24 Baltic Porter Aged with Hazelnuts [Doctor Brew]

Ostatni Porter przypomniał mi za co je uwielbiam. Nie opuszczam więc moich ulubionych klimatów, dziś kolej na Porter Bałtycki leżakowany z orzechami laskowymi od Doctor Brew.

piwo 24 Baltic Porter Aged with Hazelnuts

Piwo miało swoją premierę na początku lutego. Premiera pokryła się z trzecimi urodzinami doktorów, którzy w swojej ofercie nie mieli jeszcze żadnego Portera. Chłopaki z Doctor Brew postanowili wydać Portera leżakowanego z orzechami laskowymi. Portera z tym dodatkiem jeszcze nie piłem, ale zapowiada się raczej słodko. Piwo ma 24 plato, co mi akurat się podoba.
Porter powinien być konkretny. Konkretna jest na pewno etykieta.

24 Baltic Porter Aged with Hazelnuts butelka
Etykieta prezentuje się bardzo ładnie.

Doctor Brew trzyma się swojego ustalonego szablonu. Tym razem mamy białe tło ze złotymi literami i fajnie podcięty kształt. Muszę powiedzieć, że ładnie to wygląda. Kapsel firmowy, z charakterystycznym otwieraczem. A otwieracz biorę własnie do ręki i otwieram butelkę.

Piwo ma czarny kolor, pod światło widać brąz i czerwień. Jest nieprzejrzyste. Zaraz po nalaniu tworzy się spora beżowa piana, która po kilku minutach redukuje się do obręczy przy szkle.

kolor piwa 24 Baltic Porter Aged with Hazelnuts

W aromacie czuć przede wszystkim mocny alkohol i trochę czekolady. W tle mamy trochę słodyczy, która jest lekko zaznaczona. Alkohol grzeje w nozdrza.

Pierwszy łyk i czuję smak gorzkiej czekolady, jednak po chwili zmian się ona w słodką. Biorę drugiego łyka i słodycz wydaje się iść w kierunku rodzynek lub wiśni. Trzeci łyk, zdecydowanie wiśnia. Jej się w porterze with Hazelnuts nie spodziewałem. Orzechów nie czuć wcale, podobnie jak alkoholu. Piwo przypadnie do gustu osobom lubiącym słodycz, jest jej bardzo dużo. Jest przy tym dosyć treściwe. Z czasem pojawia się alkohol, ale nie jest zbyt nachalny. Słodycz go dobrze maskuje. Goryczka jest na niskim poziomie, ja jej prawie nie wyczuwam mimo 60 IBU na etykiecie. Podobnie jest z orzechami. Jeśli przez kilka minut nie będziemy pili piwa i weźmy łyka to można się doszukać nut orzechów laskowych. Ledwo zauważalnych. Liczyłem na coś więcej jeśli chodzi o orzechy.

STYL: Porter Bałtycki
EKSTRAKT: 24,0% wag.
ALKOHOL: 9,5%
SŁODY: pilzneński, monachijski, czekoladowy, karmelowy, palony
CHMIEL: Magnum
DODATKI: ekstrakt słodowy, orzechy laskowe
DROŻDŻE: ?
IBU: 60
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 01.07.2017
OCENA: 7/10

Piwo z Doctor Brew oceniam na plus. Słodki porter z wiśniową nutą. Orzechy nie wyczuwalne, są jedynie na etykiecie. Ciekawe jak będzie smakowało za kilka miesięcy kiedy smaki (i alkohol) się ułożą? Gdybym miał jeszcze raz wybrać, to bym go nie pił, tylko poczekał kilka miesięcy. Dziś oceniam je na 7.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments