Behemoth Bafomet Sherry Pedro Ximenez BA [Browar Perun]

Piwo Behemoth Bafomet Sherry Pedro Ximenez BA z Browaru Perun to nowe wcielenie legendarnego RISa.

Behemoth Bafomet Sherry Pedro Ximenez BA [Browar Perun]

Narobiło się tych beczek w naszym krafcie, oj narobiło. I bardzo dobrze. Pamiętam jak ponad rok temu pytałem Adama Czogallę, czy zamierzają kiedyś zrobić wersję Barrel Aged swojego najlepszego piwa, odpowiedział, że na razie nie. W efekcie beczki są aż dwie. Odpuściłem sobie tą leżakowaną w beczce po Pinot Noir i wybrałem Behemoth Bafomet Sherry Pedro Ximenez BA. Dlaczego? Nie miałem aż tyle pieniędzy 🙂 Poza tym kojarzą tą beczkę ze wspaniałym piwem Pime Öö PX (Cellar Series) z estońskiego browaru Põhjala. Podstawa była jednym z moich ulubionych polskich piw. Dawno nie piłem Behemoth Bafomet, a doszły mnie słuchy o zalegającym “mule” na dnie niektórych butelek. Mam nadzieję, że dziś obędzie się bez niespodzianek.

STYL: Imperial Stout
EKSTRAKT: 25 Palto
ALKOHOL: 10,8 %
SŁODY: jęczmienny, pszeniczny, jęczmień palony
CHMIEL: ?
DODATKI: Wanilia
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 22.10.2018

Ok, jak już pisałem piwo to Imperial Stout leżakowany w beczkach po Sherry Pedro Ximenez. Browar obiecuje aromat daktyli połączony z czarną duszą RISa oraz dębinami i wanilią z beczki. Brzmi dobrze. Wanilię pamiętam dobrze z podstawy. Jej ilość była ogromna, nie jeden Barrel Aged został daleko w tyle. Ciekawe jaki tu będzie jej poziom?

Piwo zapakowane jest w solidny kartonik. Wygląda on bardzo okazale i stylowo. W środku znajduje się butelka z identyczną grafiką. Podoba mi się ta czerń ze złoto-miedzianymi elementami. Oznaczenie goryczki, słodyczy oraz mocy przedstawione jest za pomocą ikon. Do niczego nie mogę się przyczepić, dobra robota. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w browarze Perun w Budziszynie.

Behemoth Bafomet Sherry Pedro Ximenez BA [Browar Perun]

KOLOR
Bardzo ciemny brąz z niewielką ilością przebłysków. Piwo wydaje się być gęste, zostawia po sobie ślad na szkle. Na początku powstało nieco piany, jednak szybko zniknęła.

AROMAT
Pierwszy zaciąg przynosi sporą dawkę intensywności. Od razu mnie rozgrzał. W mój nos uderza zapach beczki, czyli nuty pralin oraz dębiny. Na finiszu pojawia się czekolada. Do tego nieco wanilii. Z każdym kolejnym podejściem odczucia aromatu są jeszcze większe. Czerwone nuty rządzą, są diabelsko mocne. Jest też trochę alkoholu, zobaczymy jak będzie dalej.

SMAK
Czy pierwszy łyk zmiecie mnie z powierzchni? Spodziewałem się gęstszego ciała, a na razie jest ono raczej umiarkowane. Na początku czuć tu rzeczywiście nuty winne, ale zaraz po nich pojawia się czekolada oraz gorzkie nuty. W kolejnym podejściu ilość pralin jest jeszcze większy, tym razem na finiszu poczułem lekkie ściąganie w ustach, to chyba też efekt beczki? Pomimo dużego woltażu piwo jest lekkie w odbiorze. Liczyłem na więcej ciała, beczka złagodziła klimat znany mi z podstawy. Do tego smak też nie wydaje się być aż tak intensywny jak na początku. Teraz jest tu sporo nut czekolady oraz kawy. Piwo należy do tych zmieniających się w trakcie degustacji. Beczka jest tu wyraźnie wyczuwalna, szkoda, że piwo straciło tyle ciała. Słodycz też jest zdominowana winnym elementem beczki. Alkohol daje momentami o sobie znać, ale nie jest nachalny. Porządne piwo, ale nie sztos.

Behemoth Bafomet Sherry Pedro Ximenez BA [Browar Perun]
OCENA : 4,00 / 5,00

Beczka ewidentnie zmieniła to piwo. Stało się “lżejsze” w odbiorze ze sporą dawką nut wina.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments