1 na 100 Pigwowiec i Miód [Browar Kormoran]

Pierwszym piwem z niską zawartością na blogu będzie piwo 1 na 100 Pigwowiec i Miód z Browaru Kormoran.

1 na 100 Pigwowiec i Miód [Browar Kormoran]

Na starcie zaznaczę, że będzie to moje drugie piwo z niską zawartością alkoholu w życiu. Styl do mnie nie trafia, jeśli nie mogę akurat wypić piwa, bo prowadzę, to wolę sięgnąć po wodę czy herbatę. W Polsce od kilku lat można zaobserwować znaczny wzrost zainteresowaniem klientów piwami bezalkoholowymi. Już nie tylko koncerny, ale i browary kraftowe podjęły temat. Pamiętam jeszcze czasy kiedy to na rynku debiutował duet 1 na 100 z Browaru Kormoran oraz Be Free z Browaru Doctor Brew, tego oryginalnego. Teraz chyba większość browarów ma w swojej ofercie piwo bezalkoholowe lub niskoalkoholowe. Piwosznik ma całą lodówkę przeznaczoną na ten rodzaj asortymentu i potwierdza zainteresowanie owym segmentem. Dwa lata temu pytałam się w Browarze Kormoran co sądzą o owym segmencie i oto odpowiedź Pawła : “Wiemy, że grupa osób sięgających po 1na100 składa się z wiernych fanów, ale także ludzi poszukujących (nie zawsze beer geeków, ale konsumentów świadomych, foodies itd.). Na pytanie, czy jest to segment rynku, czy trend – można odpowiedzieć, że z całą pewnością sektor. Piwna rewolucja to nie tylko pogoń za nowinkami, ale przede wszystkim różnorodność. Z całą pewnością w tej różnorodności znajduje się miejsce dla produktów nisko- i bezalkoholowych. My w Browarze Kormoran podchodzimy do tego segmentu bardzo poważnie, bo wiemy, że ludzie szukają dobrych, rzetelnych, naturalnych piw o niskim woltażu. Pewnie nie jest to nasze ostatnie słowo w tym segmencie”. Tym następnym słowem było właśnie …

STYL: Lite Ale
EKSTRAKT: 8,5 Plato
ALKOHOL: 1,0 %
SŁODY: jęczmienne (jasne i ciemne), słody żytnie (jasne i ciemne), słód pszeniczny
CHMIEL: ?
DODATKI: naturalny miód (3%), naturalny sok z pigwowca (2,4%)
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 08.08.2020

1 na 100 Pigwowiec i Miód. Podstawą piwa jest 1 na 100 Lite APA. Pierwsze skrzypce mają grać tu dodatki. Z jednej strony będzie to naturalny sok z pigwowca od plantatora spod Kazimierza Dolnego oraz naturalny miodu od zaprzyjaźnionego pszczelarza z Warmii i Mazur. Tak więc bez aromatów, wszystko naturalnie. Nie jestem fanem miodu, to chyba jeden z trzech dodatków, który w żadnym piwie mi nie smakował. Dziś może wniesie nieco pełni. Piwo ma 1% alkoholu, więc nie jest piwem bezalkoholowym wedle prawa. Aby piwo zostało uznane za bezalkoholowe, zawartość alkoholu nie może przekroczyć 0,5%.

Zazwyczaj piszę o etykiecie, ale dziś muszę wspomnieć o butelce. Browar zlecił projekt specjalnej linii i butelka jest dedykowana tylko jego piwom. Podobają mi się te żłobienia, logo browaru oraz wgłębienie dopasowane idealnie do etykiety. Jej kolor pokrywa się zapewne z tym co ujrzę w szklę. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Kormoran w Olsztynie.

1 na 100 Pigwowiec i Miód [Browar Kormoran]

KOLOR
Piwo ma pomarańczową barwę, liczyłem na nieco więcej żółtego, ale nie narzekam. W szkle widzę konkretną czapę białej piany.

AROMAT
Zapach nie jest zbyt intensywny. Pisałem już o swojej niechęci do miodu, tu jest on oczywiście wyczuwalny. Na szczęście jest też lekko kwaśny pigwowiec. Całość jest jednak zbyt lekka, aby wyczuć więcej szczegółów.

SMAK
Pierwszy łyk jest dużym pozytywnym zaskoczeniem. Po nieco niemrawym aromacie nie spodziewałem się aż tak pełnego piwa. Oba dodatki są tu bardzo wyraźnie zaznaczone. Najpierw lekko kwaśna pigwa, a zaraz za nią słodycz, niewielka, ale jednak. Sporym zaskoczeniem jest też finisz z goryczką przewyższającą połowę piw w stylu New England. W kolejnym podejściu jest podobnie, orzeźwiające dodatki, a zaraz za nimi wyraźna goryczka. Poważnie, tych IBU jest coraz więcej i więcej. Ciało na plus, piwo nie jest wysoce nasycone, ale piwo przyjemnie leje się po moim podniebieniu. Szkoda, że dodatki z czasem nieco bledną, za to goryczka staje się wyraźniejsza. Na pewno jest to namiastka piwa w stylu American Pale Ale, bez dwóch zdań. Aż chce się wziąć kolejnego łyka aby zniwelować goryczkowe odczucia. Tym sposobem piwo znikło ze szkła w zaskakująco szybkim tempie.

1 na 100 Pigwowiec i Miód [Browar Kormoran]
OCENA : 3,75 / 5,00

Mam mały problem z oceną, nie pijam piw niskoalkoholowych i brak mi porównania. Tu znalazłem goryczkę oraz fajne ciało, więc na plus.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments