Anagram [Omnipollo / Dugges]

Każda osoba interesująca się piwami kraftowych ma listę piw, których chce spróbować. Na mojej liście znajduje się Anagram powstały we współpracy browarów Omnipollo i Dugges.

Anagram - Omnipollo / Dugges

Piwo powstało w wyniku współpracy szwedzkich Browarów Omnipollo oraz Dugges. Zostało one uwarzone według filozofii Omnipollo, co to znaczy? Ow Browar został założony w 2011 roku w Sztokholmie przez Henoka Fentie i Karla Grandina. Karol jest grafikiem mającym swój oryginalny styl, widać to w jego pracach. Jest on współzałożycielem marki odzieżowej Cheap Monday, należy też do szwedzie grupy grafików Vår. I taki człowiek ma jeszcze czas na warzenie piwa? Szacun. Henkok to piwowar domowy, który przeszedł na zawodowstwo. Oboje tworzą własne receptury na piwo, następnie udają się w różne strony świata, aby uwarzyć je z lokalnymi browarami. Mogą przez to nawiązać nowe kontakty, poznać różne techniki i sposoby pracy innych browarników.

Wszystko pięknie, wszystko fajnie, ale opinie na temat Omnipollo są podzielone. Winne są aromaty. Piwo zazwyczaj składa się z czterech składników: woda, słody, chmiel i drożdże. Potem jest masa dodatków typu cukry, owoce, herbata i masa innych rzeczy, które piwowarom się nie śniły. Z ich pomocą uzyskuje się określony kolor oraz smak. Użycie odpowiednich proporcji przekłada się na uwypuklenie jednego smaku i stonowanie pozostałych. Aby to osiągnąć trzeba mieć odpowiednią wiedzę i umiejętności. A aromaty? Wystarczy kilka kropli i nie potrzeba żadnych innych dodatków (w tym chmielu). Brokreacja przeprowadziła ciekawy eksperyment z aromatami i piwem Stockholm Syndrome. W dużym skrócie, używanie aromatów to wybieranie drogi na skróty, co nie każdemu się podoba. Co ja o tym sądzę? Na pewno nie jestem nastawiony sceptycznie do piwa. Jeśli przekona mnie swoim smakiem, to czemu nie? Patrząc na średnią ocen na ratebeer, raczej się nie zawiodę.

Etykieta nawiązuje do nazwy. Anagram oznacza wyraz powstały poprzez przestawienie litery, bądź też sylab innego wyrazu. Na etykiecie widać układankę złożoną z liter Omnipollo i Dugges. Wygląda to jak kupa liter poukładanych jedna na drugiej. Poza etykietą mamy szkło i czarny kapsel. W sumie to nie ma tutaj etykiety, wydaje mi się, że litery są namalowane na szkle. Miesiące szukania, tygodnie przeleżane w piwnicy, pora sprawdzić, czy Hype nie jest przesadzony.

Anagram - Omnipollo / Dugges piwo

Piwo ma czarny kolor, przy szkle są lekkie przebłyski, ale i tak wygląda ono jak węgiel. Piany nie ma wcale. Przy agresywnym nalewaniu utworzyło się kilka brązowych bąbelków, jednak szybko zniknęły. Piwo sprawia wrażenie oleistego i bardzo gęstego.

W aromacie czuję na pierwszym planie sporo Amaretto. Nawiązanie do ciasta jest, ale to czy sernik? Sprawdzę jeszcze raz. Jagody są wyczuwalne, nawet bardzo dobrze, ale zaraz po nich wchodzi spora słodycz. Łagodna, ale mocno wyczuwalna. Już czuje, że to piwo w sam raz dla #teamsłodyczka.

Biorę pierwszego łyka i kończę recenzję. Nie mam pytań. Czytałem wcześniej o jagodach w smaku. Myślę, tak, jagody w piwie? Pewnie autosugestia. Ale nie, są tu naprawdę. I to bardzo mocno wyczuwalne. Zaraz po nich wchodzi lekko palony czekoladowy finisz, coś jak spód od sernika. Biorę drugiego łyka i te jagody są naprawdę obłędne. Orzeźwiają całość i nadają piwu charakteru, tego smaku nie da się pomylić z żadnym innym. I co, że to są aromaty? Mi smakuje. Smak jagód staje się z czasem lekko kwaśny, a w ustach pojawia się aftertaste … sernika. Czuć ten mokry sernik dobrej jakość, słodki, ale w granicach rozsądku. Z Sowy, a nie byle jakiej cukierni. W piwie czuć też goryczkę. Nie jest ona za mocna, ale trzyma całą tę słodycz w ryzach. Nagazowanie jest niskie, w kierunku bardzo niskiego. Piwo jest kremowe, pełne. Pod koniec robi się coraz bardziej słodko, ale ja słodycz lubię, ja serniki lubię, więc piję to piwo z wielką przyjemnością. Dzisiejsza degustacja zapadnie mi w pamięć na bardzo długo.

STYL: Blueberry Cheesecake Stout
EKSTRAKT: ?
ALKOHOL: 12.0%
SŁODY:  ?
CHMIEL: ?
DODATKI: borówki amerykańskie, aromaty
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: ?
OCENA: 10/10

Zasłużona 10. Piwo trafiło w moje gusta. Jest ono pełne, a intensywny smak pozostaje z nami do ostatniej kropli. Słodki sernik z czekoladowym spodem i duża ilością jagód. Jak będę miał okazję, to kiedyś na pewno go jeszcze spróbuję.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments