100th Batch DDH [Browar Rockmill]

100th Batch DDH to jubileuszowe piwo z Browaru Rockmill. Zapraszam do świętowania.

100th Batch DDH [Browar Rockmill]

Licznik Browaru Rockmill dobił do stu warek. Z tej okazji postanowiono sięgnąć po większą dawkę chmielu i uwarzyć jubileuszowe Impierial IPA.  100th Batch DDH ma być początkiem serii wypustów gdzie pieniążków na chmiel nie żałowano. Browar Rockmill wdarł się przebojem na szczyt polskiego kraftu. Ich IPA w stylu New England zdobyły bardzo wysokie oceny, tak jak piwa w innych stylach, od niedawna można też kupić butelki z ich logo w Lidlu. Pasmo sukcesów zdaje się nie mieć końca … i wtedy w internecie pojawia się news, który wywołał niezłe zamieszanie. Nie chcę się wdawać w szczegóły, nie znalazłem też żadnego potwierdzenia plotek, ale prawdopodobnie główny piwowar opuści browar. Jaki będzie to miało wpływ na klienta? Prawdopodobnie jakość pójdzie w dół. Chociaż z drugiej strony, nie ma ludzi niezastąpionych. Jeśli piwowar podzielił się swoją wiedzą z resztą ekipy, niczym Magda Gessler ratująca upadające knajpy, to nie powinno być aż tak źle? Jestem ciekaw jaki będzie finał tego zamieszania.

STYL: Imperial IPA
EKSTRAKT: 18.0 % wag.
ALKOHOL: 7,8%
SŁODY: Jęczmienny, płatki owsiane, płatki pszenne
CHMIEL: Citra, Galaxy
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 18.01.2019

DIPA oznacza więcej  ekstraktu, więcej alkoholu, a magiczne DDH oznacza więcej chmielu. W tym wypadku jest to kombinacja Citra i Galaxy. Browar Rockmill pisze na swojej stronie: takiej ilości chmielu jeszcze u nas nie było. Nie wiem jaka to była ilość, brytyjski Cloudwater szczyci się liczbą 25 g / litr. Poza tym DDH jest owiane tajemnicą i niektórzy traktują to oznaczenie jako chwyt marketingowy, a inni jako znak mocno nachmielonego piwa.

Etykieta nie psuje mi do stylu Browaru Rockmill, ani barwą, ani grafiką. Mimo to przypadła mi do gustu. Biję z niej dyskotekowy klimat różowych lat 80. Na pewno wyróżnia się ona na sklepowej półce. Wiadomości zamieszczone na tylnej stronie są czytelne. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Bytów Browar Kaszubski.

100th Batch DDH [Browar Rockmill]

KOLOR
Barwa będzie oceniana pod kątem New England. Piwo jest dosyć przejrzyste. Nawet bardzo. W samymi szkle prezentuje się już zacznie lepiej. Faktor Hazy? Zaliczam. Chociaż całość jest ciemniejsza niż New England DDH DIPA z AleBrowar. Piana ma białą barwę i jest obfita.

AROMAT
Zapach nie jest zbyt intensywny. Pierwsze podejście to trochę niemrawych owoców. Biorę kolejny zaciąg i są tu tropiki, ale ciężko wychwycić pojedyncze owoce. W nosie kręcą się brzoskwinie i mandarynki, ale ogólne słabo. Trąbią o DDH a efekt jak w przeciętnej IPA.

SMAK
Najważniejsze kryterium. Na szczęście jest już trochę lepiej, szczególnie pod względem intensywności. Na razie nie ma tu zbyt wielu owoców tropikalnych. Czuć jedynie wyraźną goryczkę. Z każdym kolejnym podejściem do szkła owoce przybierają na sile, ale poziom jest niski. Czuję tu trochę brzoskwini oraz mandarynek. Ogólnie może byłoby ich więcej gdyby nie goryczka. Piwo szybko robi się gorzkie. Ciało też ma w sobie soczystość. Czuć ją zaraz po nabraniu piwa do usta ale po chwili pojawia się ta gorzka nuta, takie połączenie łodygi i żywicy. Nie jest złe w smaku, ale szkoda tych owoców. Piłem dużo lepsze New England DIPA. Nie czuję tu jest owocowej potęgi i konkretnego nachmielenia. Piwo jest lekkie i pijalne. Ciało też na plus. Wszystko ok, tylko mało tych tropików.

100th Batch DDH [Browar Rockmill]

OCENA: 3,75 / 5,00
Stena warka wyszła poprawnie. Jak na polskie warunki to nawet nieźle, ale jest kilka polskich piw w stylu Imperial IPA, które zostawiły po sobie dużo lepsze wrażenie.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments