Anagram Barrel Aged [Dugges / Omnipollo]

Czy beczka rzeczywiście poprawi doskonałą podstawę? Sprawdzę to na przykładzie piwa Anagram Barrel Aged uwarzonego przez Dugges oraz Omnipollo.

Anagram Barrel Aged [Dugges / Omnipollo]

Na to piwo ostrzyłem sobie zęby już od dłuższego czasu. Dlaczego? Pamiętam jak bardzo smakowało mi piwo Anagram z Omnipollo. Połączenie sernika oraz borówki wyszło znakomicie. Był to chyba jeden z pierwszych Pastry Stoutów jaki piłem. Jeszcze przez konkretnymi piwami typu Barrel Aged, przed tą cała aferą odnośnie aromatów. Anagram otworzył mi sporo horyzontów, zrozumiałem, że piwo może smakować zupełnie inaczej. Jestem wielce przekonany, że gdybym spróbował go dziś, nie był bym pod aż tak wielkim wrażeniem. Tam zadziałał ten efekt wow, czegoś nowego, poznawanie pierwszy raz nowego smaku. Każdy ma zapewne podobne wspomnienia. Może nie topowe produkcje, ale takie, które na długo zapadną w pamięć. Mam swoją listę owych piw i Anagram zajmuje jedno z zaszczytnych miejsc.

STYL: Imperial Stout
EKSTRAKT: ?
ALKOHOL: 15,0 %
SŁODY: Barley Malt, Oats
CHMIEL: ?
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: ?

A dziś sprawdzę wersję leżakowaną w beczce po Bourbonie. Fakt bycia birgikiem posunął mnie to zakupu tej wersji, ale czy podstawa była zła? Dla mnie rewelacja. Boję się, że beczka popsuje ten borówkowy klimat. Piłem już kilka piw, którym leżakowanie w beczce nie wyszło na dobre. Na przykład Porter Bałtycki Bourbon Barrel Aged z Browaru Warmia albo Lilith Rum Barrel Aged z Browaru Golem. Czy podobnie będzie dziś? Nie wiem, ale ciekawość wygrała.

Etykieta przypomina mi wersję podstawową. Tym razem jest tu dużo więcej kolorów. Z porozrzucanych liter można ułożyć nazwy obu browarów. Jak na zagraniczne firmy przystało nie ma tu za wiele danych na temat składu. Mnie najbardziej interesował czas, jaki piwo spędziło w beczce. No cóż, nie dziś. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Dugges.

Anagram Barrel Aged [Dugges / Omnipollo]

KOLOR
Czy mogę napisać tu coś interesującego? Piwo jest ciemne i gęste, nie widzę tu zbyt dużej piany.

AROMAT
Mmm, piwo pachnie niczym lody. Nie odbieram tego zapachu jako chemiczny lub sztuczny. Na pierwszym planie są borówki, zaraz za nimi pojawia się wanilia. Nie mogę wybić sobie z głowy tego podobieństwa do lodów, może mokrego sernika? Fajnie, że nic tu nie pali.

SMAK
Nawąchałem się łagodnego aromatu, a smak jest zupełnie inny. Jest moc, i to od samego początku. Sporo tu borówki, otoczona jest ona konkretnym Bourbonowym wygrzewem. Do tego odrobina czekolady. Wszystkie te elementy składają się na dobre piwo. Na razie jest to rzeczywiście podstawa z wyczuwalną beczką. Borówki tak, ale sernika nie ma tu za wiele. Ten element uległ pogorszeniu w stosunku do pierwszej wersji. Zamiast tego jest beczka. Co wypada lepiej? Za pierwszym razem byłem zauroczony, teraz też jest dobrze. Wyraźna borówka wpada w beczkę, która daje nieco wanilii, drewna i rozgrzewanie. Ciało nie należy do ulepów, ale moc smaku sprawia, że każdy łyk odczuwam z dużą intensywnością.

Anagram Barrel Aged [Dugges / Omnipollo]
OCENA : 4,50 / 5,00

Beczka nie popsuła podstawy, dodała jej nowego wyrazu. Którą z nich zapamiętam lepiej? Obie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments