Car Islay Whisky Barrel Aged [Browar Profesja]

Sporo osób polecało piwo Car Islay Whisky Barrel Aged z Browaru Profesja, więc postanowiłem go spróbować.

Car Islay Whisky Barrel Aged [Browar Profesja]

Islay ma swój klimat. Nie chodzi mi tu wyłącznie o klimat wyspy, ale o jego znak rozpoznawczy, czyli Whisky. Może to dziwnie zabrzmi, ale od pierwszego kontaktu z torfem spodobał mi się ten smak. Apteka, bandaże, może nie brzmi to zbyt zachęcająco, ale w połączeniu z ciemnym piwem owe elementy sprawdzają się świetnie. No dobra, świetnie dla kilku procent społeczeństwa. Browar Profesja wydał niedawno, chociaż bardziej pasuje tu dawno, serię piw Car. Car to nic innego jak Russian Imperial Stout, który wpakowano do kilku rożnych beczek. Cieszyły się one dużą popularnością, sporo blogerów wrzucało zdjęcia z butelkami Cara. Ja zdecydowałem się sprawdzić dwie. Pierwsza z nich to właśnie Whisky z Islay.

STYL: Russian Imperial Stout
EKSTRAKT: 28,0 Plato
ALKOHOL: 14,0 %
SŁODY: jęczmienny, pszeniczny, płatki owsiane
CHMIEL: ?
DODATKI: ?
DROŻDŻE: Scotish Ale
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 31.12.2020

Browar Profesja obiecuje mi aromat i smak kawy oraz gorzkiej czekolady. Ten Imperial Stout ma aż 28 Plato. Całość fermentowała na drożdżach Scotisch Ale, nie wiem, czy już miałem z nimi styczność? Leżakowanie Cara w beczce po whisky Single Malt z wyspy Islay nadało mu dodatkowo nuty dymne, torfowe, wędzone, sherry i wiśni w czekoladzie.

Projekty etykiet z Browaru Profesja do mnie nie trafiają. Nie są brzydkie, ale mi się po prostu nie podobają. Car wygląda jednak dobrze, wszystko za sprawą kolorów. Czarne tło wygląda bardzo elegancko i dostojnie. Do tego niewielka grafika z połyskiem. Dane są dobrze widoczne, a na odwrocie znalazłem kilka dodatkowych informacji. Piwo Car Islay Whisky Barrel Aged jest dostępne w butelkach o pojemność 330 mililitrów.

Car Islay Whisky Barrel Aged [Browar Profesja]

KOLOR
Tu standard. Klasyczny kolor RISa, czyli ciemny brąz, który w szkle wygląda jak czerń. Piwo nie sprawia zbyt gęstego wrażenia. Spodziewałem się tu braku piany i te przypuszczenia były słuszne.

AROMAT
Islay all the way. Lubię ten zapach torfu uderzający intensywnie w mój nos. Czuję też nieco drewna w tle. Oba elementy dały ciekawe połączenie. Zapach rozgrzewa, możesz nie jakoś mocno, ale od razu zrobiło mi się cieplej. Z czasem wyszło więcej palonych kabli. Wanilia i wiśnia w czekoladzie?

SMAK
Mniam. Zaraz po nabraniu piwa do ust poczułem sporo słodyczy oraz coś jak by czerwone owoce? Po tym oczywiście wszedł torf. Połączenie tej słodyczy z wytrawny torfem smakowało nieźle. W drugim podejściu jest podobnie. Te słodsze nuty na początku to na pewno wanilia, może nieco czerwonych nut? Przechodzą one bardzo gładko w torf ze sporą dawką drewna. Nuty palonych kabli też dają o sobie znać. Ogólnie piwo przeznaczone jest raczej do spokojnej degustacji. Torf jest wyraźny, ale piłem już piwa, gdzie bardziej dawał on o sobie znać. Alkohol jest niewyczuwalny, gazu nie ma tu wcale, ale nie to jest najważniejsze. Miał być torf i go dostałem. Początek jest słodki, teraz wydaje się nieco czekoladowy, potem robi się bardziej wytrawnie i klimatycznie. Smak nie ulatuje. Ostatni łyk smakował jak pierwszy. I to mi się podoba. Porządne piwo, nie urywa, ale nie ma wad.

Car Islay Whisky Barrel Aged [Browar Profesja]
OCENA : 3,75 / 5,00

Mogło bardziej uderzać. Torf i nuty charakterystyczne dla Islay grają tu pierwsze skrzypce, ale koncert nie trwa zbyt długo.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments