Brut IPA Chardonnay Barrel Aged [Przystanek Tleń]

Brut IPA Chardonnay Barrel Aged z Przystanku Tleń to prawdopodobnie pierwsza Brut IPA leżakowana w beczce na polskim rynku.

Brut IPA Chardonnay Barrel Aged [Przystanek Tleń]

Nie tak dawno na blogu wylądowała pierwsza Brut IPA z Northern Monk, a dziś będę miał przyjemność spróbowania tego stylu w połączeniu z beczką. Po drodze powinna być jeszcze wersja Imperialna, ale nie udało mi się jej zdobyć. Polowałem na piwo Browaru Stu Mostów uwarzone we współpracy z brytyjskim browarem Track Brewing Co. Ślęza miała dobre oceny na Untappd, kurcze, Double Brut IPA brzmi naprawdę zachęcająco. Wracam do dzisiejszego piwa. Brut IPA Chardonnay Barrel Aged z Przystanku Tleń też ma iście imperialne parametry. W sklepach dostępna jest też wersja podstawowa. Po bożemu należało by zacząć od niej, jednak kasy wystarczyło mi tylko na jedną butelkę. Wybrałem wersję Barrel Aged, jak szaleć, to szaleć.

STYL: Brut IPA
EKSTRAKT: 16,5% wag.
ALKOHOL: 8,5%
SŁODY: Jęczmienny, płatki pszeniczne, płatki ryżowe
CHMIEL: ?
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 11.12.2019

W aromacie obiecują mi cytrusy, winogrona i owoce tropikalne. Piwo leżakowało w beczce  po winie Chardonnay. A co to jest Chardonnay? Wg Wiki jest to biała, przemysłowa odmiana winorośli, wykorzystywana do produkcji białego wina oraz win musujących. Właśnie takie nuty są pożądane w Brut IPA. W zasypie znalazły się płatki ryżowe charakterystyczne dla tego stylu. Piwo odfermentowało głęboko, ale chyba nie do zera?

Na etykiecie widzę węża. Sunie się on po liściach. Czy wąż kojarzy się ze stylem Brut IPA? W sumie może być brutalny? Całość wpasowuje się w styl innych zwierzęcych etykiet browaru w Borów Tucholskich, Oprócz czerni jest tu też jasny niebieski. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Tleń w Tleniu.

Brut IPA Chardonnay Barrel Aged [Przystanek Tleń]

KOLOR
Piwo jest przejrzyste, klarowne. Może nie wygląda jak woda, ale faktor Brut IPA zaliczony. W szkle utworzyła się też spora czapa białej piany.

AROMAT
Pierwszy wdech przynosi sporo nut szampana. Czuję tu sporo białych winogron i nic charakterystycznego dla dobrze nachmliegonego IPA. Całość przypomina mi bardziej szampana niż piwo. Na siłę moje się tu doszukać nut dębin, beczki, ale to już naprawdę na siłę. Może gdyby nie Barrel Aged na etykiecie, wcale bym ich teraz nie czuł. Autosugestia działa 😉 Jest ciekawie i rześko.

SMAK
W pierwszym łyku też się sporo dzieje. Na początku mam również skojarzenia z szampanem i Sylwestrem. Smak jest łagodny, nie kłuję w język. Myślałem, że wysycenie będzie wyższe, a jest ono dobrane w sam raz. Piwo jest bardzo winogronowe i gładkie. Są też dzikie akcenty funk. Poziom wytrawności nie jest tu zbyt wysoki. Poprzednie Brut IPA były bardziej Dry. Tutaj na finiszu hmm nie jest może słodko, ale gładko. Mogę go porównać do jedzenia winogron (takich prawie dojrzałych). Do tego akcenty cytrusów. Plusem piwa jest oczywiście jego pijalność, każdy kolejny łyk przynosi dawkę orzeźwienie. Teraz czuję lekkie drewnienie języka, więc ta wytrawność musi być. A może to taniny z beczki? Te winogrona fajne to hulają, jest iście szampańsko. Kolejny plus to dobrze ukryte alko. Dobry Brut, na pewno wolę to piwo niż niejednego pilsa. Jednak cena?

Brut IPA Chardonnay Barrel Aged [Przystanek Tleń]
OCENA : 3,75 / 5,00

Beczka została idealnie dobrana do stylu. Winogrona, białe owoce do tego dziki element funk. Dobra robota.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments