ASAP 2.0 [Browar Artezan]

As soon as possible. Kiedy słyszę to w pracy mam raczej negatywne skojarzenia. Tu i teraz, najlepiej na wczoraj. Na szczęście za sprawą Artezana ASAP może się kojarzyć z czymś miłym.

piwo ASAP 2.0 Broar Artezan

ASAP 2.0 to, jak dwójeczka w nazwie wskazuje,  Double IPA. Double IPA, zwane inaczej imperial IPA, oznacza po prostu mocniejszą wersje IPA. W tego rodzaju piwach ma rządzić piekielnie mocna goryczka. Amatorzy wysiadają. Ważne jest też, aby goryczka była utrzymywana w ryzach przez słodową podstawę. Osobiście nie jestem fanem mega chmielonych produkcji, zobaczymy w którą stronę poszedł Artezan.

O etykiecie dużo pisał nie będę. Jest to ten sam wzór jak w przypadku Tropical IPA. Standard od Artezana. Jeśli popatrzymy na wszystkie ich piwa, to ponad połowa z nich ma właśnie taką etykietę. No ale jeśli ich piwa są na bardzo wysokim poziomie, to nie będę się czepiał etykiet. Nie wypada.

kolor piwa ASAP 2.0 Artezan

Piwo ma złoty kolor, który przechodzi w lekko pomarańczowy odcień. Bardzo ładna, biała piana utrzymuje się dosyć długo. Pięknie zdobi szkło. Akurat na zdjęciu tego nie widać, ale musicie wierzyć mi na słowo. Lekko zamglone.

Aromat jest bardzo intensywny. Czuć w nim świeżą mieszankę tropików i żywicy. Zapach cytryny i grejpfruta uderza w nozdrza. W tle czuć też lekką słodycz.

Biorę łyka, chwila zastanowienia i czuję mocną goryczkę. Pod koniec trochę zalegającą. Biorę drugiego łyka i teraz czuję gładki, słodki smak. Goryczka jest już na odpowiednim poziomie, wysokim, ale nie zalega. Wrażenie przy pierwszym łyku było błędne. Piwo jest lekko nagazowane, widać w nim małe bąbelki. W smaku przewijają się cytrusy, czuję pomarańczę oraz melona, które budują słodową podstawę i grejpfruta, który zdaje się być częścią goryczki. Alkohol objawia się jedynie poprzez lekkie rozgrzewanie w przełyku. Piwo jest bardzo pijalne, mocny kandydat na lato. Szkoda, że termin ważności tylko do marca. Tak sobie piję i myślę o słodyczy w ASAPie. Czuć ją po każdym nowym łyku, ale nie jest to smak przesłodzony. Stwierdzam, że jest na idealnym poziome. Myślę, że piwo przypadnie do gustu ludziom nie należącym do #teamslodyczka, a i ci należący do drużyny będą zadowoleni. Pierwsze skrzypce gra tutaj i tak goryczka.

STYL: Double IPA
EKSTRAKT: 18,0% wag.
ALKOHOL: 8,0%
SŁODY: jęczmienny
CHMIEL: Citra, Mosaic, Galaxy
DODATKI: glukoza
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 20.03.2017
OCENA: 8/10

Piwo zasługuje na ósemkę. Czytając recenzje w internecie można dojść do wniosku, że do najlepsza Double IPA w Polsce. Nie mam zdania na ten temat. Piwo jest na pewno mega nachmielone i bardzo pijalne. Czy mi smakowało? Jasne, żałuję tylko, że nie wyszło ono w lato. Jeśli ktoś lubi jednocześnie poczuć świeży smak tropików i mocną goryczkę, polecam mu ASAP 2.0.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o