenderskich browarów kraftowych. Jest De Molen i potem długo nic. Do tej pory ten region kojarzył mi się głównie z Belgią i ich dzikimi piwami. Brouwerji Kess nie jest mi zbyt dobrze znany. Piwo Caramel Fudge Stout jest chyba jednym z najlepiej rozpoznawalnych piw tego właśnie browaru. Każdy lubi krówki i ciągnący się karmel. Piwo doczekało się wielu wersji leżakowanych w beczkach po przeróżnych alkoholach. Od Bourbonu po Brandy, różne czasy leżakowania, poszczególne wersje cieszą się również dobrymi opiniami. Podstawa jest słodka, więc na którą wersję ja się zdecydowałem?

STYL: Imperial Stout
EKSTRAKT: ?
ALKOHOL: 11,5 %
SŁODY: Pale
CHMIEL: Cascade, Summit
DODATKI: Karmel, czekolada
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 25.05.2025

Oczywiście na wersję leżakowaną w beczce po Pedro Ximinez. Jeśli ma być słodko to po całości. Uwielbiam piwa leżakowane w beczce po tym alkoholu, wszystko zaczęło się od rewelacyjnego Pime Öö PX z Põhjala. Pedro wprowadza dużo słodyczy, nawet bardzo. Nie wiem jak zgra się to z już słodką podstawą? Zapewne goryczka pochodząca od chmielu będzie tu nieco wyższa. Chociaż, jak będzie przesłodko to i tak będę zadowolony.

Na odwrocie znalazłem sporo informacji na temat składu oraz browaru, niestety, są one bardzo niechlujnie rozmieszczone. Mała czcionka, nic tu do siebie nie pasuje. Piwo jest dostępne w puszkach o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w Brouwerij Kees w Middelburgu.

Caramel Fudge Stout Pedro Ximénez BA [Brouwerij Kees]

KOLOR
Ciemny brąz z bardzo wyraźnym karmelowym akcentem. W szkle też chyba bliżej mu do ciemnego brązu, niż czerni. Fajna pianka, brąz.

AROMAT
Zapach na początku wydał mi się nieco sztuczny. Na szczęście drugie podejście weszło już lepiej. Nie czuję tu zbyt wielu ciemnych nut, może lekka czekolada? W tyle słodycz pochodząca od beczki po Pedro Ximenez. Jest też nieco alkoholu.

SMAK
I tak, biorę pierwszego łyka i nie jest on zbyt rewelacyjny. Przede wszystkim brakuje mi tu konkretów. Jest nieco rozmyty karmel i słodycz. Na nieszczęście równie dużo tu alkoholu. Na finiszu czuję nieco beczki, a ta niesie ze sobą aldehyd. Drugi i trzeci łyk jest podobny. Karmel z nazwy pojawia się w piwie. Przypadł mi on do gustu, jego połączenie ze słodyczą beczki wypada dobrze. Szkoda że tej beczki jest tak niewiele. Czuję tu potencjał, który nie został do końca wykorzystany. Na szczęście smak przybiera na sile, motyw karmelu i słodyczy pochodzącej od owoców idzie łeb w łeb. Ciało też wydaje się teraz bardziej klejące. Spoko, ale nie bardzo dobrze. Piwo dedykowane zdecydowanie dla fanów słodyczy, nie ma tu żadnej gorzkiej kontry.

Caramel Fudge Stout Pedro Ximénez BA [Brouwerij Kees]
OCENA : 4,00 / 5,00

Czego można oczekiwać po piwie z dodatkiem karmelu i leżakowanego w beczce po słodkim trunku? Dokładnie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments