Bright [Tree House]

Tree House po raz trzeci. Tym razem w moim szkle wylądowało piwo Bright. Czy DIPA może czymś jeszcze zaskoczyć?

Bright [Tree House]

Trochę tych piw z zagranicy się mi uzbierało. Rok temu mogłem o tym pomarzyć, a Bright będzie moim trzecim podejściem do Tree House. Jakie są moje odczucia? Tornado wypadło średnio, ale piwo spędziło kilka dni z paczkomacie przy minus 15 stopniach. Efekt? Pół dnia i w środku zaczęło coś chlupać. Wcześniej był tam lód. Specem nie jestem, ale “mogło” to mieć wpływ na średni smak piwa. Kolejne podejście to Alter Ego. W recenzji sprzed kilku dni piwo dostało dosyć wysoką ocenę, ale Top 10 IPA? Nie wiem. Ogólnie rankingi piw są średnie. Dlaczego? Jeśli browar ma dużo fanów, to ludzie zawyżają oceny. Tak było kilka miesięcy temu z Cloudwater. Poziom poszedł w dół, a i tak ich nowe wypusty otrzymywały po 5 gwiazdek. Wszyscy jadą na opinii, nowym browarom ciężko się przebić, ale i tak dobrze, że tego typu portale istnieją 😉

STYL: Imperial IPA
EKSTRAKT:
ALKOHOL: 7,8%
SŁODY: ?
CHMIEL: Mosaic
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: 75
DATA SPOŻYCIA/WARKA: ?

Wracam do piwa. Bright to Imperial IPA, też chętniej sięgacie po Double IPA? Seria Bright, w odróżnieniu od pozostałych IPA z Tree House, chmielona jest wyłącznie jedną odmianą. Pierwsze skrzypce dziś będzie grał więc Mosaic. Piwo prawdopodobnie fermentowało na drożdżach American Ale. Mają one wnieść dużo cytrusów. Chcąc, nie chcąc zajrzałem na untappd i Bright ma tam niezła średnią w okolicach 4,4. Sprawdzę to w praktyce.

Etykieta jest odjechana. Klimat kolorowych lat 60, hipisi, duże okulary i fryzury w stylu Beatlesów. Okulary przypominają mi przecięte cytrusy, ale nie wiem, czy autor miał to na myśli. Obraz jest bardzo kolorowy, czy takie kolory widzą osoby będące pod wpływem narkotyków? Diego na pewno wie coś więcej 😉 Piwo jest dostępne w puszkach o pojemności i zostało uwarzone w browarze Tree House.

Bright [Tree House]

KOLOR
Piwo ma bursztynową barwę i jest dosyć przejrzyste. Nie jest to żaden New England, bliżej mu do klasyki. Piana ma biały kolor i jest dosyć obfita. Widzę tu dużą liczbę drobnych bąbelków. Część osiada na szkle pozostawiając po sobie ładny lacing, część pęka i mym oczom powoli ukazuje się tafla piwa. Poetycko powiedziane.

AROMAT
Na początku był średni, jednak wraz z opadnięciem piany przybrał na sile. Czuję tu cytrusy, ale nie są one same. Nie jest to zapach charakterystyczny dla nowofalowych IPA. Jest tu grejpfrut, mandarynki, trochę słodyczy oraz nuty podobne do świeżej pomarańczy. Ciężko wyczuć tu pojedyncze owoce, całość jest bardzo spójna.

SMAK
Pierwszy łyk to bardzo długa cytrusowa nuta i spora dawka orzeźwienia. Po przełknięciu piwa czuję mandarynki oraz grejpfruta. Piwo nie jest zbyt soczyste, raczej pół wytrawne. Na finiszu pojawia się goryczka wycięta na miarę. Nie jest zbyt wysoka, ale pasuje tu idealnie. W kolejnych łykach zaczyna ona przybierać na sile. Piwo jest dosyć pełne, jak na swój przejrzysty wygląd. Fanie spływa po moim gardle. Nagazowanie jest bliskie zeru. Z czasem goryczka robi się lekko trawiasta. Teraz przy każdym kolejnym łyku w ustach pojawia się posmak świeżych owoców, przełamuje on goryczkę. Niby balans miedzy słodyczą a goryczką jest tu zachowany, ale im dalej w puszkę, tym bardziej przesuwa się on w drugą stronę. Alkohol jest tu dobrze ukryty, w smaku nie ma go wcale. Piwo jest wysoce pijalne. Goryczka, nie lubię jej, ale, kurcze, nie jest zalegająca, najlepszym jej określeniem było by słowo “świeża”, ale czy goryczka może być świeża? Fuck it, Tree House to potrafi. Później wyczuwam lekkie drapanie w przełyku, prawdopodobnie są to drobinki chmielu. To uczucie wprowadza trochę życia i podkręca owocowość.

Bright [Tree House]
OCENA: 4,25 / 5,00

Aromat nie zapowiadał tak fajnego smaku. Dawno nie piłem DIPA (nie NE), które tak mi smakowało.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments