7th Anniversary Imperial Baltic Porter Bourbon Barrel Aged [Browar Widawa]

W skrócie to wpiję dziś piwo 7th Anniversary Imperial Baltic Porter Bourbon Barrel Aged z Browaru Widawa.

7th Anniversary Imperial Baltic Porter Bourbon Barrel Aged [Browar Widawa]

Gubię się już w tych rocznicach i obchodach. Nie wiem od ilu lat Browar Widawa uskutecznia wydawanie piw celebrujących ich rocznicę, ja zauważyłem ich istnienie około numeru sześć. Zakupiłem wersję leżakowaną w beczce po rumie i zmiotła ona z powierzchni kilka mocnych rumowych pozycji. O dziwo, największym szacunkiem cieszyła się wersja leżakowana w beczce po Bourbonie. Niestety, miałem fundusze wyłącznie na jedno piwo i poszedłem w rum. Na szczęście Widawa ponownie celebruje swoją rocznicę i wydała kolejny urodzinowy set. Tym razem nie mogło się obejść bez Bourbonu. Postanowiłem sprawdzić, czy te dobre słowa nie były jedynie miejską legendą.

STYL: Imperial Baltic Porter
EKSTRAKT: 27,5 Plato
ALKOHOL: 11,0 %
SŁODY: jęczmienny, palony jęczmień
CHMIEL: ?
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 25.05.2025

Browar Widawa nie podaje składu swoich piw. Ja zdążyłem do tego przywyknąć, a Wy? Podstawą będzie tu imperialna wersja Porter Bałtyckiego. Całość leżakowała przez kilka miesięcy w beczce po Burbonie. Nie wiadomo w jakiej marce, nie wiadomo ile. Na szczęście produkty reprezentujące browar są zazwyczaj wysokich lotów, więc nie będę się czepiał o brak danych.

Etykieta wygląda niemal identycznie, jeśli porówna się ją z wersją leżakowaną w beczce po rumie. Jedyna różnica to czerwony kolor czcionki, którym napisany jest wyraz anniversary. Ogólnie całość wygląda zacnie, czarne tło, złota czcionka, klasa. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Widawa w  Chrząstawie Małej.

7th Anniversary Imperial Baltic Porter Bourbon Barrel Aged [Browar Widawa]

KOLOR
Ciemno, piwo ma kolor ciemnego brązu. Z każdą kolejną kropką w szkle robi się coraz ciemniejsze, aż osiąga idealną czerń. Brak tu jakiejkolwiek piany.

AROMAT
W zapachu jest Bourbon, reprezentują go wanilia, nieco drewna oraz rozgrzewanie. Całość nie jest już tak intensywna, jak w przypadku 6. W tle pojawiają się ciemne nuty, czuję tu głównie czekoladę. Gdyby było mocniej, był bym bardziej ukontentowany. Beczki jest tu więcej niż podstawy.

SMAK
Na szczęście smak przynosi dużo więcej doznań, niż aromat. Drugą rzeczą różniącą oba elementy jest brak dominacji beczki. Na razie czuję tu głównie czarne owoce oraz ciemne nuty. Rozgrzewanie też jest tu na niskim poziomie. Z zamkniętymi oczami nie powiedział bym, że jest to Barrel Aged. Zero wanilii, zero drewna, smakuje jak zwykły Porter. Ciało też nie jest zbyt Imperialne. Zaraz po nabraniu piwa do ust czuć ogrom czarnym owoców. Wiśnie, może trochę pralin? Niestety, wszystko znika zaraz po przełknięciu. Pojawia się czekolada i tyle. Z czasem owoce przejmują pełną kontrolę, czekolada jest już obecna jedynie w aftertaste. Beczka nie znika tak szybko, więc nie wiem dlaczego jest tak słabo wyczuwalna? Ogólnie jest ok, te charakterystyczne  owoce dają radę. Rasowe Porterowe utlenienie. Jednak na etykiecie jest BA, a tego elementu zabrakło. Z czasem się rozkręca, pod koniec wyszły już eleganckie praliny. Nawet nieco drewna. To na pewno zwiększy ocenę, dobre piwo poznaje się po tym jak kończy.

7th Anniversary Imperial Baltic Porter Bourbon Barrel Aged [Browar Widawa]
OCENA : 4,00 / 5,00

Piwu nie można za wiele zarzucić, jednak piłem już lepsze jubileuszowe butelki  z Widawy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments