Aion [Alpha Delta Brewing]

Piwo Aion do imperialny debiut świeżego brytyjskiego browaru Alpha Delta Brewing.

Aion [Alpha Delta Brewing]

Na scenie w UK pojawił się nowy browar o nazwie Alpha Delta Brewing. Mieści się on w Newcastle upon Tyne, o proszę, to to samo miasto w którym warzy Wylam. AD Brewing powstało w tym roku ale ekipa tworząca browar ma już ponad 5 lat doświadczenia w branży. Pierwsze informacje o browarze pochodzą z września tego roku, konkretnie były to premiery ich dwóch pierwszych piw. Od początku będą konkrety i z jednej strony mamy Imperial Milks Stouta dla fanów ciemnych nut, a z drugiej coś dla osób lubiących świeży chmiel, Imperial IPA. Ja zdecydowałem się na drugą opcję. Sprawdzę, jak browar wygląda w porównaniu z gigantami brytyjskiej sceny. W międzyczasie pojawiły się dwa kolejny piwa. Przeglądam profil browaru na Untappd i widzę średnią dużo powyżej czterech, nieźle jak na debiutanta.

STYL: Imperial IPA
EKSTRAKT: ?
ALKOHOL: 8,0 %
SŁODY: Wheat, Barley, Oats
CHMIEL: Citra, Mosaic, Vic Secret
DODATKI: Maltodextrin
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 25.03.2020

Jak już na początku wspominałem piwo reprezentuje styl Imperial IPA. Browar nie podał danych na temat chmielu oraz składu. Widzę tu jedynie informację o ośmiu procentach alkoholu, dobre piwo na rozpoczęcie działalności. Na szczęście udało mi się znaleźć dane na temat chmielu. Citra i Mosaic bardzo mi pasują, gorzej z Vic Secret. Nigdy chyba nie będę fanem tej odmiany.

Grafika jest bardzo stylowa i nowoczesna. Na pierwszym planie widzę duże logo browaru, a w tle zielone elementy. Wyglądają one dosyć fajnie i stylowo. Autorem grafiki z puszki jest Jimmy Turrell. Piwo jest dostępne w puszkach o pojemności 440 mililitrów i zostało uwarzone w browarze AD Brewing w Newcastle Upon Tyne.

Aion [Alpha Delta Brewing]

KOLOR
Piwo jest zamglone, ale nie jakoś konkretnie. Może to przez ten nieco ciemniejszy kolor? W szkle całość prezentuje się bardzo dobrze, typowa NEIPA. Piany nie ma tu za wiele.

AROMAT
Zapach nie poraża. Niby DDH, ale aromat nie należy do brytyjskiego topu. Po niewielkim zamieszaniu szkłem jest lepiej. Poczułem tropiki ze słodkim finiszem. Jest ananas oraz mango. Typowe nowofalowe owoce.

SMAK
Pierwszy łyk wszedł dosyć łagodnie. Poczułem tu chmiel, ale ma on zdecydowanie słodki wydźwięk. Jest tu ananas oraz brzoskwinia, a na finiszu pojawia się goryczka w stylu żywicy. Goryczka jest łagodną, ale fajnie kontruje owoce. Ogólnie piwo jest lajtowe i to już od samego początku. To ta DIPA z gatunku lekkich w odbiorze. Poza tym cechują ją dosyć niski poziom owoców i goryczki. Z czasem jest jednak lepiej, piwo się ładnie rozkręca. Coraz więcej tu mango i brzoskwini. Smak zyskuje na sile, coraz więcej tu żółtych pestkowców, słodycz też znika, fajna goryczka. Może brakuje mu wielkiej mocy, ale piwo jest naprawdę dobre. Teraz jest też nieco soczyste. Na początku byłem lekko zawiedziony, ale z czasem piwo zyskało w moich oczach. Sporo tu owoców i słodowa podstawa też daje o sobie znać. No, no, mamy nowy dobry Browar z UK.

Aion [Alpha Delta Brewing]
OCENA : 4,25 / 5,00

Udany debiut. Piwo fajnie się otworzyło i po słabym początku pokazało swoją mocną stronę. Na pewno wrócę do AD Brewing.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o