Amok [Browar Trzech Kumpli]

Lepiej późno niż wcale. W końcu udało mi się dorwać piwo Amok z Browaru Trzech Kumpli.

Le Grodzisz Sauvage - Dziki Grodzisz [Browar PINTA / Brouwerij Oud Beersel]

Dawno nie było u mnie Browaru Trzech Kumpli. Chyba nikt nie powie o nim złego słowa? Ich flagowe IPA cieszą się ogromną popularnością i browar koncentruje się zapewne bardziej na utrzymaniu poziomu niż pogonią za nowymi premierami. I dobrze, Pan IPAni są dostępne w wielu popularnych marketach i w zasypie tanich lagierków są często wybawieniem na kraftowych pustyniach. W tym roku dużym (pozytywnym) zaskoczeniem był duet Taura oraz PiA.  Obie pozycje oceniłem bardzo dobrze i były one na poziomie serii DDH DIPA z AleBrowar. Stąd też moje ogromne zainteresowanie kolejnym IPA z tego browaru.

STYL: Honestly Hopped IPA
EKSTRAKT: 16,0 Plato
ALKOHOL: 6,1 %
SŁODY: jęczmienny, płatki pszenne, płatki owsiane
CHMIEL: Citra, Mosaic, Galaxy, Nelson Sauvin, Sabro
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 27.10.2019

Piwo Amok zostało przygotowane na event Beer Geek Madness 7 – RAGE. Na szczęście browar zdecydował się na wypuszczenie wersji butelkowej. Amok to Honestly Hopped IPA. W czasie gdy inni prześcigają się w podwójnym i potrójnym chmieleniu, Browar Trzech Kumpli zrobił to po prostu szczerze. Dużą rolę odgrywa tu chmiel, obok takich klasyków jak Citra, Mosaic oraz Galaxy dodano tu świetną odmianę Nelson Sauvin oraz mocnego debiutanta Sabro. Browar dodał iż piwo fermentowane było dość eksperymentalnym drożdżowym blendem, a efekt jest zaskakująco dobry.

Etykieta utrzymana jest w klimacie browaru. Z bliska widać tu ogromną liczbę chmielowych szyszek ułożonych jedna obok drugiej. Do tego nazwa piwa napisana jest fajną czcionką, podoba mi się efekt załamania liter. Na drugiej stronie etykiety mamy długą morską opowieść, zamiast składu. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Zapanbrat w Żywcu.

Le Grodzisz Sauvage - Dziki Grodzisz [Browar PINTA / Brouwerij Oud Beersel]

KOLOR
Piwo ma bardzo jasną barwę. W butelce wyglądało na dosyć przejrzyste, ale w szkle widać już wyraźny efekt hazy, czyli lekkie zamglenie. Piana bez historii.

AROMAT
Zapach nie poraża swoją intensywnością, może w tym jest jego urok? Czuję tu cytrusy oraz owoce pestkowe. Finisz jest lekko zielony, coś w stylu czosnku, czyżby to Mosaic? Po kilku minutach aromatu jest jeszcze mniej. Średnio.

SMAK
Bałem się nieco o pierwszego łyka, niepotrzebnie. W mojej buzi czuję sporo nut cytrusów, to one są tu na froncie i dominują pestkowce. Duży plus za ciało, nie jest to konkretna Imperial IPA, ale fajnie spływa po moim przełyku. Cechuje je spora gładkość i niskie nagazowanie. Goryczka jest tu na bardzo niskim poziomie, na szczęście chmiel dał tu świeże owoce, bez przegiętej słodyczy. Właśnie, soczystość, to mocna strona tego piwa. Ciężko znaleźć tu minusy, piwo jest bardzo sesyjne i robi się dosyć wytrawne. Znaczy nie ściąga mi języka, ale owoce są świeże, nie do końca dojrzałe. Z czasem pojawia się coraz więcej nut białych owoców. Jeśli jesteście fanami słodkiego mango, to nie ten adres. Całość jest wysoce pijana, wszystko dzięki szczeremu nachmieleniu i dobrze dobranemu zasypowi. Kurcze, owoców jest coraz więcej. Trzech Kumpli robi najlepsze IPA w Polsce? Szczerze? Żaden inny browar nie jest chyba aż tak powtarzalny. Szacunek.

Amok [Browar Trzech Kumpli]
OCENA : 4,25 / 5,00

Jedno z najlepszych IPA uwarzonych w Polsce jakie piłem. Z lepszym aromatem na pewno był by to numer jeden.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments