Califia [Browar Trzech Kumpli]

O tym piwie słyszałem same dobre opinie. IPA z zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, czyli Califia z Browaru Trzech Kumpli.

piwo Califia Browar Trzech kumpli

West Coast IPA to jedna z odmian IPA. Jak sama nazwa wskazuje styl pochodzi z zachodniego wybrzeża USA. Jest też wersja ze wschodniego wybrzeża, która nazywa się? Dokładnie. East Coast IPA. Jak to w Stanach bywa, wszystko dzieli się na east i west. Może nie wszystko, ale większość. Dla przykładu liga NBA. Ale wracam do piwa. IPA z zachodu w założeniach ma być bardziej goryczkowa. Jego wschodni brat jest bardziej słodowy. W piwie cenię bardziej goryczkę, w IPA to już na pewno, więc jestem zadowolony, że dziś sprawdzę wersję z łest cołst.

Etykieta przypomina inne etykiety z Browaru Trzech Kumpli. Mamy ich duże logo, nazwę piwa i charakterystyczne tło. W tym piwie tło przypomina mi palmy, czym nawiązuje do zachodniego wybrzeża i Kalifornii. Może nie widać ich w słynnej piosence o tym stanie. Jak się dłużej zastanawiam to tych piosenek było kilka, mi chodzi o numer 2Pac’a. W klipie był pustynie, ale w Los Angeles palm jest sporo. Rozmarzyłem się. Oprócz palm mamy też opis stylu i to by było na tyle, jeśli chodzi o etykietę. I jeszcze jedna informacja. Piwo zostało uwarzone w Rzemieślniczym Browarze Jana. OK, otwieram butelkę.

kolor piwa Califia Browar Trzech kumpli

W szkle widzę złoty kolor. Piwo jest trochę mętne. Piana jest dosyć spora, biała jak śnieg. Szybko jednak opada.

W aromacie czuję przede wszystkim amerykańskie chmiele. Zapach jest bardzo intensywny. Są tu cytrusy, tropiki i  brzoskwinia. Aromat jest świeży i lekko słodki.

Biorę pierwszego łyka i już czuję jak dobre będzie to piwo. Smak jest bardzo intensywny. Na początku jest smak tropików, zaraz po nim wchodzi mocna goryczka. Biorę drugiego łyka i jest duże tropikalne orzeźwienia i jeszcze większa goryczka. Głównym bohaterem jest tutaj amerykański chmiel. Zarówno w aromacie jak i w goryczce. Słodu nie ma tutaj wcale, piwo jest raczej wytrawne i pijalne. Alkoholu jest niby 7%, ale ja go wcale nie czuję.

STYL: West Coast India Pale Ale
EKSTRAKT: 16,5 % wag.
ALKOHOL: 7,0%
SŁODY: jęczmienny, pszeniczny
CHMIEL: Columbus, Centennial, Cascade, Citra
DROŻDŻE: ?
IBU: 70
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 10.07.2017
OCENA: 8/10

Jedno z lepszych West Coast IPA jakie piłem. Wyrazista goryczka, orzeźwiające i bardzo pijalne. Jeśli ktoś chce się przekonać jak powinno smakować piwo w tym stylu, to polecam Califia. Daję mu wysoką 8. West Coast 4 life.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o