Canadian Breakfast Stout [Founders Brewing Company]

Canadian Breakfast Stout z browaru Founders ma w składzie magiczny dodatek za którym przepadają Kanadyjczycy.

Canadian Breakfast Stout [Founders Brewing Company]

Wiecie już co to jest? Oczywiście syrop klonowy. Kanadyjczycy używają go do słodzenia herbaty, polewania nim placków, naleśników, gofrów, lodów, do marynowania mięsa oraz do masy innych czynności na które zabrakło by mi miejsca w tym poście. Mi Kanada kojarzy się właśnie z syropem klonowym oraz z Kanadyjską Królewską Policją Konną (to za sprawą pewnego serialu z lat 90). Founders Brewing postanowili stworzyć kolejne wcielenie swojego znakomitego piwa Breakfas Stout. Po wersji leżakowanej przez rok w beczkach po Bourbonie przyszła kolej na wersję z wykorzystaniem beczek po Bourbonie w których wcześniej przebywał syrop klonowy. Piwo pojawia się na rynku w grudniu i cieszy się bardzo dużą popularnością. Wysoka ocena na untappd oraz top 10 w kategorii Imperial Stout na RateBeer mówią same za siebie.

STYL: Imperial Stout
EKSTRAKT: ?
ALKOHOL: 11.7%
SŁODY: ?
CHMIEL: ?
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: ?

Ze składu i strony internetowej browaru za dużo się nie dowiedziałem. Piwo powinno mieć podobny zasyp do KBS. Nie udało mi się spisać daty ważności piwa, a butelka wylądowała już w koszu na śmieci 😉 Na pewno jest to tegoroczna warka. Udało mi się ja dostać dzięki uprzejmości mojego brata, który zakupił ją w Londynie. Piwo jest (było?) też dostępne w naszym kraju. Widziałem je w ofercie sklepu Bierland.

Etykieta też nawiązuje do Kanady. Widzę tu stróża prawa z Kanadyjskiej Królewskiej Policji Konnej. siedzi ona na swoim koniu i podziwia piękno natury. Piwo Canadian Breakfast Stout zostało uwarzone w browarze Founders i jest dostępne … W USA w butelkach 750 ml a do europy trafiły wyłącznie butelki 330 ml. Pora sprawdzić, czy piwo rzeczywiście jest aż takim sztosem.

Canadian Breakfast Stout [Founders Brewing Company]

KOLOR
Piwo jest ciemno brązowe. Jego barwę widać dobrze przy przelewaniu, w szkle jest już czerń. Mimo dodatku syropu nie wydaje się być zbyt gęste. Piana ma kolor brązu i nie należy do zbyt obfitych. Dosyć szybko redukuje się do obręczy przy samym szkle.

AROMAT
Zapach jest bardzo wyraźny. Już przy pierwszym wdechu w mój nos uderza duża dawka kawy oraz czekolady. Na finiszu pojawia się nuty podobna do syropu klonowego, ma ona lekko alkoholowy charakter. Nie chodzi mi tu o rozgrzewania, a bardziej o ta wanilię / kokos. Bardzo ciekawe i oryginalne połączenie.

SMAK
Pora przejść do sedna. Już w pierwszym łyku sporo się tu dzieje. Na początku wita mnie miks kawy oraz czekolady. Zaraz po nich wchodzi nuta podobna do wanilii, jedan szybko ustępuje ona miejsca słodyczy. Kiedy myślałem, że czeka mnie kolejna słodka uczta do głosu doszły nuty beczki. Finisz to dużo drewna oraz gorzkie nuty. W połączeniu z syropem klonowym mam smak … bardzo oryginalny. Na razie nie jestem do niego przekonany. Piwo jest bardzo pijalne. głównie za sprawą ciała oraz braku nagazowania. W kolejnych łykach smaki stają się coraz intensywniejsze. Walka syropu klonowego z gorzkim smakiem trwa na dobre. Do tego drewno. Szkoda, że syrop tak szybko przechodzi w drewniano-gorzkie nuty. W ustach czuję coraz większe ściąganie, taniny robią swoje. Alkohol jest dobrze ukryty, w smaku nie czuć go wcale. Z czasem w piwie pojawia się coraz więcej wanilii, nuty Bourbonu też zaczynają odgrywać coraz większą rolę. Im cieplejsze robi sie to piwo, tym jest lepsze. Od połowy butelki syrop w połączeniu z Bourbonem dominuje nuty drewna i jest bardzo przyjemnie. Teraz na finiszu czuje głównie słodycz kontrowaną gorzką kawą. Ten smak przypadł mi do gustu. Nawet bardzo, teraz to już kompletnie inne piwo. Pierwsze kilka łyków nie zapowiadało tak dobrego finiszu. Teraz czuję połączenie syropu z kawą oraz czekoladą, trochę słodkie, trochę gorzkie. W tle pojawia się Bourbon. Rozumiem zachwyt nad tym piwem. Jego największą zaletą jest ułożenie. Wszystkie smaki  do siebie pasuję i dobrze się uzupełniają. Pod koniec nabrałem ochoty na więcej. Damn You USA! Dlaczego u nas nie ma większych butli!

Canadian Breakfast Stout [Founders Brewing Company]
OCENA: 9/10

Złe miłego początki. Piwo zyskuje z każdą minutą. Połączenie syropu z kawą wypada rewelacyjnie. Czy to światowy top? as mało piw wypiłem, żeby to ocenić. CBS dostaje 9.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Karol
Karol
3 lat temu

Witam, chciałbym się zapytać w jakiej temp zaczynales pić to piwo? Imperialne stouty czy piwa o takiej zawartości alkoholu zazwyczaj piją się w temp 12-15st lub wyższej. Może stąd te gorsze odczucia smakowe na początku.
Ps: Pojemność butelki małej butelki w browarze Founders to 35,5cl czyli 355ml, a nie 330 jak w artykule ?