8719992492800 (Barcode Black & Yellow) [Moersleutel Craft Brewery]

Potężny Stout, czyli piwo 8719992492800 (Barcode Black & Yellow) z Moersleutel Craft Brewery.

8719992492800 (Barcode Black & Yellow) [Moersleutel Craft Brewery]

Mało u mnie holenderskiego kraftu. Zdecydowanie bliżej mi do brytyjskich klimatów, głównie ze względu na możliwość ogarnięcia tematów. Chociaż Brexit dał mocno w kość brytyjskim browarom, które mają obecnie problem z wysyłką alkoholu do EU. Trzeba trzymać rękę na pulsie, dziś udam się w rejony bliższe naszemu krajowi. Browar De Moersleutel powstał w 2016 roku, kiedy to chłopaki z ekipy dostali możliwość warzenia własnego piwa w wolnych tankach znajdujących się w minibrowarze ojca. Od początku eksperymentowali oni z dodatkami, ich pierwsze piwo to blend Imperial Stouta. W rozwoju browaru pomogła m.in. akcja crowdfundingowa. Nazwa browaru oznacza coś w stylu piwni inżynierowie, dlaczego? Wszyscy mają bowiem techniczne wykształcenie. Oprócz browaru zajmują się też tworzeniem sprzętów ułatwiających funkcjonowanie browarom. Sami też z nich korzystają.

STYL: Imperial Stout
EKSTRAKT: ?
ALKOHOL: 14,0 %
SŁODY: malted barley
CHMIEL: ?
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 11.11.2023

Piwo jest częścią serii o nazwie Barcode, czyli kod kreskowy. Poszperałem trochę w internecie, pierwsze piwa z tej serii pojawiły się na rynku we wrześniu 2019 roku. Jaki jest znak rozpoznawczy serii? Nie jest to chyba nigdzie napisane. Wszystkie piwa to mocne Imperial Stouty leżakowane w beczkach, kilku beczkach, gdyż są to najczęściej blendy. Tak będzie też dziś, 8719992492800 to blend Stouta leżakowany w beczkach po Koniaku oraz Bourbonie. Browar informuje o 12 miesiącach, jakie piwo przeleżało w beczkach. Na pewno konkretnie nimi przesiąkło. Premiera piwa miała miejsce w listopadzie 2020, więc mogę je jeszcze spokojnie poleżakować, ale po co? Browar umieścił nawet stosowne info na etykiecie: do not age this beer, we did that part for you.  Obecnie jest to trzecie najlepiej oceniane piwo browaru. Średnia 4,5 przy ponad trzech tysiącach ocen robi wrażenie.

Etykieta nie wgniata w fotel. Nazwa zobowiązuje i widzę tu kod kreskowy o czarnej i żółtej barwie. Nudno, pomysłowo? Sami oceńcie. Piwo jest dostępne w puszkach o pojemności 440 mililitrów i zostało uwarzone w De Moersleutel Alkmaar w Holandii.

8719992492800 (Barcode Black & Yellow) [Moersleutel Craft Brewery]

KOLOR
Bardzo ciemny z lekko czerwonym błyskiem. Piana lepsza niż w niejednym piwie z efektem NITRO.

AROMAT
Wyraźne nuty beczki. Na pierwszym planie pojawiają się praliny podbite słodkim karmelem oraz drewnem. Zapach rozgrzewa, ale w bardzo przyjemny sposób. Jest słodko, to piwo nie będzie wytrawną przeprawą.

SMAK
Podoba mi się idealnie ułożony alkohol. Przy tak dużym woltażu spodziewałem się niemiłego alkoholowego rozgrzewania, a tu nic z tych rzeczy. Ciało jest gęste, ale w granicach rozsądku. Spływa powoli i wypełnia każdy milimetr mojego gardła nutą pralin oraz beczki.  Jest słodko, czuję melasę, wanilię, wszystko podbite drewnem. Ten ostatni motyw jest już lżejszy, łagodzi wcześniejszą słodycz wprowadzając odpowiednią kontrę. Ciemna strona jest również stonowana, idzie ona w kierunku kakao. Praliny też spuściły nieco z tonu. Teraz jest słodko w stylu melasy, nieco wanilii i to ułożenie, rewelacyjne. Teraz całość poszła w kierunku czekoladowej bombonierki, pysznie. Ten kierunek nie uległ już zmianie. Lubię ten klimat. Idealne do powolnego sączenia. Wysokie oceny mnie nie dziwią, kawał dobrego piwa.

8719992492800 (Barcode Black & Yellow) [Moersleutel Craft Brewery]
OCENA : 4,75 / 5,00

Piwo nie zawiodło. Z jednej strony bardzo wyraźne nuty beczki, z drugiej genialne ułożenie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments