Browar Ukiel [Relacja]

Kilka dnie temu w Olsztynie zaczął działać Browar Ukiel. Zapraszam na krótką relacje z mojej wizyty w browarze.

Browar Ukiel Olsztyn

Kilka tygodni temu odezwał się do mnie Leszek Gałaszewski. Omówiliśmy się na spotkanie podczas którego wymieniliśmy kilka zdań na temat piwa i tematów z nim związanych. Podczas spotkania dowiedziałem się też, że wraz z kolegą planuje otworzyć własny browar. Na początku pomyślałem, że będzie to kolejny (po browarze Dziki Kocur) kontrakt. Zdziwiłem się bardzo gdy zobaczyłem kilka zdjęć z prac budowlanych. Browar ma być stacjonarny i był wtedy w ostatniej fazie budowy. Na następne spotkaniu mieliśmy się umówić już w nowym budynku. Po otrzymaniu informacji, że browar już działa postanowiłem długo nie czekać i sprawdzić jak wygląda od środka.

Browar Ukiel Olsztyn

Browar Ukiel położony jest w Gutkowie na ulicy Żurawiej. W pobliżu znajduje się jezioro Ukiel, na cześć którego nazwany został browar. Moim zdaniem nazwa jest trafiona. Mamy już Kormorana i Warmię, teraz pora na jezioro. Browar widać już z daleka. Został on wybudowany na miejscu starego warsztatu samochodowego. Pierwsze prace budowlane zaczęły się równo rok temu. Na miejscu poznałem drugą osobą stojącą za browarem Ukiel, jest to Maciej Uszpolewicz. To on był pomysłodawcą przedsięwzięcia. Razem z Leszkiem oprowadzili mnie po swoim świeżo oddanym do użytku browarze.

Browar Ukiel Olsztyn

Zaraz po otwarciu drzwi, w centrum browaru Ukiel znajduje się dwunaczyniowa warzelnia o wybiciu 5 hektolitrów. Wszystko jeszcze pachnie nowością.

Browar Ukiel Olsztyn

Browar Ukiel Olsztyn

Po lewej stronie jest leżakowania. w której znajduje się 7 zbiorników fermentacyjno-leżakowych o pojemności 10 hektolitrów każdy. Jeśli zajdzie taka potrzeba (czego chłopakom życzę) w pomieszczeniu zmieszczą się jeszcze 3 kolejne zbiorniki. Wszystko jest sterowane automatycznie.

Browar Ukiel Olsztyn

Browar Ukiel Olsztyn

Browar Ukiel Olsztyn

Oprócz tego w browar Ukiel jest wyposażony w urządzenie do uzdatniania wody, pasteryzator zanurzeniowy, miejsce na butelkowanie oraz pomieszczenie socjalne.

Browar Ukiel Olsztyn

Browar Ukiel Olsztyn

Spotkanie uważam za udane. Dla mnie była to okazja, aby pierwszy raz zobaczyć jak od środka wygląda browar. Cieszmy mnie też podejście chłopaków do samego piwa. Ich ulubiony styl, to piwa ciemne. Leszek bardzo ceni sobie estoński browar Põhjala. Jak się porównywać to do najlepszych, liczę więc na konkretnego Imperial Stout’a uwarzonego w Olsztynie;) Na pierwszym miejscu stawiają na jakość, a nie ilość. Planują warzyć wyłącznie przy użyciu najlepszych słodów oraz odmian chmieli. Chłopaki bazują na wieloletnim doświadczeniu warzenia piwa we własnym domu. Mają też doświadczenie z cydrem. Na początku uderzą w lokalny rynek. Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji odnośnie premierowego piwa. Panowie mają kilka pomysłów, ale nie chcą ich zdradzać. We czwartek 21 wrześnie otrzymał zgodę na rozpoczęcie produkcji. Czekam na dalsze informacje, na pewno jeszcze nie raz zawitam w browarze.

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kamil
Kamil
3 lat temu

Super, super, super!! Właśnie próbuję kolejnego Waszego piwka i jestem zachwycony! Gratuluję pomysłu i pasji, które przerodziły się w biznes. Oby ten biznes pozostał dalej pasją! 😉