Banana Toffee Chocolate [Dugges]

Piwo Banana Toffee Chocolate ze szwedzkiego browaru Dugges obiecuje banany, toffi oraz czekoladę.

Banana Toffee Chocolate [Dugges]

Nie przepuszczę żadnej okazji na spróbowanie Imperial Stout z dodatkami. A jeśli jest to szwedzki browar Dugges to od razu wyjmuję gotówkę z portfela. Ich dwie zeszłoroczne kooperacje Yummy Rummy oraz Cocoa Cacao zapadną mi na długo w pamięci. Lubię kiedy dodatki uderzają pełną mocą, a każdy kolejny łyk napędza lokomotywę smaku. Dugges to dostarcza, przynajmniej do tej pory. Wiadomo, każdy browar ma w swojej kolekcji piwa mniej oraz bardziej udane. Ja patrzę głównie na te udane pozycje. W stacjonarnym sklepie pojawiło się kilka nowych butelek ze szwedzkiego browaru i wybrałem sobie kilka z nich. Na pierwszy ogień idzie Banana Toffee Chocolate.

STYL:  Imperial Stout
EKSTRAKT: ?
ALKOHOL: 11.5 %
SŁODY: jęczmienny, płatki owsiane
CHMIEL: ?
DODATKI: kakao, wanilia, kokos, naturalne aromaty
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: ?

Zagraniczne browary nie podają często ekstraktu początkowego, tak jest w tym przypadku. Ostatecznie wyszło tu 11,5% alkoholu, sporo. Pierwsze skrzypce mają tu grać dodatki. Nie są one tajemnicą, Dugges umieszcza je już  w nazwie piwa. W piwie wylądowało kakao, wanilia kokos i wyklęte przez niektórych naturalne aromaty. Jadłem już banany z czekoladą, ale nie z toffi.

Etykieta utrzymana jest w stylu browaru Dugges. Symetryczne kształty w tle, jeden kolor oraz nazwa piwa. Prosto. Piwo zostało uwarzone w browarze Dugges w Landvetter.

Banana Toffee Chocolate [Dugges]

KOLOR
Piwo ma barwę ciemnego brązu, a czego się można było spodziewać po Imperial Stoucie? Zacnie prezentuje się w szkle, jest ciemne niczym asfalt na świeżo wylanej drodze. Gładki asfalt, gdyż wcale nie ma tu piany. Przy przelewaniu widać było kilka bąbelków, ale szybko zniknęły.

AROMAT
Na tak duży woltaż aromat jest bardzo łagodny, oczekiwałem większego uderzenia. Piwo pachnie bananami. Nie są to banany leżące na półce w Biedronce, a bardziej serek o bananowym smaku. Bardzo bałem się tej tonki, ma ona tendencje do dominowania wszystkiego wokół. Tu nie czuję jej wcale. Po kilku głębszych wdechach pojawia się też rozgrzewanie oraz karmel. Oba elementy są wyczuwalne na samym finiszu. Gładko i bananowo.

SMAK
Czy tu też będzie bananowy jogurcik? Jakość banana nie jest tak wyraźna jak w aromacie, a co najważniejsze, oprócz niej są tu też inne nuty. Na pewno jest tu karmel, z każdym kolejnym łykiem przybiera on na sile. Fajnie wkomponowuje się on w klimat nuty palonych. Na początku idą one razem, ale karmel szybko przejmuje pałeczkę. Jest to jednak i tak mile świetlne za bananem. Główny bohater wydał mi się na początku nieco chemiczny, z biegiem czasu przypomina mi on to, co czułem w aromacie. Jogurt o smaku banana. A może jest to kokos? Piwo ma bardzo łagodny charakter. Poprzednie wypusty Dugges o podobnej mocy wgniatały w zmienię. Tu jest lekko, sielankowo, bananowo. Szkoda, że nuta karmelu też zanika i na polu bitwy zostaje sam banan. Nuty kokosa i wanilii go wspierają, ale im też brakuje przebicia. Nie lubię jednowymiarowych piw, a tu wszystko zmierza w tym kierunku. Alkohol jest tu bardzo dobrze ukryty, wysycenie jest niskie. Pierwsze skrzypce gra tu banan i karmel, ale mimo to piwo nie sprawia zbyt słodkiego wrażenia.

Banana Toffee Chocolate [Dugges]
OCENA : 3,75 / 5,00

Jeśli liczycie na banana to go tu znajdziecie. Dla mnie zabrakło tu pazura, wyszło za grzecznie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments