Belgijski Byk na Torfowisku [Browar Łąkomin]

Pora trochę odpocząć od RISów. Lżejszy klimat? Nope. Dziś w moim szkle wyląduje Belgijski Byk na Torfowisku z Browaru Łąkomin.

Belgijski Byk na Torfowisku [Browar Łąkomin]

Z Browarem Łąkomin miałem już styczność podczas pierwszych Olsztyńskich Targów Piw Rzemieślniczych 2017. Ich stoisko odwiedziłem pod sam koniec imprezy, więc za dużo o nim nie napiszę 😉 A propos Targów, w tym roku odbędzie się druga edycja. Mnie na nich nie będzie, ale jeśli maci możliwość to wbijajcie. Zeszłoroczna impreza wypadła dobrze, w tym roku powinno być jeszcze lepiej. Browar Łąkomin mieści się w piwnicach Pałacyku Łąkomin. Nazwa SPA Resort & Brewery zachęca do odwiedzenia tego miejsca i spędzenia kilku dni na łonie natury. Browar może się pochwalić sporą liczną medali za swoje wyroby. Ogólnie duża liczba browarów restauracyjnych / hotelowych zdobywa medale. Brovaria z Poznania ma pokaźną liczę trofeów z KPR. Podobnie jak olsztyński Browar Warmia. Pora przejść do gwoździa programu, piwa Belgijski Byk na Torfowisku.

STYL: Quadrupel
EKSTRAKT: 24.0 % wag.
ALKOHOL: 10,5%
SŁODY: pilzneński, Caramunich I, Caraaroma, Special B, Biscuit, czekoladowy jasny
CHMIEL: East Kent Goldings, Traditional
DODATKI: Cukier kandyzowany
DROŻDŻE: FM Artefakt Trapistów
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: ?

Ciekawe ile ze składu piwa pokrywa się z innym piwem z Łąkomina? Belgijski Byk to Belgian Strong Ale, który zdobył złoto na KPR 2016 w Poznaniu oraz dwa złota na iBEERian Awards 2017 w Portugalii. Parametry są zbliżona, w przypadku Quadrupel są one oczywiście większe. Wersja Belgijski Byk na Torfowisku została dopieszczona poprzez beczkę po torfowej whisky single malt. Piwo spędziło w niej kilka dobrych miesięcy. Żaden mocny Belg nie obędzie się bez cukru kandyzowanego. Do fermentacji użyto polskich drożdży Fermentum Mobile Artefakt Trapistów. Na butelce nie udało mi się znaleźć daty ważność, chyba się nie naniosła. Z tego co wiem, na razie ukazała się jedna warka tego piwa.

Klasyczna etykieta, minimalistyczny wzór. W tle czerń, a na niej kilka jasnych wzorów. Podoba mi się czcionka, nazwa piwa jest dobrze widoczna. Plus za podanie pełnych informacji dotyczących składu. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Łąkomi.

Belgijski Byk na Torfowisku [Browar Łąkomin]

KOLOR
Piwo ma barwę łączącą w sobie brąz oraz czerwień. W szkle wydaje się być gęste oraz wysoko nasycone. Piany nie ma tu wcale.

AROMAT
Uff, piękny tort. Belgijskiego byka tu na razie nie ma, ale torfowisko jak najbardziej. Kiedy nuty torfu opadły do głosu doszedł kandyzowany cukier. Ogólnie dużo słodyczy i nut owoców. Wszystko bardzo intensywne.

SMAK
Od razu konkrety. Na początku spora dawka torfu. Nuty belgijskie schowane są w tle. W drugim łyku jest ich coraz więcej, pojawiają się w postaci nut kandyzowanego cukru. Na razie nie ma tu za dużo słodyczy. Ciało nie jest za gęste, a alkohol lekko rozgrzewa. Piwo ma ten charakterystyczny ciężar, czuć to podczas przełykania. Quadrupel to nie przelewki. Pojawiają się też nuty nafty, a torf schodzi na dalszy plan. Z czasem jest też więcej Belgii, czerwone nuty, karmel, moc. Torf wszystko łagodzi na finiszu. Kurcze, fajny jest ten balans pomiędzy tymi dwoma elementami. I jeden i drugi ma tu coś do powiedzenia, nieźle się uzupełniają.

Belgijski Byk na Torfowisku [Browar Łąkomin]
OCENA: 4,00 / 5,00

Połączenie Belgii oraz torfu oceniam na plus.  Browar Łąkomi ładnie to zestawił. Będę polował na kolejna Barrel Aged z tego browaru.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments