#CallToCreate [Brokreacja]

Przede mną kolejna urodzinowa bomba w postaci piwa #CallToCreate z Brokreacji.

CallToCreate [Brokreacja]

Brokreacji stuknęło właśnie pięć lat, wszystkiego najlepszego. Z tej właśnie okazji browar uwarzył urodzinowe … piwo. Nie jest to coś nowego, ale ja jestem za wydawaniem jubileuszowych wypustów. Zazwyczaj są one starannie przygotowane i bardzo dobrze oceniane. Wystarczy spojrzeć na Pan IPAni Wersja Urodzinowa z Browaru Trzech Kumpli. Oprócz samego piwa Brokreacja zorganizowała też szereg innych atrakcji. Impreza odbyła się w kilku pubach na terenie naszego kraju. Na głównej imprezie w Krakowie był oczywiście tort oraz możliwość spróbowania wszystkich piw z serii Potion, a na to sam bym się z chęcią przeszedł.

STYL: Smoked Imperial Baltic Porter Bourbon BA
EKSTRAKT: 25,0 Plato
ALKOHOL: 10,0 %
SŁODY: Jęczmienny wędzony bukiem, Monachijski typ II, Brown, Caramunich typ III, Specjal B, Chocolate, Chocolate Rye
CHMIEL: Perle
DODATKI: cukier brązowy
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 19.06.2020

Podstawą piwa będzie Imperial Baltic Porter z wędzoną nutą. Za efekt Smoked odpowiadać ma dodatek słodu wędzonego bukiem. Browar uzyskał wysoki ekstrakt początkowy, wynosi od dokładnie dwadzieścia pięć Plato. Widzę tu sporo słodów ciemnych oraz karmelowych. Piwo leżakowało w beczce po Bourbonie, ile dokładnie? Nie wiem. Ogólnie piwo zostało uwarzone w styczniu 2019 roku. Widać to z jakim wyprzedzeniem niektóre browary planują swoją przyszłość. Zapewne piwo na szóste urodziny też jest już w beczce.

Etykieta jest bardzo minimalistyczna. Widzę tu jedynie logo i nazwę piwa, a właściwie hasło. W tle widać szare kontury postaci znanych mi z innych etykiet z Brokreacji. Ma być ono motywem przewodnim na nadchodzący rok. CallToCreate to nowa esencja Brokreacji. Jestem za, jeśli ma to przerodzić się na nową serię mocnych sztosów. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Marysia w Szczyrzycu.

CallToCreate [Brokreacja]

KOLOR
Tutaj bez zaskoczenia, piwo ma barwę ciemnego brązu. W szkle jest już kompletnie czarne, do tego słaba beżowa piana.

AROMAT
Mieszany aromat wędzonki oraz wanilii. Ostatecznie żaden z tych dwóch elementów nie dominuje drugiego. Piwo ma łagodny zapach, nie wykręca nosa. W tle pojawiła się czekolada.

SMAK
Odczucia smakowe sięgają zenitu już w pierwszym podejściu do szkła. Aż tak mocnego efektu się nie spodziewałem. Dużo ciemnych nuta z wyraźną słodową podbudową, po kilku sekundach pojawia się wędzona nuta, która z czasem lekki blednie. Podoba mi się finisz, czuję tu drewno ze świeżo opóźnionej beczki. Dawno nie piłem piwa z tak deskowym klimatem. Są chwilę, ale zaznaczę to jeszcze raz, chwilę, kiedy czuję lekki aldehyd. Trwa to może z 2-3 sekundy. Ogólnie motywem przewodnim jest wędzonka w nieco słodkim wydaniu z dodatkiem drewna. Wanilia, o której pisałem wyżej, nie jest już tak wyraźna. Ciało jest odpowiednie, bliżej mu do gęstych klimatów. Finisz nie jest słodki, a nieco gorzki. Na pewno piwo ma imperialną duszę, jego moc była wyczuwalna do ostatniej kropli.

#CallToCreate [Brokreacja]
OCENA : 4,50 / 5,00

Wędzonka jest nieco za niska, jak na mój standard, ale piwo ogólnie jest bardzo dobre.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
11 miesięcy temu

Piwo ciekawe i z ładnie wyeksponowaną beczką po bourbonie. Mnie trochę przeszkadza zbyt wysoka słodkość tego piwa. Z tą wędzonka to spodziewałem się jakiegoś mega uderzenia, a tu raczej jest gdzieś ona na dalszym planie. W aromacie ją wyczuwam dopiero w drugiej połowie głebokiego wdechu, natomiast w smaku mam problem z jej identyfikacją.Wyczuwam za to takie fajne nuty tytoniowe, które z czasem przechodzą w taki jakby popiół.