Califia Wersja Urodzinowa [Browar Trzech Kumpli]

Pierwsze z urodzinowej serii piw z Browaru Trzech Kumpli to Califia Wersja Urodzinowa.

Califa Wersja Urodzinowa [Browar Trzech Kumpli]

Sto lat, sto lat, niech Trzech Kumpli żyją nam. Browar obchodzi właśnie 5 lecie swojej działalności i postanowił uczcić to w bardzo oryginalny sposób. Do butelek trafiły trzy odświeżone wersje klasyków z którymi browar ma szczególne wspomnienia. Nie wracam często do piwnicy, które już wcześniej piłem. Ot taki ze mnie beergik. Na wiadomość to wypuszczeniu przez Trzech Kumpli jubileuszowego trio zareagowałem jednak bardzo pozytywnie. Liczyłem na nowe piwa, ale nowa odsłona klasyki też jest ok. Poza tym chłopakom się należy. Robią kawał dobrej roboty. Ich PanIPAni to bodajże najlepsza IPA w kraju, a Amok był dla mnie jednym z lepszych piw tego roku. Więc co? Kupię te butelki, kasa trafi w odpowiednie ręce. Zresztą, patrząc na ostatnie akcje crowdfundingowe, to właśnie Trzech Kumpli jest chyba jedynym browarem jakiego akcje bym z chęcią zakupił.

STYL: West Coast IPA
EKSTRAKT: 16,5 Plato
ALKOHOL: 7,0 %
SŁODY: jęczmienny, płatki pszenne
CHMIEL: ?
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 17.03.2020

To co my tu mamy? Califia to wzorowy egzemplarz West Coast IPA. Wykorzystano tu następujące amerykańskiego chmiel: Columbus, Centennial, Chinook oraz Citra. Chmiel przez duże C? Dokładnie. Wersje jubileuszowe różnią się od podstawy właśnie dodaniem kolejnej porcji chmielu na zimno. Będzie więc jeszcze więcej aromatu. Akurat Trzech Kumpli wie jak użyć chmielu, dlatego o efekt jestem spokojny

Druga zmiana dotyczy szary graficznej. Browar zdecydował się na wymianę butelek na mniejsze, co spowodowało zmniejszenie etykiety. Jest ona rzeczywiście niewielka i widnieje na niej sama grafika. Nazwa piwa i reszta informacji znajdują się na boku. Podoba mi się ten pomysł, gdyż lubię grafiki tego browaru. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Zapanbrat w Żywcu. Butle są numerowane, mi trafił się okrągły numer 1500.

Califa Wersja Urodzinowa [Browar Trzech Kumpli]

KOLOR
Barwa przypomina mi klasykę, nie ma tu mowy o żadnym zamgleniu. Kolor wygląda jak ciemny bursztyn, piana nie jest zbyt obfita. Tyle.

AROMAT
Tyle się naczytałem o tej dodatkowej dawce chmielu, a zapach nie poraził mnie swoją intensywnością. Czuję tu sporo pestkowców, morele, brzoskwinia, do tego nieco nut drzew iglastych. Jest też cebulka. Fajnie to razem gra, tylko nie za intensywnie.

SMAK
Nieco zawiedziony biorę pierwszego łyka i jest już dużo lepiej. Od razu czuć moc nut drzew iglastych, to one są na pierwszym planie. Owoce wychodzą na finiszu. Może z czasem to się zmieni? Do tego wyraźna i czysta goryczka. Idealnie kontruje drzewa i tropiki. Podoba mi się też ciało, jest pełne i kremowe. W drugim podejściu do szkła jest podobnie. Jednak tym razem moc goryczki jest już dużo większą. Na szczęście z czasem idzie się do niej przyzwyczaić, do tego pestkowce nie dają za wygraną. Czuć je wyraźnie, a ja cieszę się z ich powrotu. Alkohol jest tu oczywiście dobrze ukryty. Z czasem pojawia się też nieco więcej nut drzew iglastych oraz żywicy. Ta ilość chmielu dała jednak fajny efekt. Piwo jest bardzo wyraźne i smak pozostał ze mną do ostatniej kropli. Szukacie wyraźnego West Coast? Proszę.

Califia Wersja Urodzinowa [Browar Trzech Kumpli]
OCENA : 4,00 / 5,00

Warto zakupić wersję urodzinową. Wyraźna goryczka, chmiel zrobił swoje, oby piwo weszło na stałe do oferty browaru.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments