55|06 – Double IPA – Galaxy & Mosaic [Brew By Numbers]

Pora na kolejną przygodę z angielskim kraftem. Tym razem sprawdzę jak smakuje piwo 55|06 z browaru Brew By Numbers.

55|06 - Double IPA - Galaxy & Mosaic [Brew By Numbers]

O tym browarze nie słyszałem wcześniej ani słowa. To samo pisałem nie dawno o Verdant, jednak w ich przypadku nazwa obijała mi się gdzieś o uszy. Na Brew By Numbers wpadłem przypadkiem przeglądając ofertę jednego ze sklepów. Mam w prawdzie dostęp do świeżych piw w UK, ale opcja wysyłki zawsze trochę trwa, a tu miałem je na wyciągnięcie ręki. I to mnie skusiło. Jedyną moją obawą była data produkcji oraz stan piwa. IPA czas nie służy, to nie RIS, który zazwyczaj dobrze znosi dłuższe leżakowanie. Na większości piw z Cloudwater termin przydatności zamyka się w trzech miesiącach, a już po dwóch smak nieco się zmienia. Stąd też duże zainteresowanie świeżymi puszkami oraz moje obawy co do piwa 55|06. Wszystko trafnie podsumowuje sentencja znaleziona na puszce If We Must Drink fresh, hops fade fast.

STYL: Double IPA
EKSTRAKT: ?
ALKOHOL: 8,2%
SŁODY: ?
CHMIEL: Galaxy, Mosaic
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: ?

55|06 to podwójna IPA gdzie pierwsze skrzypce mają grać chmiele Galaxy oraz Mosaic. To australijsko-amerykańskie połączenie ma dać konkretny tropikalny aromat oraz smak. Jak na imperiala przystało alkoholu jest tu więcej, niż w zwykłym ajpiej, a dokładnie 8,2%. Założycielami browaru Brew By Numbers są Toma i Dave. Ich przygoda z piwowarstwem zaczęła się w 2011 roku, a już w 2012 roku ich piwa trafiły do sklepów. Pod koniec zeszłego roku świętowali 5 lecie istnienia browaru wydając z tej okazji piwo 5th ANNIVERSARY DDH PALE ALE.

Wszystkie butelki Brew By Numbers wyglądają niemal identycznie. Pod tym względem skojarzyłem ich z De Molen. Prosty i czytelny design, zero grafiki, jedynie litry oraz liczby. Właśnie, o co chodzi z tymi liczbami? Mają one swoje znaczenie. Pierwsza z nich określa styl, a druga daną recepturę. 55|06  oznacza styl DIPA, a 06 informuje nas o szóstej wersji tego piwa. Proste? Wystarcz odwiedzić stronę internetowa browaru i sprawa będzie jeszcze jaśniejsza. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w Brew By Numbers.

55|06 - Double IPA - Galaxy & Mosaic [Brew By Numbers]

I już na początku lekki zawód. Cały chmiel (oraz drożdże) znajduje się na szczycie butelki. Być może leżała ona zbyt długo kapslem w dół. Ciekawe, czy będzie to miało wpływ na smak?

55|06 - Double IPA - Galaxy & Mosaic [Brew By Numbers]
Większość chmielu i drożdży przylepiła się do kapsla.

KOLOR
Piwo jest bardzo jasne. Barwa to balans pomiędzy żółtym a pomarańczowym. Całość jest bardzo mętna i już mi się podoba. W szkle tworzy się duża czapa piany, a w niej dużo drobnych bąbelków. Opada powoli, bez żadnego lacingu.

AROMAT
Świeży i nawet intensywny, chociaż do Verdant jeszcze mu daleko. Czuję tu dużą porcję chmielu, takiego z granulatu. W aromacie marakuja oraz tropiki. Na razie zapowiada się bardziej słodko niż wytrawnie.

SMAK
Pierwsze wrażenie do dosyć mało gazu jak na IPA. Piwo spływa po moim gardle jak woda. O ile przy mocnych Porterach jestem w stanie to zaakceptować, to przy IPA brak bąbelków trochę mi przeszkadza. Jeśli chodzi o smak na początku nie jest on zbyt wyraźny. Czuję jedynie lekkie pieczenie w gardle. Przy nabieraniu piwa do ust czuję lekką słodycz oraz owoce tropikalne, jednak zaraz przy przełknięciu wszystko znika, jest jedynie granulat i palenie. Goryczka z rodzaju zalegających, jak na razie średnio mi się to podoba. Wszystkie te smaki są nieułożone, owoce, goryczka, przejście między jedynym a drugiem nie jest zbyt płynne. Oba elementy się gryzą. Piwo robi się strasznie płaskie, nic tu się nie dzieje. Ciekawe, czy to wina warunków w jakich było transportowane, bo oceny na untappd są niezłe?

55|06 – Double IPA – Galaxy & Mosaic [Brew By Numbers]
OCENA: 4/10

Ani to owocowe, ani słodkie, ani goryczkowe. Wielki zawód, moja ocena to 4. Jeśli będę miał okazję to spróbuję gdzieś ponownie piwa z Brew By Numbers, ale na siłę szukał go nie będę.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o