Battle Master 2018 [Brokreacja]

Czy Battle Master 2018 z Brokreacji zmieni moje zdanie na temat piw warzonych według zwycięskich receptur?

Battle Master 2018 [Brokreacja]

Dużo piwowarów domowych startuje w konkurach, w których jedną z nagród jest uwarzenie piwa w dużym browarze według zwycięskiej receptury. Ba, sam startowałem w takim konkursie ze swoim Rosanke.  Piwowar omawia później przepis z ludźmi z browaru oraz sposób przeniesienia go na duży format. Piwo trafia do butelek i idzie w całą Polskę. Zdarzyło mi się już kilka być odbiorcą owych zwycięskich receptur. Piłem już Tea Pale Ale z zeszłorocznej Kuźni Piwowarów czy Eisbock Grand Prix z Browaru PINTA. Oceniam dobrze te przykłady, ale większość piw warzonych w tego typu okolicznościach wychodzi średnio. Piwowarzy wypowiadali się, że domowa wersja była dużo lepsza. Do której grupy trafi Battle Master 2018?

STYL: Barley Wine
EKSTRAKT: 24,0% wag.
ALKOHOL: 10,7%
SŁODY: Pale Ale, Pszeniczny, Monachijski typ I, Pilzneński, Wiedeński, Karmelowy 150
CHMIEL: Challenger, Marynka
DODATKI: ?
DROŻDŻE: Fermentis US-05
IBU: 45
DATA SPOŻYCIA/WARKA: ?

Bazą piwa jest Barley Wine leżakowany z płatkami z beczki po Bourbonie. Piwo zostało uwarzone według receptury piwowara domowego Marcina Marcia, zwycięzcy Krakowskich Bitew Piwowarów Domowych. 24 Plato odfermentowało do prawie 11% alkoholu. Za taki efekt odpowiedzialne są popularne drożdże US-05. Barley Wine idzie w parze z beczką. Trzeba przyznać, że zwycięski styl jest dosyć wymagający. Browar nie szedł na skróty i to mi się podoba.

Z etykiety uśmiecha się do mnie postać podobna do Robin Hooda. Może to właśnie Marcin stylizowany na bohatera lasu Sherwood? W wersji Battle Master 2017 był to chyba Conan Barbarzyńca? Jak widać Brokreacja trzyma się wyznaczonej wcześniej koncepcji. Grafika wykonana jest na dobrym poziomie, do tego na etykiecie znajdują się pełne informacje na temat składu. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Marysia w Szczyrzycach.

Battle Master 2018 [Brokreacja]

KOLOR
Piwo ma barwę, która jest połączeniem czerwonego i brązowego koloru. Rubin, o właśnie. Całość jest dosyć przejrzysta i gęsta, widać to po śladach jakie zostają na szkle. Piany nie ma wcale, ale nie jest to nic dziwnego w tym stylu.

AROMAT
Na razie Bourbon jest schowany. Pierwsze skrzypce grają tu nuty charakterystyczne dla Barley Wine. Czuję tu suszone jabłka, które z każdym kolejną sekundą coraz bardziej przypominają mi kokosa. Ale przejście. Do tego nuty drewna. Całość jest lekka w odbiorze, to samo dotyczy rozgrzewania. Jest też niewielka porcja słodyczy.

SMAK
W pierwszej chwili mam mieszane uczucia. Czuję tu nuty jabłka wspomagane suszonymi owocami. Bourbon jest ukryty i podobnie jak w aromacie z czasem zaczyna przybierać na sile. Od razu czuć tu alkohol, rozgrzewanie jest wyższe niż oczekiwałem. Finisz to Bourbon, czyli kokos i drewno. Jest on raczej wytrawny, lekko gorzkawy. Jak na Barley Wine to nie masz tu za dużo słodyczy. Ciało jest dla mnie największym minusem tego piwa. Jest bardzo cienkie, wodniste, nie podniesie ono oceny. Brak gazu, ale tego można się było spodziewać. Smak szybko traci na intensywności, piwo nie robi się płaskie, głównie przez rozgrzewanie, ale smak też nie porywa. Słabo czuć tu Bourbon, słabo czuć podstawę, coś nie pykło. Piwo jest lata świetlne za Bourbon Barrel Aged Brley Wine z Lervig. Nie ułożone, słabo.

Battle Master 2018 [Brokreacja]
OCENA: 3,50 / 5,00

Ani do dobry Barley Wine, ani dobry Bourbon. Oczekiwania były wysokie, ale wyszło średnio. Za rok i tak spróbuję wersji z 2019 w nazwie 😉

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Areck
Areck
6 miesięcy temu

Czyli jest słabe, ale dostało 7/10. Aha xD