Bałtycki Porter [Browar Ukiel]

Razem z olsztyńskim Piwosznikiem postanowiłem sprawdzić kilka Porterów, dziś pora na olsztyński Browar Ukiel i ich Bałtycki Porter.

Bałtycki Porter [Browar Ukiel]

Dawno nie piłem już piwa z olsztyńskiego Browaru Ukiel. Może inaczej, dawno nie wrzucałem opisu piwa z Browaru Ukiel na swój blog. Ekipa nie poszła w stronę piwnych nowości, skupiają się raczej na warzeniu stałych piw, które mają w swojej ofercie. A ja nie wrzucam dwa razy tego samego opisu, stąd ta długa nieobecność. Z okazji Baltic Porter Week sponsorowanego przez olsztyński sklep z piwem kraftowym Piwosznik postanowiłem sięgnąć po coś lokalnego. Porter Warmiński z Browaru Kormoran jest już w swoim CV, a ten z Browaru Warmia wychodzi chyba nieregularnie? Został więc Ukiel. Zdziwiłem się nieco, gdyż samo piwo piłem już chyba ze trzy razy. I tak bez wpisu? Bałtycki Porter jest jednym z lepiej ocenianych piw, patrząc na CV browaru znad jeziora Ukiel. Ostatnio nawet Tomek Kopyra sprawdzał pierwszą warkę na swoim kanale. Idealne piwo na dzień Portera? No to sprawdzam.

STYL: Porter Bałtycki
EKSTRAKT: 21,0 Plato
ALKOHOL: 8,5 %
SŁODY: Weyermann: pilzneński, monachijski, pszeniczny czekoladowy, Carafa III
CHMIEL: Magnum, Saaz
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 31.12.2019

Styl opisany jest jako Porter Bałtycki, wartość początkowa wynosi 21 Plato, więc można tu śmiało napisać o wersji imperialnej. Całość odfermentowała do 8,5%, zostało więc sporo cukru. Ja lubię słodsze Portery i nie będę narzekał. W zasypie widzę połączenie słodu pilzneńskiego oraz monachijskiego. Do tego słód pszeniczny czekoladowy, który zadba o odpowiednie ciało. Efekt czekolady podbije Carafa III. Chmiel powinien wprowadzić odpowiednią kontrę do słodyczy. Browar zdecydował się na duet Magnum oraz Saaz. Porter butelkowany jest w browarze raz do roku, a dzisiejsza butelka leżakowała przez sześć miesięcy, ciekawe jak się ułożył?

O etykiecie nie będę pisał za wiele. Ukiel zachowuje swój minimalistyczny klimat i zmienia jedynie kolor tła. Tym razem jest ono brązowe, barwa nawiązuje zapewne do nut kawy oraz czekolady. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Ukiel w Olsztynie.

Bałtycki Porter [Browar Ukiel]

KOLOR
Piwo ma barwę ciemnego brązu, widać to dokładnie przy przelewaniu do szkła. Oczywiście, im więcej tym ciemniej się robi. Piana też jest pokaźna, widzę tu sporo drobnych pęcherzyków.

AROMAT
Nie czuję tu zapachu żadnych pieczonych ziemniaków. Zapach jest bardzo słodki, czuję tu nieco melasy a w tle przebija się czekolada. Odczucia aromatu są dosyć intensywne, a całość ułożona. Nie ma tu żadnego alkoholu, nic nie rozgrzewa.

SMAK
Pora sprawdzić najważniejsze kryterium. Ale to jest gładkie, zaraz po nabraniu piwa do ust poczułem jego kremowe ciało. Niskie nagazowanie wcale mi nie przeszkadza. Tu też jest słodko, ale chyba taki powinien być właśnie Porter? Sporo melasy, nieco nut chleba, a w tle pojawia się nawet lekka nuta utlenienia. Podobnie jak w aromacie, nie ma tu żadnego alkoholu. Piwo lekko rozgrzewa, nie są to procenta, a bardziej jego imperialna dusza. Doszukuje się ciemnych elementów i na pewno jest tu nieco czekolady, ma ona słodki wydźwięk. Z czasem przybiera ona nieco na sile, ale i tak nie wygra z nutą melasy. Podoba mi się ta moc, smak staje się mocniejszy z każdym kolejnym podejściem do szkła. Do pełni szczęścia zabrakło mi nut utlenienia, ale one przyjdą z czasem.

Bałtycki Porter [Browar Ukiel]
OCENA : 4,00 / 5,00

Porter z dużą dawką słodyczy i muśnięciem czekolady. Ułożony, ale kilka miesięcy w piwnicy zrobi mu dobrze.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments