Ancient Connection [Browar Maltgarden / Seven Island Brewery]

Grecki klimat i te sprawy, czyli piwo Ancient Connection uwarzone przez Browar Maltgarden oraz Seven Island Brewery.

Ancient Connection [Browar Maltgarden / Seven Island Brewery]

Browar Maltgarden wydał właśnie serię piw awizowanych jako Polish X Greek Collab. Nie trzeba znać angielskiego, aby wiedzieć o co chodzi. Z jeden strony mamy polski Maltgarden, z drugiej grecki browar Seven Island Brewery. Kojarzę już tą ekipę z kolabu z Brokreacją. Pamiętacie duet Siren Call? Grecy byli za nie współodpowiedzialni. Jak już wspomniałem wyżej, piw pojawiło się kilka. Jest Porter z dodatkami, jest Pastry Sour z dodatkiem ogórka i DIPA. Olsztyński Piwosznik dosyć szybko dostał wyżej wymienione piwa i na początku nie wiedziałem, które z nich wybrać? Ostatecznie zdecydowałem się na DIPA. Po pierwsze, jest ono świeżo po puszkowaniu. Po drugie zachęciły mnie odmiany chmielu wymienione na etykiecie.

STYL: DDH Hazy Double IPA
EKSTRAKT: 20,0 Plato
ALKOHOL: 8,2 %
SŁODY: jęczmienny, pszeniczny, owsiany, płatki owsiane, płatki pszenne, maltodekstryna
CHMIEL: HPA-016, HBC586
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 09.08.2021

Bardzo zaintrygowało mnie zestawienie chmielu. HPA-016 pochodzi z Australii, i niedawno otrzymał nazwę Eclipse. według opisu wnosi on nuty słodkiej mandarynki, skórki cytrusów oraz żywicy. Z kolei HBC586 (USA) daje dużo mango, guawy oraz innych cytrusów. Nie brzmi to może zbyt oryginalnie, ale jak sami wiecie. Wszystko zależy od wykonawcy. Raz chmiel daje wszystko co najlepsze, a innym razem ta sama odmiana wypada płasko. Co ciekawe, ekstrakt początkowy wynosi 20 Plato, które ostatecznie odfermentowało do 8,2 procent alkoholu. W niektórych piwach to już poziom Triple IPA, dziś w opisie widzę jedynie podwójną wersję. Prawidłowo.

Podoba mi się nazwa piwa. Angielskie Anciet nawiązuje do starożytności, z której słynie Grecja. Jak na Maltgarden przystało, na etykiecie widać sporo pomieszanych kolorów. Piwo jest dostępne w puszkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w AleBrowarze w Lęborku.

Ancient Connection [Browar Maltgarden / Seven Island Brewery]

KOLOR
Piwo wygląda jak milion dolarów. Dawno nie widziałem tak idealnie zamglonego New England. Wow.

AROMAT
Sporo tu mandarynki, nieco mniej nut w stylu pomarańczy. Całość jest bardzo świeża, zapach orzeźwia i zachęca do szybkiego przechylenia szkła. W tle pojawił się nieco żółtych owoców.

SMAK
Świeżość z aromatu przenosi się na smak. Tutaj również najwyraźniejsze są nuty w stylu mandarynki. Sporo tu tych owoców, znacie to z doskonałych IPA. Przełykasz, a potem owoców robi się więcej, i więcej. Nie ma się do czego przyczepić. Nie ma tu żadnej nachalnej słodyczy, owoce dają tylko i wyłącznie sok. Osoby lubiące goryczkę na pewno będą narzekały na jej brak, ale naprawdę? Nie zdążyliście zrozumieć, że NEIPA nie musi mieć wyczuwalnego IBU. Świetnie się to pije. Mandarynki mają fajny tropikalny klimat. W tle pojawiły się pestkowce, mango, brzoskwinia. Ciało też jest odpowiednie.  Im dalej w piwo tym lepiej. Smakowo bardzo blisko do mojego ideału. Piwo ma swój charakter i wyróżnia się na tle innych, podobnych DIPA. Ależ to pięknie uwarzyli. Wysoka nota zasłużona.

Ancient Connection [Browar Maltgarden / Seven Island Brewery]
OCENA : 4,50 / 5,00

Często polecam piwo, ale ta pozycja jest warta uwagi. Nie wiem jak będzie za pół miesiąca, dlatego warto kupić już teraz.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments