8th Anniversary Imperial Smoked Baltic Porter [Browar Widawa]

Krótko i konkretnie – 8th Anniversary Imperial Smoked Baltic Porter z Browar Widawa.

8th Anniversary Imperial Smoked Baltic Porter [Browar Widawa]

Są piwa, które można powtarzać i powtarzać. Do tej grupy zaliczam bez wątpienia serię mocnych piw leżakowanych w beczkach z Browaru Widawa. Urodzinowa seria, gdyż każda kolejna butelka ma na etykiecie duży numer odnoszący się do rocznicy założenia browaru. Piłem już wypusty wydane z okazji piątych, szóstych oraz siódmych urodzin. Wszystkie trzymały bardzo wysoki poziom. Wśród polskich birgików jest przekonanie, że Widawa słabego ciemnego piwa nie robi. Podpisuję się pod tym obiema rękami. Pamiętam jakie wrażenie zrobił na mnie 6th Anniversary Imperial Baltic Porter Jamaican Rum Barrel Aged. Klimat jamajki zamknięty w szkle. W tym roku pojawiło się tylko jedne urodzinowe piwo, nie mogłem go przegapić.

STYL: Imperial Smoked Baltic Porter
EKSTRAKT: ?
ALKOHOL: 10,5 %
SŁODY: Jęczmienny
CHMIEL: ?
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 07.03.2028

Tradycją urodzinowych wypustów jest brak jakichkolwiek informacji na temat składu. Na pewno był tu użyte palone oraz wędzone słody. Nie ma zasypu, jest za to wzmianka o dostawcy. Słody do produkcji piwa dostarczył BREWservice, autoryzowany dystrybutor Bestmalz. Browar nie podał też konkretnej informacji na temat Bourbonu i beczki, w której leżakował on swoje piwo. Same domysły. Widzę tu jedynie wysoką zawartość alkoholu oraz długą datę przydatności.

Etykieta jest minimalistyczna. Czarne tło i duża ósemka. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Widawa w Chrząstawie Małej.

8th Anniversary Imperial Smoked Baltic Porter [Browar Widawa]

KOLOR
Najkrótszy opis piwa to : ciemne, czarne oraz pełne. Piana beżowa, nie za obfita.

AROMAT
Od razu się zakochałem. Uwielbiam zapach mokrej torfowej deski. Wszystko przy bardzo wysokiej intensywności. Wędzonka jest nieco stonowana, mimo to duży plus.

SMAK
Już po pierwszym łyku wiem, że ocena będzie bardzo wysoka. Nabrałem piwa do ust i całe moje podniebienie wypełnia się potężną porcją torfu z konkretną słodową podbudową. Z każdą kolejną sekundą pojawia się coraz więcej wanilii. Na razie jest ona jeszcze stonowana, obecna głównie na finiszu. Ciało jest pełne, dobrze oddaje imperialny klimat. Czuję też lekkie rozgrzewanie, nie zaburza ono odbioru, ale jest obecne. Kolejne podejścia do szkła tylko wzmacniają odczucia smakowe. W słodowość czuć nieco skórki chleba, melasy, nuty te stanowią dużą część smaku. Torf jest jednak nieco mniej wyczuwalny. Najmniej jest tutaj beczki, oprócz wanilii nie czuję tu ani drewna, ani kokosa. To co cechuje piwo to jego imperialna dusza. Kolejny top z Widawy.

8th Anniversary Imperial Smoked Baltic Porter [Browar Widawa]
OCENA : 4,50 / 5,00

Seria urodzinowa nie zawodzi, po raz kolejny Browar Widawa stanął na wysokości zadania.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments