A•W18 One-Off DIPA V2 [Cloudwater]

Na salony wkracza druga Imperial IPA z serii A•W18 One-Off DIPA V2 z Cloudwater.

A•W18 One-Off DIPA V2 [Cloudwater]

Kilka dni temu piłem pierwsze piwo z nowej serii Imperial IPA Single Hop z Cloudwater. A•W18 One-Off DIPA V1 zrobiło na mnie bardzo dobre wrażenie, dawno nie piłem tak dobrego piwa z browaru z Manchesteru. Tam za całą magię odpowiedzialny był chmiel Nelson Sauvin. Nie robiłem rankingu odmian chmielu, ale Nelson był by na pewno w moim top trzy, może nawet zajął by pierwsze miejsce na podium? Nie piłem jeszcze słabego piwa z tą odmianą. Pora sprawdzić jaki chmiel wylądował dziś w kotle.

STYL: Imperial IPA
EKSTRAKT: ?
ALKOHOL: 8,5%
SŁODY: ?
CHMIEL: Mosaic
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: ?

Aha, tym razem pierwsze skrzypce ma tu grać Mosaic. Powinno być więc sporo mango, marakui oraz nut drzew iglastych. Ten chmiel nie należy do moich ulubionych, kojarzę go na ogół właśnie z żywicą. A ona z goryczką. Tego akurat w New England nie szukam. Ale czy musi być to kolejna DIPA w stylu NE? Może browar chciał puścić oko w kierunku fanów klasyki? Szkoda, że Cloudwater zrezygnował z podawania pełnego zasypu.

Etykieta wygląda niemal identycznie jak wersja V1. Ja pomyślałem, że kupiłem dwa takie same piwa. Na szczęście na dole jest bardzo małe V2 … Poza tym kolory są nieco cieplejsze. Jak wspominałem wyżej, nie ma już informacji na temat zasypu, są jedynie opisy smaku oraz aromatu. Piwo jest dostępne w puszkach o pojemności 440 mililitrów i zostało uwarzone w browarze Cloudwater w Manchesterze.

A•W18 One-Off DIPA V2 [Cloudwater]

KOLOR
Nastawiłem się na konkretne New England a tu co? Piwo jest w opór klarowne, widać to podczas przelewania do szkła. Barwa jest też ciemniejsza, niż w typowym NE. Idzie w kierunku brązu. Piana jest biała i nie utrzymuje się zbyt długo na powierzchni.

AROMAT
Czego można się spodziewać po chmielu Mosaic? W mój nos uderza spora dawka owoców tropikalnych oraz nut żywicznych. Mam tu na myśli drzewa iglaste, sosny, świerki oraz tony żywicy spływające po ich korach. Są one wyraźnie i stanowią fajną alternatywę dla tropików. Ten chmiel nie jest jednowymiarowy. Kolejny plus to długa żywotność aromatu.

SMAK
Pierwsze podejście przynosi podobne odczucia. Piwo jest bardzo wyraźne, Cloudwater nie żałował chmielu, oj nie. Na początku czuję tu nuty marakui oraz mango, po chwili pojawia się żywica oraz nuty drzew iglastych. Nie będzie to kolejny soczek typu zero IBU. Goryczka nie jest zbyt wysoka, ale niski poziom słodyczy uwypukla jej odczucie. Ciało jest wodniste, po kilku łykach czuć niewielki soczek. Trzeba się nieźle wytężyć aby go poczuć. Piwu zdecydowanie bliżej do klasycznego IPA w amerykańskim wydaniu. Chmiel lekko pali, jest też goryczka, a owoce stanowią jedynie tło. Czy to źle? Nie. A•W18 One-Off DIPA V2 jest lekkie oraz mega pijalne. Piwo nie ma żadnych wad. Jeśli szukacie kolejnej owocowej bomby to nie pod tym adresem, jeśli tęsknicie za czasami IPA z odpowiednią goryczką to polecam.

A•W18 One-Off DIPA V2 [Cloudwater]
OCENA : 4,00 / 5,00

Double IPA pozbawiona elementu New England. Sporo tu tej żywicy, jeśli lubicie ten klimat to spróbujcie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments