2 Urodziny Bloga

Równo dwa late temu zdecydowałem się na założenie bloga. Zapraszam na małe podsumowanie działalności.

Piwne Opinie

POCZĄTEK

Od czego się to właściwie zaczęło? Na osiedlu otworzono sklep z alkoholem i pewnego dnia zamiast po Warkę sięgnąłem po Kormorana AIPA.

American IPA
Chyba żadnego piwa nie piłem tak często jak American IPA z Browaru Kormoran.

Pierwsze sekundy były ciężkie, ale z każdą kolejną sekundą piwo smakowało mi coraz bardziej. Wróciłem po następne piwa z serii Podróże Kormorana, potem były inne pseudo krafty i tak postanowiłem spróbować 100 różnych piwo w ciągu jednego roku. Oczywiście nie było z tym problemu. Z czasem zacząłem zapisywać oceny w zeszycie, potem na RateBeer, wykopie oraz Untappd. Pod koniec 2016 w moje ręce wpadło piwo The Blogger i to przekonało mnie to założenia bloga.

Blogger 2016 Brokreacja
To piwo zainspirowało mnie to założenia bloga.

CZY WARTO?

Zanim założyłem bloga zdałem sobie sprawę, że trochę już tego jest. Czy ktoś będzie to czytał skoro do wyboru ma kilkadziesiąt innych blogów, vlogów i ocen na Untappd? Fuck it, trzeba spróbować. To co miało mnie wyróżniać na tle innych to systematyczne dodawanie 6 recenzji tygodniowo. Na początku dobrze mi szło jednak z czasem ograniczyłem się do pięciu wpisów w tygodniu. Poza samymi recenzjami prowadziłem wpisy o zapowiedziach. Dawały one sporo wejść na moją www (poprzez udostępnianie ich na rożnych grupach oraz przez browary w nich wymienione), z czasem jednak z tego zrezygnowałem. Szkoda mi było na to czasu. W miejsce tego wolałem sam zacząć warzyć piwo w domu i opisywać kolejne warki na moim blogu. Z czasem zauważyłem, że większy zasięg mają posty osób, które wysoko oceniają dane piwo. Browar to lubi, udostępnia, ale pisanie dobrze o średnim produkcie? Jeśli chciał bym coś pisać niezgodnego z moim przekonaniem to zaczął bym się bawić w politykę. Nie po to zakładałem bloga, żeby cmokać przy średnich piwach.

STATYSTYKI

Kocham statystyki, wykresy, dane oraz media społecznościowe. Zachowanie ludzi na fb mówi o nich bardzo dużo, ale to nie temat na dziś 😉 Zaraz po założeniu domeny podpiąłem ją pod Analitics i Webamstertools od Google. Nie jestem specem w SEO, ale dane przedstawiane w obu programach wydaja się być realne. Na początku działalności skupiłem się na tworzeniu conentu, aby zaistnieć w Google. Wiadomo, ktoś szuka piwa, znajduje link i wchodzi na www. Obecne Ci userzy stanowią prawie 80% ruchu na stronie, więc rozwijam bloga w celu ich utrzymania. I to jest chyba mój plan na trzeci rok. Ale najpierw trochę liczb:

Statystyki blog

W 2018 blog odwiedziło 27 tyś unikalnych użytkowników, co przełożyło się na 50 tyś odsłon. Jest to znaczny wzrost w porównaniu z 2017, w którym dodawałem posty na grupy piwne i to stamtąd miałem większość wejść. W 2018 zrezygnowałem z tej opcji, no może nie do końca, ale postów było już zdecydowanie mniej. W 2019 planuję zaliczyć około 40 tyś unikalnych użytkowników na stronie. Nie powinno być z tym problemu, a może pęknie pięćdziesiątka? Poza tym będzie tu więcej wpisów nie-recenzji, takie posty przynoszą najwięcej wejść. Ale to chyba każdy piszący recenzje piw już wie?

SUKCESY I PLANY

Oprócz tego co wyżej to na pewno sukcesem był brązowy medal, który zdobyłem ze swoim Rosanke na WKPD 2018. W tym roku też liczę na jakiś medal 😉 Aha, profil na Facebooku obserwuje już grubo ponad 800 osób, może uda mi się dobić do 900 lajków? Planuję go nieco rozbujać, ale nie jest to mój najważniejszy cel. Poza tym piwa, które trafiają do mojego szkła są już zdecydowanie lepsze niż te sprzed 3 lat. Udało mi się opracować kilka kanałów którymi zdobywam nowe piwa. Mam kilka butelek na swojej Whishliście i będę na nie polował. I to jest właśnie główny cel na przyszły rok, więcej dobrych piw i więcej funu z ich picia, bo o to tu chodzi 😉

Piwne Opinie
Oby w przyszłym roku dobrych piw było jeszcze więcej 😉
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments