A New Hope – DDH Black IPA [Browar Rockmill]

A New Hope – DDH Black IPA z Browaru Rockmill to piwo na które czekałem z utęsknieniem.
A New Hope - DDH Black IPA [Browar Rockmill]

A New Hope – DDH Black IPA to pierwsze piwo z serii Homebrewers Project. Browar Rockmill stara się zapomnieć o aferach i wyszedł z inicjatywą otwarcia się na piwowarów domowych. Projekt zakłada przenoszenie najlepszych receptur na duży gar i wypuszczanie ich w Polskę. Piwowarzy domowi mają dobrze, Browar Zamkowy Cieszyn też promuje domową scenę. Nic tylko warzyć i wysyłać, nie do końca. Ze względu na rozstanie z dwoma piwowarami nowy projekt spotkał się na początku z chłodnym przyjęciem. Według mnie pomysł jest trafiony. Nie będę hejtował dobrej pozycji, tylko dlatego, że tak wypada. Artur Romejko wykorzystał swoją szansę i może zaistnieć w “zawodowej” sferze piwowarstwa. Dlaczego czekałem na tą pozycję? Mam konto na wykopie, podobnie jak Artur, który udziela się w sekcji piwowarów domowych. Pozdrawiam pozostałych userów tego portalu, a teraz pora sprawdzić, czy Romejko musi usunąć konto 😉

STYL: Black IPA
EKSTRAKT: 15, Plato
ALKOHOL: 6,2 %
SŁODY: jęczmienny, pszeniczny, płatki owsiane
CHMIEL: Citra, Ahtanum , Simcoe
DODATKI: Jałowiec
DROŻDŻE: US-05
IBU: 70
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 10.03.2020

To co tu uwarzono? Piwo reprezentuje styl Black IPA, szanuję. Sporo osób lubi czarne IPA, jednak browary omijają ten styl, a szkoda. DDH oznacza sporą dawkę chmielu, Citra i Simcoe na pewno idą w parze, tu dodano jeszcze Ahtanum. Pierwszy raz o nim słyszę. W sekcji dodatki widzę jałowiec. Dodatek ten kojarzy mi się głównie z piwem świątecznym, sam używałem go m.in. w swoim Rosanke. Smak może pasować do żywicznego i leśnego klimatu Black IPA.

Etykieta wpasowuje się w styl browaru Rockmill. Nowoczesna grafika oraz atrakcyjna czcionka, wszystko miłe dla oka. Browar starał się spersonalizować  piwo pod kątem Artura, gdyż na etykiecie widać jego odcisk palca. Lubię oryginalne pomysły. Jeśli chodzi o kolorystykę to rządzą tu szare barwy. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Bytów Kaszubski.

A New Hope - DDH Black IPA [Browar Rockmill]

KOLOR
Piwo jest rzeczywiście brązowe, dopiero po przelaniu większej ilości do szkła zaczęło się robić czarne. Dodatkowo pojawia się tu konkretna oraz kremowa czapa beżowej piany, która bardzo długo utrzymuje się na powierzchni.

AROMAT
Zapach nie jest zbyt intensywny, ale bardzo przyjemny. Pewnie czas zrobił swoje. Czuję tu cytrusy oraz nuty żywicy i jałowca. On kojarzy mi się z Coca Colą. Czuć też czarną nutę, chyba jest to ten słynny prażony słonecznik. Przyjemnie, przyjemnie.

SMAK
Po pierwszym łyku czuję już dużo większą intensywność niż w aromacie. Od razu czuć, że to Black IPA. Jest ta charakterystyczna cytrusowo-żywiczna nuta, na finiszu pojawia się nieco jałowca. Ciało jest dosyć wodniste, ale intensywność to rekompensuje. W drugim łyku smaku jest jeszcze więcej, zaczynam czuć coś w stylu skórki od cytryny oraz limonki. Na finiszu pojawiała się teraz goryczka, ma ona klasyczny żywiczny charakter. Oprócz tego jest też coś w stylu gorzkiej czekolady. Chociaż czekolady tu raczej nie ma, ale ten gorzki finisz przypomina mi właśnie ją i tyle. Jałowiec nie dominuje, jest bardziej uzupełnieniem wszystkich pozostałych smaków. Chociaż pod koniec gorzka strona bierze górę i jałowiec zyskuje nieco na znaczeniu. Kurcze, cytrusy też tu są. Każdy element jest tu wyraźny.

A New Hope – DDH Black IPA [Browar Rockmill]
OCENA : 4,00 / 5,00

Dobrze poukładane piwo. Cytrusy, nuty leśne, dodatek jałowca, wszystko do siebie pasuje. Warto spróbować, dobra Black IPA.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments