Buried Alive Laphroaig Barrel Aged [Brokreacja]

Piwo Buried Alive Laphroaig Barrel Aged to połączenie torfu z beczką. Czy można obok tego przejść obojętnie?

Buried Alive Laphroaig Barrel Aged [Brokreacja]

Ponad rok temu na rynku pojawiły się dwa piwa z Brokreacji z charakterystyczną czaszkową oprawą graficzną. W mojej opinii Buried Alive było nieco lepsze od Certain Death. Torf był tam zdecydowanie wyraźniejszy. Właśnie, torf. Brokreacja postanowiła wzmocnić jego odczucia ładując piwo do beczki po torfowym Whisky Laphroaig (i to nie byle jakim, bo dziesięcioletnim). Ciekawe jakie nuty będą tu rządziły? Nie jestem wielkim smakoszem Whisky i Bourbonu, ale przez próbowanie piw leżakowanych w różnych beczkach mam większe rozeznanie w profilach smakowych tych alkoholi. Tak, piwo uczy 😉

STYL:  Peated Imperial Stout
EKSTRAKT: 24,0 % wag.
ALKOHOL: 9.5 %
SŁODY: pale ale, fawcett peated, caraaroma, carafa special typ III, chocolate wheat, special typ b
CHMIEL: Magnum
DODATKI: Płatki dębu kasztanowego
DROŻDŻE: ?
IBU: 40
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 01.08.2021

Skład nie różni się niczym od wersji podstawowej. Za torf ma być odpowiedzialny słód wędzony firmy Fawcett. Parametry piwa są dosyć wysokie, jednak podstawka nie była przesadnio alkoholowa czy zbyt gęsta. Warto też zwrócić uwagę na płatki dębu kasztanowego.

Grafika na etykiecie prezentuje się świetnie. To już standard w Brokreacji. Oprócz butelki piwo zapakowane jest w gustowne tekturowe opakowanie. Co odróżnia je od postawy? Zielona pieczęć z napisem “Laphroaig 10 BA”. Piwo Buried Alive Laphroaig Barrel Aged jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Marysia w Szczyrzycu.

Buried Alive Laphroaig Barrel Aged [Brokreacja]

KOLOR
Z oceną barwy nie będzie żadnych problemów. Piwo jest praktycznie czarne. Do tego w szkle tworzy się konkretna warstwa piany o beżowej barwie. Opada ona dostojnie, zostawia po sobie fajny kożuch.

AROMAT
Jeden głęboki wdech wystarczy. Torf po całości. Zapach jest bardzo intensywny, nie trzeba się mocno zaciągać. Jeśli lubicie nuty apteczne, bandaże to jest to coś dla Was. I dla mnie 😉 W znalazłem niewielką dawkę słodyczy oraz drewna. Brak ciemnych nut..

SMAK
Biorę pierwszego łyka i już na starcie jest moc. Na razie całość bardzo przypomina mi torfowe whisky. Dużo torfu oraz bandaży, a finisz jest gorzki, może bardziej w wytrawną stronę. Słodyczy zero. Całe moje podniebienie wypełnia posmak torfu. Ciało nie jest zbyt pełne, ale ma odpowiednią kremowa teksturę. To kolejny plus tego piwa. Alkohol jest dobrze ukryty, nic tu nie grzeje. Podoba mi się ten torfowo-gorzki klimat. Do tego dochodzić też nieco beczki, drewno i te sprawy. Bandaże, apteka, tych nut jest tu najwięcej. Z każdym kolejnym przechyleniem szkła piwo przybierają na sile. Na siłę idzie się też tu doszukać orzecha. Chyba żadne piwo nie było tak blisko whisky jak to. Naprawdę. Smak nie ulatuje, oj nie. Tym piwem można się raczyć w długie jesienne wieczory.

Buried Alive Laphroaig Barrel Aged [Brokreacja]
OCENA: 4,25 / 5,00

Piwo idealnie oddaje klimat torfowej whisky. Brokreacja wie jak to się robi z beczką. Idźcie tą drogą 😉

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o