Piwa zagraniczne 2018 [TOP 10]

Początek roku to czas podsumowań, tak jest też u mnie. Na pierwszy ogień idzie ranking 10 najlepszych piw z zagranicy jakie piłem w 2018 roku.

Top 10 piw z zagranicy 2018

10 – Ranking otwiera Gideon’s Pancake Stack uwarzone przez Omnipollo oraz amerykański browar 3 Sons Brewing. Syrop klonowy w postaci smoły. Do tego nuty drewna pochodzące z beczki. Piwo było bardzo wyraźne w smaku i zostawiło po sobie bardzo dobre wrażenie. Chyba najlepsze Omnipollo AD 2018.

Gideon’s Pancake Stack [Omnipollo / 3 Sons Brewing]
10 miejsce – Gideon’s Pancake Stack [Omnipollo / 3 Sons Brewing]

9 – Numer dziewięć dla mojej ulubionej all day IPA Even Sharks Need Water z brytyjskiego Verdant. Jego smak przypominał mi słodką tropikalną gumę do żucia. Rekin był gładki i soczysty. Na pewno piłem kilka lepszych New England, ale do tego piwa mam szczególny sentyment.

Even Sharks Need Water [Verdant]
9 miejsce – Even Sharks Need Water [Verdant]

8 – Osiem to kanadyjski przysmak, czyli Canadian Breakfast Stout z amerykańskiego browaru Founders. Kolejna interpretacja połączenia syropu klonowego z piwem. CBS oferuje też nuty kawy oraz czekolady podbite Bourbonem. Trzeba czekać na kolejną warkę.

Canadian Breakfast Stout [Founders Brewing Company]
8 miejsce – Canadian Breakfast Stout [Founders Brewing Company]

7 – Szczęśliwa siódemka dla piwa Greatest Hits &+ z browaru Cycle Brewing. Nie lubię ostrych papryczek, ale tu użyto ich idealnie. Cynamon, kawa oraz papryczki dodające kopa. Całość jest dobrze ułożona, a wszystkie elementy są bardzo dobrze wyczuwalne. Idealnie poukładane piwo.

Greatest Hits &+ [Cycle Brewing]
7 miejsce – Greatest Hits &+ [Cycle Brewing]

6 – Miejsce numer sześć dla piwa Octopod z brytyjskiego browaru Wander Beyond. Browar zaliczył udany debiut, a Octopod tylko to potwierdza. Masywny Imperial Milkshake, który nie smakuje jak piwo. Tony mango oraz marakui. Do tego słodycz z idealną gorzką kontrą. Czegoś takiego jeszcze nie piłem. W 2019 trzeba mieć ich na oku.

Octopod [Wander Beyond]
6 miejsce – Octopod [Wander Beyond]

5 – Drugą połowę rankingu top 10 najlepszych piw z zagranicy otwiera piwo Putty z angielskiego browaru Verdant. Dla mnie jest to najlepsza DIPA jaką piłem w 2018 roku. Konkretna słodowa podstawa, masywne ciało, a słodycz i soczystość pojawiają się dopiero po kilku głębszych łykach. Fajnie, że Verdant zapowiedział nową warkę na styczeń.

Putty [Verdant]
5 miejsce – Putty [Verdant]

4 – Tuż za podium ląduje piwo Xyauyu Barrel Riserva 2013 z włoskiego Birra Baladin. Ze smaku pamiętam sporo nut czerwonych owoców oraz wyraźne nuty drewna. Do tego było bardzo łagodne jak na swój woltaż. W kategorii designu nie miało by pewnie sobie równych. Drewniana skrzynka robi ogromne wrażenie. Muszę spróbować Barley Wine z Baladina.

Xyauyu Barrel Riserva 2013 [Birra Baladin]
4 miejsce – Xyauyu Barrel Riserva 2013 [Birra Baladin]

3 – Na najniższym miejscu podium ląduje Bomb! z amerykańskiego browaru Prairie Artisan Ales. Kolejne piwo z dodatkiem cynamonu oraz ostrych papryczek. Proporcje zostały tu dobrane idealnie, a kremowa konsystencja ciała sprawia, że chce się szybko wziąć kolejnego łyka. Świeże, intensywne, rewelacyjne.

Bomb! [Prairie Artisan Ales]
3 miejsce – Bomb! [Prairie Artisan Ales]


2
– Srebro powędrowało do piwa Bourbon Barrel Aged Barley Wine z norweskiego browaru Lervig. Żałuję, że nie kupiłem sobie dwóch butelek. Ten Barley Wine leżakowany w beczce po Bourbonie rozbił bank. Dlaczego jest tak mało piw w tym stylu? Gęste ciało o smaku czerwonych owoców z karmelem, mniam. Było też trochę rozgrzewania, ale dodało ono życia temu piwu. Aż za nim zatęskniłem.

Bourbon Barrel Aged Barley Wine [Lervig]
2 miejsce – Bourbon Barrel Aged Barley Wine [Lervig]

1 – Pierwsze miejsce rankingu Top 10 najlepszych piw z zagranicy przypadło dla piwa Barrel Aged T.O.R.I.S. the Tyrant z amerykańskiego Browaru Hoppin’ Frog. Jak można upchać aż tyle aromatu i smaku w butelkę? Piwo jest intensywne a zarazem ułożone. Smak to coś w stylu fig zalanych Bourbonem. Przybiera on na sile z każdym kolejnym podejściem. Pamiętam też kawę oraz czekoladę. Z chęcią powtórzę kiedyś to piwo, ale nie w pojedynkę 😉

Barrel Aged T.O.R.I.S. the Tyrant [Hoppin’ Frogg]
1 miejsce – Barrel Aged T.O.R.I.S. the Tyrant [Hoppin’ Frogg]

Podobne posty

Styl : Brut IPA – Nowy trend? Styl Brut IPA nie jest jeszcze zbyt popularny, ale niedługo powinno być o nim głośno i u nas. Piwne trendy zmieniają się dosyć szybko. Podobnie j...
Jak przekonać kogoś do picia piw kraftowych? To pytanie zadaje sobie pewnie wiele osób, które są już po jasnej stronie mocy. Poczęstowanie znajomego butelką ulubionego mocno nachmielonego IPA wca...
Najlepsze polskie piwne etykiety Zawsze zwracałem dużą uwagę na piwne etykiety. Dziś postanowiłem zrobić ranking 15 najładniejszych etykiet polskich piw rzemieślniczych. Piwna ...
Test leżakowanych Porterów Święto Portera Bałtyckiego postanowiłem uczcić wykonując test leżakowanych Porterów, których termin ważności upłynął już jakiś czas temu. Które z nich...

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o