Browar Ukiel – co nowego?

Co nowego słychać w olsztyńskim Browarze Ukiel? Postanowiłem sprawdzić to osobiście i odwiedzić obiekt na ulicy Żurawiej.

Browar Ukiel Olsztyn

Od mojej ostatniej wizyty w Browarze Ukiel minęło kilka dobrych miesięcy. Ostatnio znalazłem wolną chwilę i postanowiłem ponownie odwiedzić to miejsce. Na początku zmiany, jest ich sporo. Z Browarem Ukiel nie jest już związany Leszek, jeden z dwóch założycieli. Na pokładzie został Maciej i dobrał sobie nową ekipę: Kamila, Martę i Kasię. Kamil jest młodym piwowarem z długim stażem w branży (8 lat), więc dobrze zna się na rzeczy. Dziewczyny pomagają chłopakom przy pracy i pewnie za jakiś czas też uwarzą piwo według własnej receptury. Drugą zmianą jest zwiększenie liczby zbiorników fermentacyjno-leżakowych. Obecnie jest ich aż dziesięć (każdy o pojemności 10 hektolitrów) i przełożyło się to na dużo lepszą wydajność. Browar jest w stanie uwarzyć więcej piwa, które znika w mgnieniu oka. Jak wspomniał Maciej “magazyn niedawno świecił pustkami”. Największym rynkiem zbytu jest na pewno Olsztyn, a pustki na zapleczu świadczą o dobrym odbiorze wśród lokalnej społeczności. Zmiany widać też na zewnątrz browaru. W miejscu gdzie niegdyś składowano słód powstaje obecnie pub, w którym będzie można spróbować piwa bezpośrednio u jego źródła. Planowane otwarcie to rok 2019. Jak widać, dużo się tu dzieje, a co z samym piwem?

Browar Ukiel Olsztyn - APA
American Pale Ale – Browar Ukiel

American Pale Ale miał trafić za kilka godzin do butelek. Postanowiłem sprawdzić w jakiej jest formie. Piwo jest bardzo lekkie, ze względu na swoją niską goryczkę przypadnie do gustu nawet osobom nie pijącym na co dzień piw kraftowych. Moim zdaniem jest tu dużo nut herbacianych, w stylu Earl Grey. Mosaic, Simcoe i Citra zrobiły robotę. Wrzesień ma być w tym roku wyjątkowo ciepły i APA, dzięki swojej wysokiej pijalności, będzie idealnym wyborem na słoneczne dni.

Browar Ukiel Olsztyn - West Coast IPA
West Coast IPA – Browar Ukiel

Drugi na liście był mój faworyt, czyli flagowe West Coast IPA. Butelki z niebieską etykietą znikają z browaru w mgnieniu oka. West Coast, którego próbowałem jest obecnie w końcowej fazie cichej fermentacji. Inny jeszcze fermentuje, a trzeci jest już w planach. Gdyby browar miał ogólnopolską dystrybucje, wszystkie 10 tanków byłoby zapewne zajęte przez West Coasta 😉 Czy trzyma on poziom? Po pierwszych dwóch łykach nie miałem wątpliwości. Fajna owocowa słodycz, niska goryczka (dolne widełki stylu) oraz odpowiednie ciało. Ciężko utrzymać wysoki poziom, ale Ukiel daje radę. Czapki z głów. Z takim szybkim zbytem można się pokusić o wydanie jednej niepasteryzowanej partii.

Browar Ukiel Olsztyn - Marcowe
Marcowe – Browar Ukiel

Następnie udałem się do tanka z piwem Marcowym. One również ma trafić do butelek w przeciągu kilka najbliższych dni. Jako miłośnik piw nowofalowych zaczynam darzyć klasykę coraz większym uczuciem. W tym piwie pierwsze skrzypce grają nuty chlebowe oraz ciasteczkowe. Karmel czuć jedynie w tle, ale z każdym kolejnym dniem będzie jego coraz więcej. Marcowe jest stylem, który zyskuje bardzo dużo podczas leżakowania w niskich temperaturach. A te warunki w Browarze Ukiel są gwarantowane. Uwierzcie, sprawdziłem 😉

Browar Ukiel Olsztyn - Porter Bałtycki
Porter Bałtycki – Browar Ukiel

Ostatnim punktem był Porter Bałtycki. A właściwie powinna to być wersja Imperial ze względu na wysoki ekstrakt początkowy: 21 Plato. Po przygodzie z Dry Stout widziałem, że Maciej ma rękę do ciemnych piw. Porter również leżakował w bardzo niskiej temperaturze, więc poczekałem kilka minut, aby się nagrzał. Pierwsze wrażenie? Wow. Piwo jest gęste, słodkie, czuć tu czerwone owoce oraz czekoladę. Jeśli uda się utrzymać ten poziom do butelkowania, będzie o nim głośno. Piwo trafi do sprzedaży pod koniec tego roku. Być może Browar Ukiel wyda je w butelkach o pojemności 330 mililitrów, aby dla każdego wystarczyło. To nie koniec ciemnych klimatów. Kamil ma w planach uwarzenie piwa w stylu Imperial Stout. Będzie to autorska receptura z ekstraktem grubo ponad dwadzieścia plato. Nie mogę się doczekać 😉

Jak widać w Browarze Ukiel dzieje się dużo dobrych rzeczy. Przy najbliższej okazji z chęcią wpadnę tam ponownie. Browar będzie obecny na Olsztyńskim Festiwalu Piw Rzemieślniczych, na które serdecznie zapraszam.

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments