5th Anniversary Imperial Baltic Porter Bourbon BA Private Reserve [Browar Widawa]

Piwo 5th Anniversary Imperial Baltic Porter Bourbon BA Private Reserve to moje kolejne spotkanie z Browarem Widawa.

5th Anniversary Imperial Baltic Porter Bourbon BA Private Reserve [Browar Widawa]

Czy piwo 5th Anniversary Imperial Baltic Porter Bourbon BA Private Reserve wygrało by konkurs na najdłuższą nazwę w polskim krafcie? Być może 😉 Na pewno jest to top jeśli chodzi o cenę. Nie mówię tu o cenie na rynku wtórnym, bo te mają się często nijak do ceny za która nabyć można było daną butelkę (pozdrawiam posiadaczy Bubby Extreme). Browar Widawa się ceni. Mają jednak ku temu prawo. W dziedzinie ciemnych piw jest to na pewno top na krajowym rynku. Słyszałem dużo dobrego na temat tego browaru, ale sam przekonałem się o jego wartości pijąc 5th Anniversary Baltic Porter oraz jeszcze lepsze Imperial Smoked Baltic Porter Jamaican Rum Barrel Aged. Nie dziwą mnie wcale wysokie oceny obu pozycji. Browary z USA nie powstydziłyby się owych produkcji. Zresztą, Widawa warzy z kilkoma topowymi browarami, m. in. ze znanym Hoppin’ Frogg. Mam więc spore oczekiwania co do dzisiejszego piwa.

STYL:  Imperial BalticPorter
EKSTRAKT: 27,5 % wag.
ALKOHOL: 11.0 %
SŁODY: jęczmienny, palony jęczmnień
CHMIEL: ?
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 25.05.2025

Rok temu nie załapałem się na najlepszą wersję Portera, czyli tą leżakowaną w beczce po Bourbonie. Gdy zobaczyłem w sklepie butelkę oznaczoną jako “5th” i “Bourbon” od razu po nią sięgnąłem. Dopiero w domu dopatrzyłem się wzmianki “Reserve”. Nie piłem jeszcze piwa z takim labelem, znam go z winiarstwa. Oznacza się nim wina wyższej jakości, albo te dłużej leżakowane. Jak było z tym piwem? Nie mam pojęcia. W tym roku wyszła cała seria piw z 6, moje ma 5, więc raczej zostało ono uwarzone w zeszłym roku.

Etykieta zaprojektowana jest z klasą. Ciemne tło, duża złota piątka i biały druk. Ciekawy design.  Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Widawa a Chrzątawie Małej.

5th Anniversary Imperial Baltic Porter Bourbon BA Private Reserve [Browar Widawa]

KOLOR
Ciemny brąz, widać to podczas przelewania piwa do szkła. Nie sprawia też wrażenia zbyt gęstego. Piana jest średniej wielkości, ale wygląda pięknie. Widzę tu dużo bąbelków o beżowej barwie.

AROMAT
Wow, konkretny Bourbon. Zapach rozpala moje nozdrza. Czuję tu sporo wanilii, a w tle drewno. W kolejnym podejściu na finiszu pojawia się czarna nuta czekolady. Ten zapach wcale nie ulatuje, ani nie blednie. Minęło 15 min i bez zmian, Bourbon dalej pieści mój nos.

SMAK
Mniam, ale pyszka. W pierwszym łyku nie ma tak dużo Bourbonu jak w aromacie. Jest za to czekolada. Na początku czuję sporą słodycz, z czasem moje podniebie wypełnia gorzka nuta. Po kilku łykach pojawia się też nuta wanilii, do tego fajne rozgrzewanie. Ciało jest idealne, nie za gęste, ale czuć jego potęgę. Nagazowanie jest bardzo niskie, a alkohol dobrze ukryty, chociaż przy tym woltażu musi być niewielkie rozgrzewanie. Z każdym kolejnym łykiem jest tu coraz więcej Bourbonu. Czuję też trochę tanin, przejawiają się one drętwieniem języka. Czarnych nuty odeszły w dal, zostało jedynie trochę czekolady? Na pewno nic palonego. Bardzo dużo Bourbonu. Wiem, że się powtarzam, ale to on rozdaje tu karty

5th Anniversary Imperial Baltic Porter Bourbon BA Private Reserve [Browar Widawa]
OCENA: 4,00 / 5,00

Jest Bourbon i sporo ciała. Kolejne dobre ciemne piwo z Widawy. W mojej ocenie wersja Reserve ląduje za tą sprzed roku.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments