APA [Browar Ukiel]

Browar Ukiel uwarzył piwo w stylu American Pale Ale. Nie mogłem go nie spróbować.

APA [Browar Ukiel]

Butelkę otrzymałem podczas swojej ostatniej wizyty na ulicy Żurawiej. Co nowego słychać w Browarze Ukiel? Dzieje się tam dużo. Najlepszą recenzją będzie informacja o praktycznie pustym magazynie. Wszystkie piwa ruszyły w drogę i można je znaleźć w coraz to większej liczbie punktów w naszym kraju. Największą popularnością cieszy się oczywiście West Coast. Po pierwszej warce nie ma już śladu, druga trafi niedługo do butelek, a trzecia została niedawno uwarzona. Miałem to szczęście spróbowania przedpremierowo drugiej oraz trzeciej warki WC i … udało się utrzymać jego wysoki poziom. Sporo browarów ma problem z powtarzalnością swoich piw, raz są lepsze, raz gorsze, zresztą, każdy zna to z własnego doświadczenia. Niby ten sam przepis, niby te same składniki, ale efekt końcowy jest już gorszy. Leszek i Maciej podeszli do sprawy z najwyższym zaangażowaniem i udało mi się idealnie “odtworzyć” złotego medalistę tegorocznego KPR. Po piwo zgłasza się sporo pubów i sklepów z różnych części Polski. Mam nadzieję, że trafi ono do jak największego grona odbiorców.

Porter Bałtycki - Browar ukiel
Porter Bałtycki – Browar Ukiel

Kolejną nowością jest Porter Bałtycki o ekstrakcie 21 Plato. Jego premiera powinna się odbyć w tym tygodniu. Będąc na miejscu nie mogłem przejść obojętnie obok tanku z Porterem. Kremowe ciało, duża słodycz. Piwo na pewno wyróżnia się smakiem. Odniosłem rażenie, że ciężar przeniesiony jest tu bardziej w kierunku słodyczy, niż paloności. Będę musiał sprawdzić wersję z butelki. W butelkach jest już piwo Marcowe. To coś dla miłośników klasyki. Lekko słodowe, świeże, gazowane, taki Lager na sterydach. Jako fan chmieli i goryczki nie będę należał do jego zwolenników, ale piwo ma duży potencjał i nie zdziwię się jeśli znajdzie bardzo duże grono odbiorców. Osób nie lubiących dużej goryczki jest przecież zdecydowanie więcej 😉 Poza tym fermentację zaczęła nowa warka Pilsa, który będzie miał teraz lekko zmodyfikowaną recepturę. A jak prezentuje się APA?

STYL: American Pale Ale
EKSTRAKT: 12,5% wag.
ALKOHOL: 5.0%
SŁODY: jęczmienny (Weyermann: Pale Ale, pilzneński, Carapils, zakwaszający)
CHMIEL: Mosaic, Simcoe, Citra
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: ?

Zasyp jest bardzo podobny do tego z West Coast. O ile WC był single hop, to APA była chmielona trzema odmianami. Chmiele oczywiście amerykańskie. Jak na styl przystało, ekstrakt nie jest zbyt wysoki. Zapowiada się całkiem fajne “codzienne” piwo. APA została uwarzone w Browarze Ukiel i jest dostępna w butelkach o pojemności 500 mililitrów. Kurcze, mogłem zapytać, czy coś poszło gdzieś na kran? Wydaje mi się, że piwo trafiło wyłącznie do butelek.

APA [Browar Ukiel]

KOLOR
Ależ to piwo jest klarowne. Dawno nie piłem tak przeźroczystego piwa. Barwa to jasny brąz. W szkle utworzyła się czapa sporej białej piany, pięknie to wygląda. Utrzymuje się ona bardzo długo na powierzchni, a jak już opadnie, to zostawia po sobie ładny lacing.

AROMAT
Na początku jest średnio intensywny, jednak z czasem przybiera na sile. Jest raczej słodko z dużą dawką czerwonych owoców. Na finiszu pojawia się niewielka porcja goryczki. Piwo jest świeże, czuć to bardzo wyraźnie.

SMAK
Na samym początku muszę zaznaczyć bardzo wysoką pijalność. Piwo jest dosyć nisko, a właściwie bardzo nisko nagazowane. Do tego jest lekkie oraz orzeźwiające. W smaku czuję muśnięcie czerwonych owoców połączone ze słodyczą. Na finiszu pojawia się namiastka goryczki. Jest ona wyczuwalna, kontruje słodycz, ale jest bardzo lekka. Tak jak wszystko w tym piwie. Ja szukam w piwie konkretnych doznań, goryczka, nuty palone, wędzonką. APA nie pijam, ale porównując piwo z Browaru Ukiel do popularnego koncernu na Ż … to niszczy je na starcie. Jak na niskie parametry jest ono całkiem fajne. Dlaczego? Nie mam się tu do czego przyczepić. Przyjemne, pijalne, z czasem pojawia się trochę nut herbacianych.  Jeśli szukacie APA z konkretną goryczką, to nie ten adres. Jeśli stawiacie na pijalność, spróbujcie tego piwa.

APA [Browar Ukiel]
OCENA: 7/10

APA z Browaru Ukiel to idealne piwo na lato. Oby wraz z nadejściem ciepłych dni pojawiła się nowa warka. Piwo jest bardzo pijalne, owocowe z lekką goryczką, taki pół west Coast 😉 oceniam je na 7.

 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments