Acid Trip [Browar Funky Fluid]

Połączenie mocy chmielu oraz kwasu, to właśnie Acid Trip z Browaru Funky Fluid.

Acid Trip [Browar Funky Fluid]

O modzie na Triple IPA pisałem już niejednokrotnie. Niby wszyscy piszą o trendzie idącym w kierunku lekkich pozycji, ale to właśnie premiery potężnych piw budzą największe zainteresowanie. Browar Funky Fluid ma w swojej ofercie już chyba trzy potrójne IPA? A może nawet cztery? Dzisiejsze piwo jest początkiem nowej serii, Funky Fluid też ma ich wiele. A czego “wiele” nie ma browar, który przygotował ponad sto premier w 2020 roku? Wrócę do tematu trendów, kilka dobrych miesięcy temu na rynku pojawiały się piwa w stylu Sour. Najczęściej były one połączone z nazwą IPA. Wszyscy byli znudzenie soczkami, a kwas miał być ich idealną alternatywą. Minął rok, i co? New England ma się świetnie, a Sour IPA jest jak na lekarstwo. Funky Fluid odkurzył nieco temat wydając na rynek piwo w stylu …

STYL: Sour Triple IPA
EKSTRAKT: 21,0 Plato
ALKOHOL: 8,6 %
SŁODY: jęczmienny, pszeniczny, płatki owsiane, płatki pszenne, laktoza
CHMIEL: Sabro, Bru-1, Citra, Lemondrop, HBC 472
DODATKI: sok ananasowy, płatki kokosowe, bakterie kwasu mlekowego Plantarum i Rhamnosus
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 19.01.2022

Tak, Sour Triple IPA. Znakiem tej serii ma być połączenie konkretnych porcji chmielu oraz owoców i innych dodatków. Zero cukru, chociaż patrząc na parametry piwa to zejście z 21 Plato do ośmiu procent alkoholu pozostawiło w nim nieco cukrów. Piwo było chmielone dwukrotnie odmianą Sabro. Co pasuje do kokosa? Oczywiście kokos, to on, wraz z ananasem, ma wnieść więcej owocowo-kwaśnego pierwiastka. Chmielenie w granicach 17,5 grama na litr nie robi dziś wielkiego wrażenia, panowie piwowarzy : sami do tego doprowadziliście.

Na etykiecie widzę obraz przypominający mi hologram. Twarz, fale, wszystko w bardzo jaskrawych barwach, czyżby zła faza? Piwo jest dostępne  w puszkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Nepomucen w Szkaradowie.

Acid Trip [Browar Funky Fluid]

KOLOR
Nie widzę tu zbyt wielkiej mętności, chociaż i tak bliżej do NEPIY, niż do Lagera. Barwa nieco żółta, brak piany.

AROMAT
Klimat piw w stylu Sour jest obecny już w aromacie. Zwróciłem też uwagę na wyraźne nuty kokosa. Oprócz tego tropikalny ananas i lekko zielona trawa. Intensywne, bez dwóch zdań.

SMAK
Panowie, szacunek. W piwie można się zakochać już od pierwszego przechylenia szkła. Chyba nie piłem nigdy IPA z tak wyraźnym kokosem. Jest on obecny w surowej formie, żadna słodka kokosowa papka znana inaczej jako Bounty. Zanim doszedłem do kokosa całe moje podniebienie wypełniło się kwaśną nutą, szczypiącą lekko w język. Wnosi ona dużo orzeźwienia. Ten kokos jest obłędny, przy każdym kolejnym podejściu do szkła czuję jego wspaniały smak. Co do ananasa, jest on zdecydowanie bardziej stonowany. Pojawia się jedynie w aftertaste. Razem z nim obecne są tu słodowe nuty oraz brzoskwinia. Piwo jest wielowymiarowe. Kwas, kokos, słodycz, wszystko przy akompaniamencie wysokiej pijalności. Smak nie ustępuje, tak więc pod względem stylu nie jest tak źle. W końcu to Triple IPA, a znam takie, którym bliżej do piw sesyjnych. Dziś jest inaczej, lepiej, mogłem śmiało dokupić drugą puszkę.

Acid Trip [Browar Funky Fluid]
OCENA : 4,50 / 5,00

Większość piw smakuje teraz dobrze, ale tam samo. Acid Trip wyraźnie wybija się z utartych norm. Chwała mu za to.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments