5th Birthday DIPA [Cloudwater]

Takiej okazji nie można przegapić. Pora na święto z piwem 5th Birthday DIPA z Cloudwater.

5th Birthday DIPA [Cloudwater]

14 lutego kojarzy się wszystkim z Walentynkami. W świecie brytyjskiego kraftu data ta wiąże się z browarem Cloudwater. Tego właśnie dnia, w 2015 roku, uwarzono pierwszą warkę w tym brytyjskim browarze. Cloudwater szybko zaskarbił sobie serca brytyjskich birgików, a z czasem i większej części Europy. Obecnie jest on jedną z lepiej rozpoznawalnych marek na świecie i cieszę się, że mam dobry dostęp do ich puszek. Browar zaliczył kilak wzlotów i upadków, ale cieszy mnie fakt, że obecnie znajduje się on raczej w fazie nad kreską. Co by tu nie pisać, większość ich piw trzyma wysoki poziom. Ja mam duży sentyment do CW. Ich urodzinowe piwo z roku 2017 Birthday DIPA było moim pierwszym europejskim New England z prawdziwego zdarzenia. Było to coś zupełnie innego, niż to co oferowały polskie browary. Fajnie powspominać.

STYL: DIPA
EKSTRAKT: ?
ALKOHOL: 8,0 %
SŁODY: ?
CHMIEL: Citra, Sabro, Centennial
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 05.02.2020

Urodzinowe piwo nie może być nudne. W tym roku Cloudwater zdecydował się na wydanie kilku piw. Mi udało się dorwać jedynie Double IPA, gdyż Triple IPA rozeszła się w kilka minut. W sumie za rogiem czeka Chubbles, więc nie będę po nim płakał. Na dziś ekipa z Manchesteru przygotowała soczyste Imperial IPA z chmielem z doliny Yakima z rocznika 2019. Chmielu jest tu sporo 26 gram na litr, Citra, Sabro, Centennial. Chyba kombinacja Citra i Sabro robi się coraz popularniejsza wśród browarów?

Za efekty wizualne odpowiedzialna jest ekipa z Textbook Studio. Widzę tu rozmyte pudrowe barwy, nic specjalnego. Za to sporo tu napisów informujących o wyjątkowej okazji. Piwo jest dostępne w puszkach o pojemności 440 mililitrów i zostało uwarzone w browarze Cloudwater w Manchesterze.

5th Birthday DIPA [Cloudwater]

KOLOR
Piwo jest nieco ciemne. Może to być wina czasu albo dużego zmętnienia? Zamglenie jest konkretne. Do tego sporo piany.

AROMAT
Na szczęście zapach nie ma oznak utlenienia. Czuję tu kokosa połączonego z żółtymi nutami ananasa. Nuty idą raczej w wytrawnym kierunku. Plus są świeżość.

SMAK
Pierwszy łyk przyniósł mi bardzo wodniste doznania. Liczyłem na dużo więcej ciała. Czuć już, że piwo ma chyba najlepszy okres za sobą. Wylewam tyle zali, ale nie jest katastrofalnie. Po prostu Cloudwater przyzwyczaił mnie do wyższego poziomu. Sam smak jest bardzo ciekawy i wciąga. Coś w stylu kokosa i limonki, a w tle pojawia się ananas znany mi już z aromatu. Na szczęście jest tu wysoka soczystość, to na pewno wpłynie pozytywnie na końcową ocenę. Goryczka jest tu praktycznie zerowa, stara się wtrącić swoje trzy grosze, ale słabo jej to wychodzi. Smak się poprawił, na szczęście nastąpiło to po 6-7 łykach. Teraz jest stary dobry CW. Kokos w IPA pierwszy raz tak mi smakuje, dobrze wkomponowane między tego ananasa. Ciekawy profil smakowy wyróżniający się na tle pozostałych NEIPA.

5th Birthday DIPA [Cloudwater]
OCENA : 4,25 / 5,00

Mimo wyraźnego upływu czasu piwo nadal trzyma wysoki poziom. Czekam na szóste urodziny.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments