Badass Basil [Kingpin / La Débauche]

Piwo Badass Basil ma w składzie pewnie rzadko spotykany dodatek, jeśli chodzi o piwa.

piwo Badass Basil [Kingpin / La Débauche]

Pewnie każdy z Was odgadł jaki dodatek mam na myśli. Nie? Pierwsza podpowiedź, jest drugim członem nazwy piwa. Dalej nic? Chodzi oczywiście o bazylię. Ja sam nie wpadł bym na pomysł dodania jej do piwa, ale Browar Kingpin ma swoją wizję i na pewno większe doświadczenie niż ja 🙂 Zatrzymam się na chwilę przy dodatkach, chociaż jest to temat, któremu mogę spokojnie poświęcić oddzielny wpis. Czy jest rzecz której jeszcze nie dodano do piwa? Było już piwo z pomidorem, piwo na słodzie wędzonym na … owczych odchodach, a Omnipollo uwarzyło ostatnio piwo z dodatkiem hamburgerów i frytek. Nie mam więcej pytań. No może jedno, czy Omnipollo już … 😉 Piwa z bazylia jeszcze nie piłem. To właśnie dodatek skusił nie do zakupu Badass Basil.

STYL: American IPA
EKSTRAKT: 15,5% wag.
ALKOHOL: 7.1%
SŁODY: jęczmienny Pale Ale, owsiany
CHMIEL: Mosaic, Citra, Chinook, Cascade;
DODATKI: przecier z jabłka, bazylia
DROŻDŻE: Fermentis Safale US-05
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 11.07.2018

Jak widać mamy tu też jabłka, a konkretnie przecier z tychże owoców. Połączenie jabłka z bazylią powinno dać bardzo świeży efekt. Do tego kilka rodzajów amerykańskich chmieli. Piwo zostało uwarzone we współpracy Browaru Kingpin oraz francuskiego Browaru La Débauche. Francuzi nie mają na swoim koncie jakichś sztosów, ale uwarzyli już ponad 80 piw, więc mogą się pochwalić sporym doświadczeniem. Mało wiem na temat kraftu we Francji, poczytam trochę na ten temat.

Etykieta nie trafia w moje gusta, ale doceniam kawał dobrej roboty jaką wykonał Patryk Hardziej. Widzę tu szeryfa znajdującego się w oplocie węża, który zjada świecące kluki. Całość utrzymana jest w komiksowym klimacie. Kolorystyka robi robotę. Zieleń zdaje się świecić. Na etykiecie znajduje się pełny skład piwa, czcionka jest bardzo wyraźna. Piwo Badass Basil zostało uwarzone w Browarze Zarzecze i jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów.

piwo Badass Basil [Kingpin / La Débauche]

Piwo jest bardzo mętne, przypomina mi IPA w interpretacji New England. Żółty kolor trunku przypomina mi sok z cytryny. Przez tą barwę nabrałem większej ochoty na piwo. W szkle utworzyła się spora biała piana, ma ona dużo drobnych pęcherzyków. Po kilku minutach redukuje się do sporego kożucha unoszącego się na powierzchni.

Aromat jest mało intensywny. Czuję tu trochę cytrusów, ale są one “redukowane” przez zapach podobny do aromatu bazylii. Ta kontra też jest mało intensywna. Zapach jest na pewno świeży, orzeźwiający i “zielony”.

Po pierwszym łyku mogę powiedzieć, że piwo jest pełne, gorzkie, a na finiszu nawet wytrawne. Na początku w smaku jest mało podobne do IPA. Brakuje mi trochę amerykańskich nut. Do tego dziwny posmak, bardzo podobny do bazylii. Zero słodyczy, goryczka też jest niska, ale ją czuć tu najbardziej. Tych cytrusów jest mało, ale mimo to piwo jest bardzo pijalne i orzeźwiające. Jabłka nie czuję, chociaż zaraz po przełknięciu piwa pojawi się posmak podobny do soku jabłkowego. Ten smak trwa tylko kilka sekund i szybko znika. Inaczej jest z bazylią, daje o sobie znać już od samego początku. Jest wyczuwalna przez ogólną “ziołowość”, to określenie pasuje to najlepiej. Nie przepadam za piwami z dużą goryczką, bez wyraźnej kontry, ale to pije mi się całkiem przyjemnie. Każdy kolejny łyk to nutka orzeźwienia i długi wytrawno-ziołowy finisz. Co do ciała, jest ono średnie, mi pasuje. Pod koniec czuć głównie gorzki smak, robi się nieco jednowymiarowe.

Badass Basil [Kingpin / La Débauche]
OCENA: 6/10

Piwo Badass Basil oceniam na 6. Jest świeżo, ale trochę jednowymiarowo. Za dużo się tu nie dzieje.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments